Wspieranie rozwoju dziecka to kompilacja odpowiedniej diety i stymulacji. Jak prawidłowo o niego zadbać?

dr Peter Willatts, psycholog rozwoju w Szkole Wyższej Psychologii na Uniwersytecie w Dundee, specjalista od rozwoju funkcji poznawczych u niemowląt i małych dzieci
dr Peter Willatts, psycholog rozwoju w Szkole Wyższej Psychologii na Uniwersytecie w Dundee, specjalista od rozwoju funkcji poznawczych u niemowląt i małych dzieci
Dbając o prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku życia, należy zwracać uwagę na wszystkie jego obszary- poznawczy, motoryczny, komunikacyjny i społeczny. Ważną rolę we wspieraniu rozwoju malucha pełni też odpowiednie żywienie. Dobrze wiedzieć, w jaki sposób mądrze i odpowiedzialnie pomagać dziecku osiągać coraz to nowsze umiejętności.

Rozmowy z dzieckiem
Już trzymiesięczne niemowlę zdolne jest do tzw. „społecznego uśmiechu”. Nawiązuje ono kontakt wzrokowy, po czym uśmiecha się lub odpowiada na uśmiech drugiej osoby. Jest żywo zaangażowane w emocjonalnie pozytywne interakcje, dlatego bardzo ważne jest podtrzymywanie tego kontaktu. Badania wykazują, że brak społecznego uśmiechu i wzrokowego kontaktu może być czynnikiem zwiększającym ryzyko późniejszego autyzmu.

Chcąc wspierać rozwój komunikacyjny dziecka, należy jak najczęściej inicjować wspólne „rozmowy”. Wystarczy do tego nawiązywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem, dotyk, gesty i reagowanie na sygnały wysyłane przez dziecko, nawet jeśli jest to na początku zwykłe dziecięce „guganie”. Takie rozmowy i interakcje sprzyjają wykształceniu się większego przywiązania między maluchem, a jego opiekunem w pierwszym roku życia. Czas spędzany z dzieckiem powinien być w całości poświęcony rozwijaniu tej wyjątkowej relacji.

Duże znaczenie czytania
Jedną z najważniejszych metod stymulowania rozwoju jest czytanie. Udowodniono, że dzieci, których rodzice czytali im w okresie niemowlęctwa, w momencie rozpoczęcia edukacji szkolnej są bardziej zainteresowane czytaniem. Badania wskazują, że im wcześniej wprowadzi się rytuał czytania dzieciom, tym większe odniesie z tego korzyści. W przypadku niemowląt zaleca się wskazywanie palcem i głośne nazywanie znajdujących się w książeczkach obrazków.

Rola odpowiedniego odżywiania
Znaczącą rolę we wspomaganiu rozwoju dziecka odgrywa odpowiednia dieta. Dowody naukowe potwierdzają, że spożywane we wczesnym niemowlęctwie kwasy DHA i ARA, zapewniają lepszy rozwój zdolności poznawczych. Dr Peter Willatts zajmujący się ich wpływem na rozwój potwierdza, że wpływają one m.in. na pamięć, rozpoznawanie, uczenie się oraz szybkość przetwarzania informacji. Mają też duży wpływ na kontrolę uwagi, rozwiązywanie problemów, komunikację, mowę, ostrość widzenia a nawet wyniki w testach inteligencji oraz funkcje wykonawcze dzieci w wieku szkolnym.

Dbając o rozwój niemowlęcia ważne jest kontrolowanie jego postępów w osiąganiu poszczególnych kroków milowych odpowiednich dla jego wieku. Pomóc w tym może załączona tabela. Należy pamiętać, że zdolności poznawcze, społeczne, motoryczne i komunikacyjne zależą od rozwoju mózgu, który szczególnie wrażliwy jest na obecność kwasów LC-PUFA (DHA i ARA). Dobrą wiadomością jest więc fakt, że można znaleźć je w produktach przeznaczonych do żywienia dzieci, takich jak Enfamil. Wyniki randomizowanych badań klinicznych potwierdziły pozytywny wpływ LC-PUFA na rozwój niemowląt. Nowe dane wskazują też na długoterminowe korzyści wczesnej suplementacji LC-PUFA dla rozwoju poznawczego w późniejszym dzieciństwie. Zaleca się też dalszą podaż DHA w diecie dzieci po ukończeniu drugiego roku życia w celu wspomagania rozwoju mózgu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE