Czy twoje dziecko ma alergię? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/cz%C5%82owiek-dziecko-dziewczyna-blond-744259/]Pezibear[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Pezibear/CC0 Public Domain
Twoje dziecko kicha, kaszle i ciągle ma katar? Zanim podasz mu antybiotyk, upewnij się, co mu właściwie dolega. Bo być może macie do czynienia z alergią, z którą walczy się w zupełnie inny sposób.


Alergia to nadmierna odpowiedź układu odpornościowego na niektóre substancje. Może, ale nie musi być dziedziczna. Jeśli jesteś w ciąży, a z alergią nigdy nie miałaś nic wspólnego, podobnie zresztą jak ojciec twojego dziecka - nie możesz być pewna, że twoje maleństwo nie będzie musiało się z nią zmagać. Możesz jednak zminimalizować ryzyko, stosując odpowiednią dietę i dbając o siebie.

Jeśli jednak u swojego dziecka obserwujesz niepokojące objawy, sprawdź, czy nie jest to alergia. Jej objawy różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z alergią pokarmową, czy oddechową. Najczęściej występujące objawy wymieniamy poniżej:

Objawy ze strony układu pokarmowego: częste kolki, wzdęcia, zaparcia, biegunki, częste ulewanie (w przypadku małych dzieci), bóle brzucha, brak apetytu.

Objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, katar, świszczący oddech, napady kichania, a nawet duszności, zapalenie spojówek. Co ważne, przy tego typu infekcjach, dziecko często nie ma gorączki.W przypadku alergii mogą pojawić się także zmiany skórne. Najczęściej są to krostki i czerwone plamy. Skóra jest wówczas przesuszona, szorstka bądź łuszcząca, a także swędząca.

Powyższe objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o alergii. Warto udać się do lekarza pediatry, który zbada dziecko i przepisze skierowanie do alergologa, który przeprowadzi testy potwierdzające lub wykluczające alergię. Jest to konieczne, bo np. nieleczony kaszel alergiczny grozi astmą lub przewlekłą, obturacyjną chorobą płuc. Należy więc jak najszybciej ustalić przyczynę i ograniczyć do minimum kontakt z alergenem.

Źródło:mjakmama24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...