Zakazane kosmetyki dla dzieci. Czego unikać i jak dbać o skórę malucha, gdy za oknem mróz?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/dziecko-zima-ch%C5%82opiec-kapelusz-826836/] jufmdb0 [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / jufmdb0 / CC0 Public Domain
Ciepły kombinezon, czapka, szalik, rękawiczki, kocyk… i gotowi do wyjścia. Niestety, to nie wszystko. Ze względu na niskie temperatury, zimą nie wolno zapominać o kremach ochronnych, wychodząc z dzieckiem na spacer. Powinno się je stosować już w momencie, gdy temperatura spadnie do 5 stopni Celsjusza. Jeśli na dworze panuje mróz – absolutnie nie wolno o nich zapomnieć.

Jak nakładać?
Krem nakładamy jeszcze przed wyjściem z domu, najlepiej zanim jeszcze zaczniemy ubierać malucha. W ten sposób preparat ma szansę odrobinę się wchłonąć i stworzyć dobrą barierę ochronną. Najbardziej wrażliwe miejsca to oczywiście nos, policzki, ale także uszy, które powinny być zakryte ciepłą czapką.

Przy nakładaniu kremu należy się więc kierować dwoma zasadami. Po pierwsze smarujemy wszystko, co nie jest zakryte. Po drugie: im zimniej, tym grubszą warstwę kremu nakładamy. W czasie spaceru należy kontrolować, czy buzia dziecka nie zaczerwienia się aż nadto. Jeśli po spacerze zaczerwienia utrzymują się bardzo długo potrzebna będzie konsultacja lekarska, ponieważ istnieje ryzyko, że doszło do odmrożenia.
Dobry krem
Wybór odpowiedniego kremu może stanowić problem, szczególnie gdy mamy do czynienia z noworodkiem lub niemowlakiem. Pamiętajmy, iż skóra takiego malucha jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień oraz reakcji alergicznych. Przede wszystkim należy więc unikać wszelkich substancji zapachowych, a najlepiej przy zakupie skorzystać z pomocy farmaceuty, który wskaże krem dedykowany dzieciom w danym wieku.


Pamiętajmy, że zimą także świeci słońce, co oznacza, że dobry krem powinien także chronić dziecięcą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV (wystarczy SPF 30). Generalnie ogólna zasada jest prosta: im krótszy skład preparatu, tym lepiej. Dopuszczalne składniki to: pantenol, wosk pszczeli, olejki, witamina E.

Zły krem

Wyróżniamy pewne substancje, które nie powinny występować w kremach, dedykowanych dzieciom. Właściwie nie służą one wszystkim, niezależnie od wieku. Przed mrozem absolutnie nie chroni oliwka. Mimo iż jest tłusta, zawiera sporo wody, a ta w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia odmrożeń. Warto zwrócić uwagę, czy filtr jest chemiczny, czy mineralny.

Ten pierwszy jest niewskazany dla dzieci poniżej 3. roku życia. Inne składniki, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę to: konserwanty i glikol propylenowy. Oba mogą wywołać silne podrażnienia, pokrzywkę i wypryski.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE