Będą ostrzejsze kary za okrucieństwo wobec dzieci. Rzecznik Praw Dziecka proponuje zmiany

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/fear-woman-stop-1131143/]Alexas_Fotos[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public License[/url]
Fot. Pixabay / Alexas_Fotos / CC0 Public License
Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, proponuje zaostrzenie kar za okrucieństwo wobec dzieci.

Propozycja ta, została już przekazana ministrowi sprawiedliwości. Obecnie przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zaliczało się do kategorii występków, co sprawiało, że kara pozbawienia wolności wahała się w przedziale od roku do 10 lat. Propozycja Rzecznika, zakłada przekwalifikowanie czynu do kategorii zbrodni, co pozwala na wymierzenie kary od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka

To przecież jedno z najpoważniejszych przestępstw, gdyż jego skutkiem może być m.in. trwałe pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, inne ciężkie kalectwo.

Według niego obecny system prawny, nie daje odpowiednich narzędzi dla ograniczenia przestępczości i ochrony społeczeństwa, w szczególności dzieci i osób nieporadnych ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny.
Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka

Sankcje karne przewidziane za popełnienie tego przestępstwa były przedmiotem krytyki środowisk prawniczych. Propozycja nowelizacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, rozszerza instrumenty walki z aktami bezprawia, szczególnie wobec dzieci i rozszerza zakres swobody orzeczniczej sądu – przekonuje.

Propozycja zmiany obejmuje też sytuacje, kiedy sprawca nie działał umyślnie. Obecnie zakres kary wynosi od miesiąca do 3 lat pozbawienia wolności, po nowelizacji miałby wahać się od 6 miesięcy do 5 lat. W przypadku, kiedy następstwem czynu byłaby śmierć, kara więzienna miałaby nie być krótsza niż 8 lat. Jest to spora zmiana, ponieważ obecnie może ona wynosić od 2 do 12 lat.

Źródło: samorzad.pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE