Rozmawiaj, bądź cierpliwa i pozwól działać. Jak nauczyć dziecko samodzielności

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/dziecko-za-toddler-ch%C5%82opiec-t%C4%99cza-885831/]debsch[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / debsch/CC0 Public Domain
Kiedy moja przyjaciółka, mama uroczego 3-letniego małego mężczyzny, zapisywała go do przedszkola, miała całą listę pytań. Co dziecko będzie jadło? Czy to problem, że wciąż ma trudności z założeniem butów? Czy ktoś mu pomoże, gdy będzie chciał skorzystać z toalety?

Panie przedszkolanki wielkich oczu ze zdziwienia nie zrobiły. Powiedziały jedynie, że to dobry moment, aby zacząć uczyć dziecko samodzielności. Bo są takie rzeczy, które przedszkolak umieć powinien.

Jedną z nich jest umiejętność bawienia się z innymi dziećmi. Dobrze, jeśli dziecko jest towarzyskie, potrafi i chce bawić się z innymi dziećmi, wie, na czym polega dzielenie się, a także wspólna zabawa. Jak zachęcić dziecko do wspólnej zabawy z rówieśnikami? Przede wszystkim dużo z nim rozmawiając i pozwalając na obserwowanie innych bawiących się dzieci. Na początku dobrze, jeśli dołączymy do wspólnych zabaw tak, aby dziecko czuło, że jesteśmy blisko. Z biegiem czasu stopniowo powinniśmy się wycofywać i zająć miejsce obserwatora. Po pewnym czasie dziecko będzie bardziej pewne siebie i nie będzie potrzebowało stałej obecności rodzica.

Jedzenie
Z samodzielnym jedzeniem przedszkolak świetnie sobie poradzi, daj mu tylko szansę! Nie wyręczaj, nie mów za każdym razem „otwórz buzię” trzymając widelec, który trzymać powinien on. Pozwól mu jeść samodzielnie. Wszystkiego nie zjada? Co z tego! Odpuść. Zaufaj swojemu dziecku, ono naprawdę wie, kiedy jest najedzone.
Toaleta
Antek pieluszki już nie nosi. I choć „odpieluchowywanie” łatwe nie było i krótko nie trwało – zakończyło się sukcesem. Wciąż jednak zapomina o wycieraniu pupy no i umyciu rąk. W tym przypadku trzeba wykazać się cierpliwością. Pokazać dziecku, jak prawidłowo korzystać z toalety i co robić krok po kroku. Nie rezygnować, a spokojnie trenować. Ponoć to ćwiczenie czyni mistrza ;-)


Mycie rąk
O konieczności mycia rąk nie trzeba przekonywać. Ważne, aby jak najwcześniej wyrobić ten nawyk u dziecka. Wytłumacz i za każdym razem przypominaj, dlaczego mycie rąk jest ważne. Spraw, aby dostęp do umywalki nie był dla dziecka utrudniony. Może warto zainwestować w mały, bezpieczny taboret? Pokaż, jak odkręcać kran i krok po kroku wytłumacz, jakie czynności wykonujemy. Moczymy ręce, potem je mydlimy, następnie płuczemy, zakręcamy kran i wycieramy ręce. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przy zlewie instrukcji w obrazkach.

Ubieranie
Przygotuj dziecku ubrania, które łatwo założyć i dotrzymuj mu w towarzystwa. Wytłumacz, która strona jest prawa, a która lewa. Powiedz, gdzie powinna znajdować się metka, a gdzie kolorowy rysunek na bluzce. Nie poganiaj, okaż cierpliwość. Jeśli dziecko ma ochotę na przebieranki, pozwól mu na nie. Jeśli widzisz, że sobie nie radzi, powiedz, którą rzecz powinno teraz założyć.

Pamiętaj, aby zawsze wspierać dziecko. Chwalić, jeśli dobrze wykona daną czynność. Jeśli się pomyli - spokojnie wytłumacz, gdzie popełniło błąd i powiedz: "Nic się nie stało. Nie martw się, na pewno się uda". Ważne, aby dziecko czuło, że nie jesteś na niego zła.

I pamiętaj! Im więcej samodzielności w nauce, tym szybsze postępy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE