Jak zainteresować dziecko nauką?

rido/123RF/zdjecie seryjne
W dzisiejszych czasach dzieci łatwo nudzą się czytaniem. Autorzy książek toczą nierówną walkę z obrazkową rzeczywistością gier, telewizji czy kina. Są jednak książki, które można polecić rodzicom do poczytania dzieciom. Taka jest seria "Wielcy i sławni", która pokazuje w pasjonujący sposób najważniejszych światowych naukowców.

Einsteina wyrzucili ze szkoły, Da Vinci nigdy do niej nie chodził, a Skłodowska-Curie zrobiła sobie od niej rok przerwy. W jej pokoju było tak zimno, że woda zamarzała w piwnicy. Edison chciał sam wysiedzieć gęsie jajo. Z takich anegdot składa się ta znakomita seria.

Dzięki serii "Wielcy i sławni" dzieci łatwo przyswoją podstawowe informacje o odkryciach, które zmieniły świat. Książeczki są napisane przystępnym, obrazowym językiem, bogate w anegdoty i ludzką stronę sławnych naukowców. Nie unoszą się oni wysoko nad ziemią, a trafiają wprost pod strzechy, czyli do naszych domów w formie historii, które można poczytać dziecku do snu.

„Uczyć bawiąc” to słowa, które trafnie opisują serię Wielcy i sławni wydawnictwa Prószyński i S-ka. Składa się z siedmiu barwnych książeczek, opisujących znanych wynalazców: braci Wright, Alberta Einsteina, Isaaca Newtona, Karola Darwina, Leonarda da Vinci, Thomasa Edisona i Marię Skłodowską-Curie, jedyną kobietę w tym gronie.
Seria pokazuje, że można pisać ciekawie o naukowcach i ich odkryciach, np. o teorii względności: „Jeśli popatrzysz w górę w niebo i zobaczysz w oddali samolot, nie wydaje się, ze leci bardzo szybko. Widzisz samolot wolno sunący po niebie. Gdybyś jednak znajdował się blisko niego, przemknąłby w ułamku sekundy. ŁUBUDU! I już by go nie było.”
Dzięki serii dzieci łatwo przyswoją podstawowe informacje o odkryciach, które zmieniły świat.


Jak każdy człowiek, "Wielcy i sławni" też mieli swoje wady, słabości, trudności, którym musieli się przeciwstawić czy nieudane próby, np. Edison, najbardziej ciekawski z rodzeństwa próbował, wzorem kury, wysiedzieć gęsie jajo. Darwin, jako dziecko, „badał” chrząszcze. Włożył sobie jednego do ust, a ten wystrzelił gorzką, piekącą cieczą. Chrząszcze uciekły.
Einstein był bardzo złym uczniem, a choć nieśmiały – został medialną supergwiazdą. Maria Skłodowska-Curie została uczoną w czasach, gdy dominował pogląd, że miejsce kobiety jest w kuchni. Ta jednak poznała pięć języków obcych, a ojciec przesyłał jej listownie zadania matematyczne do rozwiązania. Darwin nie bał się opowiedzieć ludziom obrazoburczej, szokującej historii, w czasach gdy prawdą objawioną było to, że Bóg stworzył świat w sześć dni.
Każda książeczka jest obficie ilustrowana – prawie na każdej stronie znajdują się przybliżające tematykę i objaśniające naukowe odkrycia rysunki. Mała uwaga: w czasach kultury obrazkowej mogłyby być kolorowe i bardziej wyraziste, w celu jeszcze większego pobudzenia wyobraźni dziecka. Każdą część serii kończy kalendarium, pozwalające ugruntować zdobytą podczas lektury wiedzę.
To świetna lektura dla dziecka na dobranoc, inspirująca i pobudzająca wyobraźnię. Także rodzice mogą dzięki serii „Wielcy i sławni” przypomnieć sobie podstawową wiedzę o najważniejszych wynalazcach i ich odkryciach, bo ich znajomość wcale nie musi być oczywista.

Artykuł powstał we współpracy z Prószyński i S-ka

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE