Zabawa na brzuchu, a spanie na plecach? W jakiej pozycji powinno leżeć niemowlę, żeby było bezpieczne

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/baby-ciekawo%C5%9B%C4%87-czerwony-niemowl%C4%99-516021/] friesenliesel [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / friesenliesel / CC0 Public Domain
Są maluchy, które uwielbiają leżeć na brzuchu i godzinami mogłyby bawić się w tej pozycji. Ale są też dzieciaki, które położone na brzuchu płaczą wniebogłosy. Jeśli trafił ci się ten drugi egzemplarz – nie rezygnuj! Pozycja na brzuchu niesie wiele korzyści dla rozwoju dziecka.

Zabawa na brzuszku!
W porze czuwania należy jak najczęściej kłaść dziecko na brzuszku, ale zawsze pod kontrolą dorosłego. Zacznij od kilku, kilkunastu minut, a następnie wydłużaj ten czas. Jeśli zbyt długo będziesz zwlekać z kładzeniem dziecka na brzuszku, maluch będzie protestował, gdy zostanie położony w nieznanej pozycji.

Jak zachęcić malucha? To proste – połóż przed nim jakąś interesującą, czarno-białą zabawkę. Nie znikaj mu z pola widzenia, możesz położyć się przed nim, co zapewni mu spokój i bezpieczeństwo. Uśmiechaj się, rób wesołe minki, połóż się na plecach i umieść dziecko na swojej klatce piersiowej, będzie mu raźniej! Pamiętaj, że początkowo maluchowi może być ciężko utrzymać w górze swoją główkę, która jest spora w stosunku do reszty malutkiego ciałka.


Plusy?
Jest ich wiele. Przede wszystkim dziecko trenuje mięśnie karku, grzbietu i szyi. Wspomaga pracę całego układu pokarmowego, ponieważ ułatwia usunięcie gazów i zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki. Pozycja na brzuchu przeciwdziała także spłaszczeniu potylicy. Niewątpliwą zaletą jest także wsparcie rozwoju dziecka w zdobywaniu kolejnych umiejętności motorycznych. Polubienie pozycji na brzuszku usprawni późniejszą naukę pełzania i raczkowania.
Spanie na pleckach!
Niektóre maluchy lubią spać na brzuszku, niestety takie ułożenie nie jest dla nich najlepsze. Pamiętaj, by do snu układać dziecko na plecach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeśli twój maluch nie lubi spać na plecach i szybko się w tej pozycji wybudza spróbuj owinąć go w kocyk. Niektóre dzieci wyciszają się w ten sposób. Jeśli natomiast niemowlę jest bardzo aktywne i szybko się rozkopuje zrezygnuj z owijania. Rozzłoszczone dziecko może przez przypadek zarzucić sobie kocyk na buzię, co grozi uduszeniem.

Dzieci, które opanowały sztukę przekręcania się z brzucha na plecy (i odwrotnie) potrafią w ciągu nocy wielokrotnie zmieniać pozycję. W tym przypadku nie trzeba już tak bardzo obawiać się zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, oczywiście przy zachowaniu podstaw bezpieczeństwa. W łóżeczku niemowlęcym nie powinno być poduszeczek, zabawek, ani pluszaków, a materac, na którym śpi dziecko powinien być stosunkowo twardy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE