Twoja apteczka świeci pustkami? Wiele ryzykujesz! Oto lista rzeczy, które musisz mieć w domu

Prawo autorskie: benedamiroslav / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: benedamiroslav / 123RF Zdjęcie Seryjne
Małe dzieci to oczywiście mnóstwo radości, ale także niezliczona ilość infekcji i gorączek niewiadomego pochodzenia. Wcześniej czy później każdy rodzic musi wyposażyć domową apteczkę w niezbędne leki. Należy jednak pamiętać, by zawsze czytać dołączone do nich ulotki, nawet jeśli dostępne są bez recepty.

W wielu sytuacjach konsultacja lekarska będzie konieczna i nie powinniśmy z niej rezygnować, wierząc jedynie w swoją internetową wiedzę medyczną. W początkowym okresie warto jednak mieć w domu niektóre medykamenty, ponieważ bywają lekami pierwszego rzutu w przypadku małych dzieci. Niektóre posiadają bardzo długą datę ważności, więc ich wcześniejszy zakup zaoszczędzi nam nocnych maratonów po całodobowych aptekach.

1. Gorączka
Paracetamol można podawać dzieciom już od urodzenia, początkowo najłatwiej aplikować go doodbytniczo w postaci czopków. Ibuprofen zalecany jest dopiero od 3 miesiąca życia. Warto posiadać oba te leki, ponieważ czasem naprzemienne ich podawanie (jeśli tak zadecyduje lekarz) skuteczniej zbija temperaturę.
Małym dzieciom nie wolno podawać aspiryny ani pyralginy.


2. Gardło
W przypadku małych dzieci nie wolno podawać żadnych tabletek do ssania. Zapytaj w aptece o preparat w sprayu, który jest dostosowanym do wieku Twoje dziecka (np. Tantum Verde). W okresie ząbkowania przyda się także specjalna maść do smarowania opuchniętych dziąseł.

3. Katar
Niezbędna będzie sól fizjologiczna, dzięki której z łatwością oczyścisz nosek. Możesz także do tego celu kupić wodę morską. Skuteczna i bezpieczna jest także maść majerankowa – pomaga udrożnić nosek i łagodzi podrażnienia skóry wokół.

4. Brzuszek
W przypadku zaparć pomocne mogą się okazać czopki glicerynowe, jednak nie wolno ich stosować często i bez umiaru. Przy bólach brzuszka przyda się także herbatka z kopru czy rumianku, mięta, a także leki rozbijające gazy, nagromadzone w jelitach (Espumisan, Infacol).

Jeśli malucha męczy biegunka warto skorzystać z preparatów, dostępnych w saszetkach do sporządzania roztworu do picia (Smecta). Należy pamiętać, że każda uporczywa biegunka powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Aby uniknąć odwodnienia niezbędne będą doustne leki nawadniające (Orsalit, Hydronea). Istnieje także przepis na domowy napój nawadniający: 6 płaskich łyżeczek cukru, 1 płaska łyżeczka soli kuchennej i 1 litr przegotowanej wody. Biegunkom często towarzyszą odparzenia pupy, dlatego warto mieć pod ręką maści i kremy (Sudocrem, Bepanthen, Alantan). Do odbudowy flory jelitowej pomocne będą probiotyki (np. Dicoflor).

5. Urazy
W domu, w którym jest małe dziecko nie może zabraknąć choćby środków opatrunkowych. Podstawą są oczywiście: bandaże, plastry, przylepce i jałowe gaziki. Warto kupić preparat odkażający (np. Octenisept), wodę utlenioną, krem na otarcia i stłuczenia. W leczeniu oparzeń idealnie sprawdzają się opatrunki hydrożelowe.

6. Akcesoria
W leczeniu infekcji dróg oddechowych pomagają inhalacje, dlatego warto rozważyć zakup nebulizatora. W każdym domu obowiązkowo powinien też być termometr. Poza tym podstawowe akcesoria, ułatwiające pielęgnację to: gruszka i aspirator do noska, strzykawki (do podaży leków doustnych), termofor.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE