4 rzeczy o noworodku, o których zapominamy, gdy dorasta. Na szczęście!

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/makelessnoise/2213147999/]makelessnoise[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC[/url]
Fot. Flickr / makelessnoise / CC
Kiedy do waszej rodziny dołącza mały człowiek cieszysz się każdą minutą, ba – sekundą, którą spędzasz przy nim. Chciałabyś zapamiętać to wszystko, co w danej chwili czujesz, każdy zapach, uśmiech, dotknięcie małej rączki. I choć wiele z nich cię męczy albo irytuje, po latach z pewnością wspomnisz je z sentymentem.

Są jednak sprawy związane z początkami życia dziecka, o których zapomnisz. Na szczęście zapomnisz i w dodatku wcale nie będziesz za nimi tęskniła.

1. Brak snu
Tu jednak należy się małe wyjaśnienie. Nigdy nie zapomnisz, że byłaś przemęczona i niewyspana. Ale zapomnisz o tym uczuciu, które towarzyszy ci teraz. O tym, jak to jest znać dokładnie plan dnia dzisiejszego, jutrzejszego i kolejnych – bo wszystkie są takie same. Schemat snu i nocnego wstawania do głodnego dziecka. Aż nagle, pewnego dnia ono prześpi całą noc. Później następną i jeszcze kolejną. I uwierz – naprawdę szybko zaczniesz cieszyć się normalniejszym życiem i zapomnisz o bezsennych maratonach. Do czasu kolejnego dziecka…


2. Połóg
Niezależnie od tego, czy rodziłaś w sposób naturalny czy też twoje dziecko przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie – nie było to przyjemne uczucie. Twój organizm odczuł je boleśnie i musiał wrócić do formy. I w tym czasie ważny był nie tylko fizyczny powrót do formy, ale również ten psychiczny. Bo oprócz hormonalnej burzy trzeba było poradzić sobie z nauką obsługi nowego człowieka. Wiele kobiet cierpi na stany depresyjne, okropnie czuje się we własnym ciele. To moja, ale potrzebny jest czas. Czas, po którym zapomina się o tych trudnych początkach.
3. Kolki
Choć mówi się, że częściej dokuczają chłopcom, również dziewczynkom zdarza się płakać przez kilka godzin bez przerwy. Najczęściej w środku nocy. Codziennie o tej samej porze. Dziecko krzyczy, ty płaczesz, często jesteś na skraju wykończenia. Ale kolki mijają, przechodzą po jakimś czasie. I wtedy zaczyna działać podobny mechanizm, o którym była mowa przy braku snu. Nie zapomnisz o tym, że dziecko miało kolki i o tym, że płakało. Ale zapomnisz o tym, jaki horror przeżywałaś wtedy, gdy nosiłaś malucha czwartą godzinę z rzędu, bo tylko to mu pomagało. Zamiast emocji będziesz wspominała tyko fakty.

4. Totalny chaos
Za kilka lat spojrzysz na świeżo upieczone mamy, które w jednej ręce niosą siatę z zakupami, w drugiej dziecko a łokciem pchają wózek. Pomyślisz – ja taka nie byłam. Wiesz dlaczego? Właśnie dlatego, że o tym zapomniałaś. Początki macierzyństwa nie są łatwe. I choć przy dziecku można zrobić wiele i zorganizować się naprawdę sprawnie (tak, tak, dziecko uczy organizacji) to zdarzają się dni, w których wszystko idzie pod górkę. Dziecko płacze, kiedy już macie wyjść z domu musisz wymienić pieluszkę, do tego nie zdążyłaś umyć włosów a śniadanie jesz w locie. I do tego parszywie się czujesz. Spokojnie – to zdarza się każdej świeżo upieczonej mamie. Jeśli więc jesteś na początku tej drogi – uspokajamy. Za kilka miesięcy będzie dużo łatwiej.


Na podstawie: parents.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE