Kolejna dieta, nieudana próba rzucenia palenia, brak motywacji do zmian? Oto 5 zasad, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Fot.  Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/zobacz-wysokie-powy%C5%BCej-do-g%C3%B3ry-768429/]Unsplash[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain
Zacznę biegać, schudnę, będę prowadzić zdrowszy tryb życia, nauczę się włoskiego- wszystko to zrobię! Najlepiej naraz i… od poniedziałku. Znacie ten schemat? Niestety, najczęściej zaraz po stworzeniu w głowie listy pięknych planów przychodzi poniedziałek i wszystko leci na łeb na szyję.

Nawet jeśli uda Ci się zjeść na śniadanie owsiankę, a potem przebiec się po pobliskim parku, to w nagrodę zjadasz batonika i odpuszczasz naukę języka… Mija tydzień za tygodniem, a poczynione plany wciąż nie doczekały się realizacji. Myślisz, że z Tobą jest coś nie tak? A może po prostu źle wyznaczyłeś sobie cele? Dobre ich określenie to połowa sukcesu! Z pomocą przychodzi reguła SMART, która mówi, że dobry cel powinien być…

Sprecyzowany

Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć, po co chcesz to zrobić oraz jak? Same konkrety! Chcesz się nauczyć obcego języka? Niech twoim celem będzie zdanie certyfikatu, po to żeby w przyszłe wakacje móc poszukać pracy w zawodzie tłumacza, a w osiągnięciu tego pomoże ci zapisanie się na specjalistyczny kurs. Chcesz biegać? Satysfakcjonuje cię codzienne bieganie w celu polepszenia kondycji, czy raczej przebiegnięcie maratonu, żeby zaimponować znajomym? Szczera odpowiedź na te pytania pozwoli na lepsze zrozumienie siebie i odnalezienie motywacji do działania.

Mierzalny

Mierzalność celu związana jest z tym, czy umiesz dokładnie określić kiedy zostanie osiągnięty. Jeśli postanawiasz sobie „jeść zdrowiej” to skąd będziesz wiedziała, czy jesz już wystarczająco zdrowo? Tydzień bez słodyczy jest o wiele bardziej konkretnym założeniem. Tak samo bieganie. Czas poświęcony na tę aktywność, albo pokonany dystans to właśnie mierzalne aspekty celu. Zastanów się teraz w jaki sposób możesz sprawdzić postępy w wypełnianiu swojego postanowienia.

Ambitny

Cel powinien być stosunkowo trudny do osiągnięcia, ale zgodny z następną z wytycznych (realny). Zbyt łatwe cele nie noszą znamion wyzwania, okazują się być nudne i ich realizacja często nie przynosi satysfakcji, przez co motywacja spada. Pokonywanie własnych słabości to najbardziej ekscytująca część zmian.

Realny

Poprzedni punkt mówił o tym, że cele powinny być ambitne. Należy jednak uważać, żeby nie pozbawić ich przez to osiągalności. Przebiegnięcie maratonu dla osoby, która ostatni raz biegała na lekcjach wychowania fizycznego w podstawówce, może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Duże, ambitne cele warto rozbić na kilka mniejszych. Na początek postaraj się dojść do etapu, gdy swobodnie przebiegasz 10 km. Sukces odniesiony w tym osiągnięciu pomoże Ci znaleźć w sobie siłę do postawienia poprzeczki wyżej.

Terminowy

Cel terminowy to cel określony czasowo. Jest to niezwykle ważny element podejmowanego przez nas planu zmian. Czas pozwala się zmotywować i odpowiednio rozplanować poszczególne działania. Twoim celem jest kupienie domku we Włoszech? Pomyśl ile lat dajesz sobie na uzbieranie potrzebnej kwoty. Chcesz nauczyć się włoskiego? Wiesz już, że powinnaś sprecyzować cel, więc skoro wybrałaś zdanie certyfikatu, to sprawdź kiedy odbywają się egzaminy. Chcesz poprawić kondycje biegając? Ustal sam ze sobą, że biegasz 3 razy w tygodniu przez najbliższe pół roku.

Przedstawione przeze mnie wytyczne to najważniejsze punkty reguły SMART. Doczekała się ona jednak wielu modyfikacji, które pomagają jeszcze dokładniej sprecyzować swoje cele.

Do tych najciekawszych należy m.in. wymóg by cel był zależny od nas. Zaplanowanie sobie, że do trzydziestego roku życia weźmiemy ślub może spotkać się z poważną komplikację w postaci braku odpowiedniego kandydata. Kolejną interesującą wskazówką jest zapisanie celu. Badania naukowe potwierdzają, że cele zapisane (ręcznie!) częściej doczekują realizacji. Ma to symboliczne znaczenie zawarcia umowy z samym sobą.

Teraz już nie ma wymówek! Czas najwyższy wziąć życie w swoje ręce i od nowa postawić sobie cele. Gwarantuję, że z tymi wskazówkami będzie wam o wiele łatwiej. Powodzenia!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE