Twoje dziecko chce być badaczem, pilotem, a może aktorem? Jego przyszłość zależy od jednego z ośmiu typów inteligencji

Fot. Pexels / [url=https://www.pexels.com/photo/little-girl-breaks-the-flowers-6123/]kaboompics.com[/url]/[url=https://www.pexels.com/photo-license/]CC0 License[/url]
Fot. Pexels / kaboompics.com/CC0 License
Jeśli myślisz, że za pomocą testów na inteligencję sprawdzisz, jak duże IQ masz ty albo twoje dziecko, jesteś w błędzie. Testy na inteligencję mówią wyłącznie o tym, czy lepiej, czy gorzej od innych radzimy sobie z danymi zadaniami.

Przekonuje o tym profesor Howard Gardner z Uniwersytetu Harvarda, który w latach 80. opracował teorię o inteligencjach wielorakich, która zwraca uwagę na istnienie kilku różnych rodzajów inteligencji. Aby określić jej typ (jest ich osiem) niezbędna jest obserwacja oraz ocena jednostki w różnych sytuacjach życiowych. Bowiem, do pomiaru tego rodzaju inteligencji potrzeba zastosowania znacznie dokładniejszych testów niż w przypadku standardowego pomiaru inteligencji.

Typy inteligencji według prof. Gardnera to: inteligencja logiczno – matematyczna, językowa, przyrodnicza, muzyczna, przestrzenna, ruchowa, interpersonalna i intrapersonalna.

Zwróć większą uwagę na swoje dziecko i umiejętności, którymi może się pochwalić. Dzięki temu, będziesz mógł określić, jaki typ inteligencji posiada i w jakich zawodach potencjalnie będzie mogło odnieść największy sukces.

Inteligencja logiczno - matematyczna
Jeśli twoje dziecko lubi ład i porządek, prawdopodobnie może pochwalić się właśnie tym typem inteligencji. Zanim jeszcze zacznie chodzić, bierze do ręki i bada wszelkie przedmioty, które znajdują się wokół niego. Gdy jest starsze, nie ma problemu z logicznym myśleniem, a także kreatywnym rozwiązywaniem zadań. Sam chętnie sięga po wszelkie łamigłówki i zagadki. Uwielbia eksperymenty, a abstrakcyjne myślenie nie jest mu obce.
W przyszłości może realizować się jako naukowiec lub matematyk.
Inteligencja językowa
To przede wszystkim wrażliwość na dźwięk, rytmy i znaczenie słów. Dziecko nie ma problemu z jasnym komunikowaniem i wyrażaniem własnych myśli. Chętnie czyta, pisze, nie ma problemu z zapamiętywaniem informacji, posługuje się bogatym słownictwem. Uwielbia wystąpienia publiczne.
Jak rozwijać ten typ inteligencji? Przede wszystkim czytając, śpiewając, angażując dzieci w różnego rodzaju gry słowne czy zabawy językowe.
W przyszłości może realizować się jako poeta, pisarz, czy dziennikarz.

Inteligencja przyrodnicza
Może nią pochwalić się osoba, która rozumie, docenia i kocha przyrodę i zwierzęta. Dzieci obdarzone tą inteligencją uwielbiają spędzać czas na dworze dbając o rośliny, opiekując się i obserwując zwierzęta. Nie mają też problemu z klasyfikacją różnych przedmiotów w hierarchie. Uwielbiają książki o zwierzętach i programy przyrodnicze.
W przyszłości dziecko posiadające ten typ inteligencji może realizować się jako: biolog, ekolog, ogrodnik, weterynarz, przyrodnik.


Inteligencja muzyczna
Dzieci obdarzone typ typem inteligencji, już od najmłodszych lat chętnie śpiewają i otaczają się muzyką. Chętnie uczestniczą w zajęciach muzycznych i uczą się grać na wielu instrumentach. Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na zajęcia rytmiki. Obdarzone są bowiem tzw. "słuchem muzycznym".

Inteligencja przestrzenna
Dziecko już od najmłodszych lat zwraca uwagę na szczegóły i detale, które są dla niego bardzo ważne. Uwielbia wykonywać prace plastyczne i cieszy się z każdego otrzymanego pudełka puzzli. Świetnie poradzi sobie z układankami i nie ma problemu ze składaniem elementów w jedną całość, a konstruowanie z klocków skomplikowanych budowli sprawia mu ogromną przyjemność. A gdy wybieracie się na wycieczkę, to właśnie ono jest waszym pilotem - nie ma bowiem problemu z poprawnym odczytywaniem map.
Przykładowy kierunek rozwoju: pilot, nawigator, rzeźbiarz.

Inteligencja ruchowa
To przede wszystkim świadomość własnego ciała. Dziecko uwielbia ruch i trudno mu wysiedzieć w jednym miejscu. Dużo gestykuluje, uwielbia taniec i sport. Nie ma problemu z planowaniem i dzieleniem zadań. Wszystkiego musi dotknąć i jest bardzo wrażliwe na dotyk. Aby wspomóc rozwój inteligencji ruchowej dziecka, zapisz je na zajęcia sportowe, taneczne bądź teatralne.

Inteligencja interpersonalna
Czyli inaczej społeczna. Dziecko uwielbia przebywać wśród ludzi i nie ma problemów z nawiązywaniem nowych relacji. Jest komunikatywne, asertywne, ale także potrafi współpracować. Często osoby takie mają zdolności przywódcze. Aby wspomóc rozwój tego typu inteligencji, wystarczy, że umożliwisz dziecku kontakt z innymi ludźmi. W przyszłości może zostać terapeutą, sprzedawcą, nauczycielem, a nawet politykiem.

Inteligencja intrapersonalna
Czyli inaczej intuicyjna. Dzieci posiadające ten typ inteligencji to indywidualiści, którzy nie potrzebują zewnętrznej motywacji do działania. Zazwyczaj są dość wstydliwe. Doskonale zdają sobie sprawę ze swoich mocnych stron, a także słabości. Pochwalić się mogą dobrą intuicją i zawsze są chętne do działania. Aby wspomóc rozwój tej inteligencji, stwórz dziecku takie warunki, w których samo będzie mogło decydować o swojej pracy i tempie jej wykonywania.

Źródło: dziecisąważne.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE