Dwoje dzieci sparaliżowanych w wyniku zakażenia wirusem polio. Dlaczego nie szczepicie dzieci?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/newborn-sick-baby-medical-health-617414/]Tammydz[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Tammydz / CC0 Public Domain
Na Ukrainie dwoje dzieci zostało sparaliżowanych w wyniku zakażenia wirusem polio! Informację tę pierwszy raz podało do wiadomości publicznej ONG Polio- stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą, następnie została ona potwierdzona przez ukraińskie władze, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała w tej sprawie stosowne oświadczenie. Jest to pierwszy od pięciu lat przypadek polio w Europie!

Jedno z chorych na polio dzieci ma cztery lata, drugie dziesięć miesięcy. Paraliż wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca. Mieszkają w południowo-zachodniej części kraju, niedaleko granicy z Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami. WHO podaje, że Ukraina znajdowała się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia polio z powodu niedostatecznej ilości szczepień przeciwko tej chorobie. W 2014r. zaszczepionych było tam jedynie 50% dzieci.

Tylko szczepienia nas uratują
Światowa Organizacja Zdrowia aktualnie prowadzi rozmowy z krajowymi organami ochrony zdrowia na Ukrainie, które mają na celu podjęcie działań zapobiegających epidemii. Zagrożenie dalszymi zachorowaniami dotyczy przede wszystkim mało odpornych populacji. WHO ocenia więc ryzyko rozprzestrzenienia się polio poza granice Ukrainy jako niskie, jednocześnie ostrzega wszystkich podróżujących w objęte ryzykiem rejony o konieczności posiadania odpowiedniego szczepienia. W Polsce szczepienie przeciw polio należy do szczepień obowiązkowych.
Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka

Temat ochrony dzieci zawsze budzi emocje, szczególnie kiedy mówimy o zdrowiu i życiu. Musimy nieustannie pamiętać, że w odniesieniu do dzieci mówimy o specjalnym standardzie ochrony praw człowieka. Należy pamiętać, że dziecko to nie przedmiot, własność czyjakolwiek, nawet rodzica. W kwestii szczepień w Polsce określono kalendarz szczepień obowiązkowych, które powinny być wykonane u każdego dziecka, chyba, że inne zalecenia lekarskie je ograniczają.


Niepozorne objawy
Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 %. W 2013 roku wirus pojawił się w Somalii oraz Syrii. W Europie ostatnie zakażenia odnotowano w 2010 roku na terenie Rosji.

Polio, czyli choroba Heinego-Medina jest wirusową chorobą zakaźną, przenoszoną przez kontakt bezpośredni- głównie drogą pokarmową, w mniejszym stopniu też kropelkową. Dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Może przebiegać bezobjawowo albo ujawnić się pod postacią porażenia prowadzącego do paraliżu ciała, a w konsekwencji do kalectwa, czy nawet śmierci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE