Ponad połowa dzieci chętniej sięga po środki chemiczne niż po zabawki! Co zrobić żeby były bezpieczne?

Fot. Screen z Youtube
Skutki kontaktu małych dzieci ze środkami chemicznymi mogą być tragiczne. Tymczasem okazuje się, że aż 51 proc. maluchów, mając do wyboru zabawkę lub butelkę z niebezpieczną substancją, chętniej sięgnie po butelkę. Do tych niepokojących wniosków doszli holenderscy naukowcy. Koniecznie zobaczcie film nakręcony podczas badania!

Najlepsza zabawka? Wybielacz!
Uczestniczące w badaniu dzieci zostały postawione przed prostym wyborem. Przed nimi, w tej samej odległości, położona została zabawka i jeden ze środków czyszczących. Okazało się, że najbardziej kuszący okazał się dla dzieci wybielacz, sięgnęło po niego aż 82 proc. badanych maluchów, następna w kolejności była puszka z farbą, która zainteresowała 64 proc. małych odkrywców, natomiast środek do usuwania plam wybrany został przez 50 proc. badanych. Największą frajdę sprawiła dzieciom zabawa tabletkami do zmywarki.
Autorzy badania sprawdzili też fizjologiczne reakcje dzieci postawionych przed tym dylematem. Specjalne czujniki sprawdzały ich tętno oraz śledziły wzrok przemieszczający się między stojącymi przed nimi obiektami. Dzięki temu można było zaobserwować u maluchów rosnące zainteresowanie środkami chemicznymi. Badanie to zostało zlecone przez holenderski rząd, po tym jak w kraju odnotowano 7500 zatruć chemią gospodarczą.

Nie daj dziecku wyboru!
Kampania skierowana jest do rodziców i jej hasłem przewodnim jest: „Nie daj dziecku wyboru”. Ponad połowa dostając możliwość sięgnięcia po różowego misia lub różową butelkę, wybierze to drugie. Doskonale widać to na towarzyszącym eksperymentowi filmie, gdzie dzieci z dużą radością wybierają chemikalia. Przerażający jest też moment, kiedy mały chłopiec usilnie próbuje dostać się do butelki z silnym detergentem. Finalnie, udaje mu się pokonać plastikowe zabezpieczenie. Oczywiście, są też dzieci, które podczas badania wybrały zabawki, jednak mimo dużego zaufania jakie mamy w stosunku do własnego malucha, lepiej nie stawiać go w podobnej sytuacji. Jak o to zadbać?

Royal Society for the Prevention of Accidents przygotowało dla rodziców specjalne wskazówki:
1. Miej oko na bawiące się dzieci, zarówno w domu jak i poza nim.
2. Chemię gospodarczą przechowuj w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Pamiętaj, że tyczy się to również garażu, schowka czy piwnicy.
3. Środki czystości zawsze przechowuj w ich oryginalnych opakowaniach.
4. Dobrze zamykaj opakowania i zaraz po użyciu odkładaj je na miejsce.
5. Zadbaj o bezpieczne pozbywanie się opakowań po zużytych środkach chemicznych.
6. Chemię gospodarczą przechowuj w innym miejscu niż żywność i leki.
7. Środków chemicznych używaj zgodnie z ich przeznaczeniem.
8. Pamiętaj, że mieszanie różnego rodzaju chemikaliów może być powodować trujące opary.


Źródło: dailymail.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE