Nie wiesz, jak chronić dziecko przed zagrożeniami w Internecie? Weź udział w bezpłatnym kursie online

Fot. Materiał prasowy
Fot. Materiał prasowy
Żyjemy w czasach, w których nasze dzieci eksperymentują z technologiami. Mają dostęp do komputerów, tabletów, smartfonów. Jak sprawić, aby były to narzędzia bezpieczne pożyteczne dla ich rozwoju? Przecież w internecie mogą trafić na cyberprzemoc, wulgaryzmy,pornografię i ryzykowne kontakty. Mimo że rodzice zdają sobie sprawę, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich dzieci w internecie spoczywa właśnie na nich, to wielu jeszcze nie wie, jak w praktyce poradzić sobie z tym wyzwaniem. Ale jest dla nich wsparcie.

Niepokojące wyniki
Zakazanie dziecku korzystania z internetu nie jest dobrym pomysłem w czasach, w których kompetencje cyfrowe nabierają na znaczeniu. Technologie dają młodym ludziom szereg możliwości, a wśród nich nie sposób nie wymienić możliwości zdobywania i pogłębiania wiedzy i rozwoju zainteresowań. Ważne jednak, aby nauczyć dzieci mądrego korzystania z nich.

Jak wynika z badań TNS przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, ponad 55 proc. dzieci w wieku 10 – 15 lat posiada urządzenia mobilne z dostępem do sieci. Aż 93 proc. rodziców przyznaje, że kontroluje aktywność swojego dziecka w sieci w domu, ale potwierdza to już tylko 56 proc. dzieci.


Wyzwanie dla rodziców
Rodzice krytycznie oceniają swoje kompetencje cyfrowe i czasami nie nadążają za wszystkimi technologicznymi nowinkami tak, jak ich dzieci.
- Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, nie wystarczy pilnować czasu, jaki spędza z technologiami. Ważne jest też to, jak ten czas spędza. I tutaj istotna jest rola rodzica. Ale warto, aby swoje działania dostosował do wieku dzieci – w przypadku młodszych (przedszkole, szkoła podstawowa) wskazana jest kontrola i ciągłe towarzyszenie dziecku w korzystaniu z internetu, a wśród nastolatków, w czasach mobilnego internetu, jest to utrudnione lub niemożliwe. Dlatego potrzebna jest już nie sama kontrola, a samokontrola, do której przygotujemy dzieci wcześniej – mówi Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, badacz edukacyjnych aspektów internetu.

Podaj dziecku rękę w sieci
Z myślą o rodzicach, którzy chcieliby, ale jeszcze do końca nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach czyhających w sieci, i jak przygotować je do odpowiedzialnego korzystania z technologii, Fundacja Orange przygotowała bezpłatny, internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam.

Na kursantów czeka pięć modułów tematycznych, w których poznają typy zagrożeń w sieci i zasady bezpieczeństwa w internecie. Kurs porusza takie wątki jak: ochrona przed szkodliwymi treściami, zabezpieczenia urządzeń, ochrona prywatności i reguły zachowań na portalach społecznościowych, cyberprzemoc, zakupy online i nadużywanie sieci.
Po trwającym około 1,5 godziny kursie, rodzic otrzyma pamiątkowy certyfikat. Co ważne, moduły można realizować osobno, w dogodnym dla siebie czasie, także na urządzeniach mobilnych.

Wszystko po to, abyśmy my, dorośli, zdobyli praktyczną wiedzę o tym, jak wspierać dziecko w sieci i w jego cyfrowych przygodach.

Zobaczcie spot promujący kurs Bezpiecznie Tu i Tam:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE