7 faktów o karmieniu piersią na każdy dzień tygodnia. Światowy Tydzień Karmienia Piersią, czyli dlaczego warto

Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/leighblackall/8296280108/]Leigh Blackall[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr/Leigh Blackall / CC BY
Karmienie piersią to niepodważalnie najlepsza metoda karmienia dzieci. Tak mówi nauka i mamy. A dzieci rosną zdrowo, zamiast o tym opowiadać. W tym tygodniu cały świat na chwilę bliżej przygląda się maminym piersiom, bo właśnie obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. A wraz z nim mamy doskonałą okazję, by przypomnieć, dlaczego to takie ważne.

1. Mleko mamy zawiera komórki macierzyste

Wśród wielu sporów, które przez lata toczyły się nad ich przydatnością. W 2007 roku naukowo udowodniono obecność komórek macierzystych w matczynym mleku. Odkrycia dokonała dr Hassiotou. Komórki macierzyste z mleka kobiecego "nie giną" podczas trawienia w przewodzie pokarmowym dziecka.
Karmienie piersią w Polsce Raport 2015
Kampania Mleko Mamy Rządzi Patronat merytoryczny Centrum Nauki o Laktacji

Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Badania Foteini Hassiotou z Uniwersytetu Zachodniej Australii pokazały, że w mleku matki znajdują się komórki macierzyste, które z mleka przechodzą poprzez żołądek dziecka do krwioobiegu, a stamtąd do potrzebujących narządów. Dopiero w tych narządach przekształcają się w inne komórki, m.in. w neurony.

2. Mleko mamy zmienia się w czasie doby

Najbardziej wartościowe dla układu nerwowego dziecka jest mleko nocne. Wszystko za sprawą wysokiej zwartości tłuszczów. Jeśli twoje dziecko chętnie budzi się w nocy na karmienia, to wbrew pozorom powód do radości. Również w nocy najlepiej pobudzona jest laktacja, ponieważ między 3 a 4 rano obserwuje się szczyt stężenia prolaktyny.

3. Wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka zapewnia odpowiednie nawodnienie nawet w suchym i gorącym klimacie

Jeżeli malec często domaga się piersi podczas upałów, a ty dbasz o odpowiednie nawodnienie swojego ciała, nie ma potrzeby dopajania dziecka wodą.

4. W mleku kobiecym jest więcej cholesterolu (tego "dobrego") niż w mieszankach i mleku innych ssaków

Oznacza to, że nie ma czegoś takiego jak zbyt chude mleko. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego przyszłą sprawność intelektualną dziecka - jest budulcem osłonek mielinowych.

5. Dieta mamy tylko w minimalnym stopniu wpływa na skład pokarmu

Oznacza to, że specjalna dieta powinna jedynie ograniczać się do diety zdroworozsądkowej, tak aby racjonalnie się odżywiać. Nawet u umiarkowanie niedożywionej matki pokarm jest pełnowartościowy.

6. Karmienie piersią to korzyści

Wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowań dzieci na:
♦ zakaźne biegunki
♦ zakażenia dróg oddechowych i zapalenie płuc
♦ zapalenia ucha
♦ zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
♦ SIDS (zespół nagłego zgonu niemowląt) - karmienie piersią redukuje ryzyko o 36%

oraz u mamy zmniejsza do 25% ryzyko zachorowania na raka jajnika i do 30% nowotwory sutka.

Nie zapominajmy o korzyściach ekonomicznych i ekologicznych!
KARMIENIE PIERSIĄ W POLSCE RAPORT 2015
Kampania Mleko Mamy Rządzi Patronat merytoryczny Centrum Nauki o Laktacji

Rezygnacja z karmienia piersią jest kosztowna, nie tylko ze względu na wydatki związane z mieszankami i akcesoriami koniecznymi do sztucznego żywienia, ale także ze względu na koszty leczenia.

7. Matka i dziecko to duet doskonały

Nic tak pozytywnie nie wpływa na laktację jak nic-nie-robienie, a dokładnie najlepszym pobudzeniem laktacji jest częste przystawianie malca. I matka i dziecko bardzo szybko się do siebie dostrajają. Ssanie piersi wpływa na czynność gruczołów piersiowych ( a konkretnie na prolaktynę - która odpowiada za produkcję mleka i na oksytocynę - od której zależy wypływ mleka z piersi). Większość trudności w karmieniu wynika ze złego przystawiania się dziecka lub nieprawidłowego mechanizmu ssania piersi.

W przeciwieństwie do innych ssaków, człowiek wymaga pracy w parach - mama+dziecko. Dlatego czasem doszlifowanie i pełna współpraca wymagają więcej czasu lub pomocy.

PUNKT 8, czyli bonus na każdy dzień tygodnia, miesiąca i roku

Mleko kobiece nie traci swojej wartości z czasem! Obojętnie czy karmimy dziecko 6 czy 24 miesiące - to nadal bardzo wartościowy składnik jego diety! Mleko to nie woda, to zawsze mleko!
Brak wsparcia laktacyjnego w Polsce jest głównym problem młodych mam. Warto wykorzystać Światowy Tydzień Karmienia Piersią, aby tę wiedzę zdobyć i się nią podzielić! Bo to pierwszy z dziesięciu kroków do udanego karmienia piersią!


Zobaczcie wyniki ankiety dla mam przeprowadzonej przez nasz serwis.
Akcja społeczna "Karmimy dzieci piersią? Naturalnie!", to przedsięwzięcie stworzone specjalnie, aby przyszłe i obecne mamy znalazły wsparcie i wiedzę. Niech karmienie piersią będzie dla nich oczywistym wyborem, a ich historie niech zawsze kończą się happy endem. "Mleko mamy rządzi!".

Partnerem akcji jest
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE