Jak sprawić, żeby czas spędzany z dzieckiem był wyjątkowy? Mamy kilka sprawdzonych sposobów

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/19764015144/]Donnie Ray Jones[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY
Nie raz już zostało powiedziane, że dla dziecka ważniejsza jest jakość, a nie ilość spędzanego z nim czasu. To dobra wiadomość dla wszystkich zapracowanych rodziców, których gnębią wyrzuty sumienia, że nie są w stanie spędzać z dzieckiem całych dni. W przypadku, kiedy ilość czasu dla naszych pociech jest naprawdę ograniczona, szczególnie warto zadbać o to, żeby był on dobrze wykorzystany.

Razem, a nie obok siebie
Ustalmy to raz na zawsze. Sytuacja, kiedy zajmujesz się swoimi sprawami, a dziecko rysuje obrazki siedząc przy tym samym stole nie jest spędzaniem czasu z dzieckiem. To spędzanie czasu obok dziecka, co oczywiście jest lepsze niż całkowity brak kontaktu, ale nie zaspokaja jego potrzeby zbliżenia się do ciebie. Dzieci potrzebują zabawy, uwagi i poczucia, że w tej właśnie chwili posiadają rodzica na wyłączność.

Taki „specjalny czas” jest też ogromnym narzędziem pielęgnowania relacji rodzic-dziecko. Pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, poprawia jego humor, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i rozwija kompetencje społeczne. Jest też dużą frajdą dla samych rodziców, którzy wreszcie mają okazję oderwać się trochę od szarej rzeczywistości świata dorosłych, dlatego nie traktuj tego jako obowiązku. Wspólne spędzanie czasu bywa niezwykle przyjemne!

Dobrze spędzony czas
Istnieje kilka sposobów, żeby uczynić czas spędzany z dzieckiem jeszcze bardziej specjalnym i niezapomnianym. Jeśli nie masz pomysłu na zabawę, daj swojemu dziecku zadanie do wykonania. Dorosłe zadanie, w którym będziesz mu towarzyszyć- pojedźcie razem do myjni samochodowej, usmażcie naleśniki, podlejcie ogród. Niech dziecko ma okazję poczuć się ważne i potrzebne. Dobrym pomysłem jest też pozwolenie dziecku na dokonanie wyboru, co do formy spędzenia waszego czasu. Możliwe, że ma ono jakieś marzenie, które chciałoby zrealizować właśnie z tobą. Nie ważne, co wybierzecie, ważne żeby sprawiało wam to frajdę! Nawet wspólne wykonywanie obowiązków powinno mieć atmosferę zabawy. Opowiadajcie sobie śmieszne historie, przekomarzajcie się, łaskoczcie… to wasz czas!


Ciekawą sprawą jest robienie filmów i zdjęć podczas wspólnie spędzanego czasu. Nie, nie po to, żeby wrzucić je na Facebooka, ale po to żeby za jakiś czas razem do nich wrócić. Jeśli pozwolisz żeby to dziecko uwieczniało wasz dzień, będzie miało ono kolejny powód do radości. Możecie też wspólnie kompletować album z dokumentacją waszych przygód, to będzie świetna pamiątka! Postaraj się też, żeby zdobywane przez was wspólnie doświadczenia, zostawiły po sobie ślad w jego pamięci, jeśli odwiedzacie jakieś nowe miejsce, spróbujcie potem ułożyć je z klocków, jeśli byliście na zakupach, zróbcie papierowe pieniądze i odtwórzcie tę scenkę w domu. Dzięki temu powtórzycie nowe umiejętności. Ważną sprawą jest też rozmowa na temat nowych doświadczeń, dziecko na pewno będzie miało mnóstwo pytań dotyczących tego, co razem przeżyliście. Pozwól mu je wyrazić!

Postaraj się też często wspominać wasze przygody, dzięki temu lepiej zapiszą się w pamięci dziecka („Nie mogę uwierzyć, że ten pan na targu dał ci tego kwiatka całkowicie za darmo. Czy to nie fajne? Musimy o tym opowiedzieć babci, kiedy nas odwiedzi.”).
Specjalny czas w domu
Pogoda nie sprzyja wycieczkom, a ty nie masz pomysłu jak przeżyć z dzieckiem niezapomniane chwile? Naprawdę, nie musicie robić spektakularnych rzeczy, ważne żebyście dobrze się bawili. Spróbuj zaangażować malucha w jakieś domowe naprawy, zróbcie „przegląd domu”, wymieńcie wypalone żarówki i baterie w starych zabawkach, przybijcie gwoździe na obrazki… Dziecko na pewno poczuje się ważnym pomocnikiem! Innym pomysłem są prace artystyczne- zróbcie kolaże ze starych gazet, malujcie, lepcie z plasteliny! Możecie zaangażować też malucha do pomocy w kuchni, jest mnóstwo prostych przepisów w których pomoc dziecka będzie niezastąpiona, niech miesza składniki i dekoruje ciastka. Wspólnie możecie też zaopiekować się domowymi roślinami, podlejcie je, przesadźcie do ładniejszych doniczek. Może w pokoju dziecięcym znajdzie się miejsce na jego własne roślinki? Nawet sprzątanie domu może stać się przygodą, jeśli będziecie robić to naprawdę wspólnie.

Specjalny czas poza domem
Wyjście z domu daje ogrom możliwości do spędzenia wspólnego czasu. Nawet zakupy mogą stać się dla dziecka przygodą, jeśli dostanie ono specjalną listę i będzie odpowiedzialne za to, żeby wszystko znalazło się w koszyku. Odkrywajcie razem nowe obszary parku, próbujcie nowych sportów albo nawet wybierzcie się wspólnie na mecz. Przejeździe się do oddalonej dzielnicy miasta albo do sąsiedniej miejscowości, tylko po to by zobaczyć jakieś nowe miejsce. Puszczajcie latawce, sprawdźcie jak pracuje myjnia samochodowa, pójdźcie do biblioteki, na targ staroci, do muzeum...

Tak naprawdę, nie musicie zaniedbywać swoich obowiązków, żeby podarować dzieciom wspaniałe wspomnienia. Wystarczy, że zaangażujecie je w swoje życie zamiast prosić, by „posiedziały chwilę grzecznie, a mamusia zaraz skończy”. Wspólnie spędzony czas to najlepsza rzecz, jaką możecie im podarować.

Źródło: psychologytoday.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE