Twoje dziecko chrapie? Uważaj, może mieć trudności w nauce

Fot. Pixabay/[url=https://pixabay.com/pl/spa%C4%87-dziecko-dziewczyna-zbiorcze-531211/]Pezibear[/url] / [url=  http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url]
Fot. Pixabay/Pezibear / CC O
Naukowcy z Nowej Zelandii przeprowadzili badania, w których testom poddali ponad 500 dzieci z 12 krajów. Wszystko po to, by zwrócić uwagę, czy chrapanie wpływa na osiągane przez dzieci w wyniki w nauce.

Okazuje się, że dzieci, które chrapią podczas snu mają o 12% gorsze oceny w szkole, niż dzieci, które tego rodzaju zaburzeń nie mają. Wzięto pod uwagę umiejętności matematyczne i językowe, jak wynika z przedstawionych wyników, dzieci, którym zdarza się bezdech i chrapanie miewały słabsze oceny.
dr Barbara Galland
University of Otago Nowa Zelandia

Rodzice, nauczyciele oraz opiekunowie powinni zwracać uwagę na to, czy dziecko chrapie i ma bezdech. Zwykle tego rodzaju zaburzenia nie mają większego wpływu na postępy w nauce, ale niektórzy uczniowie mogą osiągać gorsze wyniki. Czytaj więcej

Dlaczego dzieci chrapią i miewają bezdechy podczas snu? Lekarze zwracają uwagę, że najczęściej jest to wynikiem przerośniętych migdałów. Powiększają się one podczas licznych infekcji u dziecka – anginy, zapalenia gardła. Wówczas dziecko zaczyna oddychać przez nos, co z czasem staje się dla niego naturalne. Rodzice powinni zwracać uwagę na objawy świadczące o trudnościach z oddychaniem.

W minionym roku Fundacja Zdrowy Sen przeprowadziła wstępne badania w Radomiu. Okazało się, że około 6% z tysiąca pierwszoklasistów cierpi na zaburzenia oddechu w czasie snu.

Lekarze podkreślają również, że problem z bezdechem i chrapaniem coraz częściej dotyczy otyłych dzieci.

Jak widać chrapanie nie jest jedynie problemem osób dorosłych, coraz częściej dotyka dzieci. Nie należy tego zaburzenia ignorować. Warto zwrócić uwagę na chrapiące dziecko i udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny zaburzeń oddechu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE