Wycofują polio! Rodzicu! Sprawdź, jakie będą zmiany w refundowaniu szczepień

11 grudnia obchodziliśmy VII Ogólnopolski Dzień Szczepień. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji można było dowiedzieć się wielu istotnych dla rodziców informacji. Najważniejsze fakty dotyczą szczepionki przeciw polio, której żywa forma zostanie wycofana wraz z nadejściem 2016 r. oraz szczepieniu przeciwko pneumokokom, które ma wejść do zakresu szczepień refundowanych.

Szczepionka przeciw pneumokokom
Propozycja refundacji szczepień przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci do 2. roku życia została przedstawiona przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień. Izabela Kucharska, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego powiedziała dziennikarzowi PAP, że jest to możliwe od 2017 r.

Przypomnijmy, że pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Najczęściej powodują one zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), jednak u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne takie jak sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc, stawów oraz inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne). Zakażenia mogą powodować poważne powikłania, kalectwo a nawet śmierć.

Zagrożenie nie tylko dla dzieci
Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia. Szacuje się, że w Polsce na inwazyjne choroby pneumokokowe choruje rocznie 1 na 2200–5200 dzieci do 2. roku życia (ok. 130–320 ciężkich zachorowań rocznie). Eksperci zaznaczają jednak, że liczba ta może być dużo większa, bo nie wszystkie zachorowania są właściwie identyfikowane.

Prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, powiedziała, że u małych dzieci pneumokoki są szczególnie groźne, ale zagrażają również dzieciom starszym, a także ludziom dorosłym, głownie po pięćdziesiątce: „Z badań w ostatnich 3 latach wynika, że średni wiek dorosłych, u których dochodzi do zakażenia pneumokokami to 48 lat, choć najbardziej zagrażają ludziom po 70. roku życia”.


„Trzeba pamiętać, że roznoszone drogą kropelkową pneumokoki przenoszone są przez dzieci na dorosłych i zagrażają całej rodzinie” dodaje prof. Dagan.

Wysoka cena szczepionki
Szczepienie ochronne jest jedyną znaną skuteczną metodą zapobiegającą zakażeniom pneumokokom. Zespół Ekspertów rekomenduje więc zakup 13-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom, która chroni przed trzynastoma najczęściej występującymi w Polsce serotypami tych bakterii.
dr hab. Anna Skoczyńska

„Wśród serotypów, przed którymi chroni ta szczepionka, są również te, które wykazują wielooporność na antybiotyki, czyli na trzy odmienne klasy tych leków”


Obecnie szczepienia przeciw pneumokokom są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia tylko w przypadku dzieci o podwyższonym ryzyku zachorowania (chorych przewlekle i wcześniaków) oraz w określonym przedziale wiekowym (do 5 r.ż. dla dzieci chorych, do 12 m.ż. dla wcześniaków). Należy ona do kategorii zalecanych, ale odpłatnych. W aptece średnia cena jednej dawki szczepionki skoniugowanej wynosi od 250 do 370zł (potrzebne są dwie lub trzy dawki szczepionki, w zależności od wieku dziecka, oraz dawka przypominająca). Refundowanie szczepionki będzie więc dla rodziców dużym odciążeniem finansowym.

Nowa szczepionka przeciw polio
Nadchodzące zmiany obejmą też szczepionkę przeciwko polio. Do tej pory była ona wykonywana przy użyciu preparatów zawierających żywe drobnoustroje, które wcześniej pozbawia się zjadliwości, czyli właściwości chorobotwórczych. Od nowego roku zostaną one zastąpione szczepionkami do produkcji których wykorzystuje się zabite (inaktywowane) drobnoustroje.
Izabela Kucharska

„Szczepionki żywe przeciwko polio będą jeszcze dostępne do końca marca 2016 r., preparaty, które pozostaną jeszcze po tym okresie, będą wycofane i utylizowane”


Pediatryczny Zespół Ekspertów zapewnia, że jednym z najważniejszych priorytetów polityki zdrowotnej naszego kraju jest sukcesywne poszerzanie Programu Szczepień Ochronnych.

Źródło: pediatria.mp.pl, pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE