Postanowili zmienić jeden z najlepszych systemów edukacyjnych. Zamiast teorii będą uczyć, jak tę teorię wykorzystać

Lepsze można zmienić na jeszcze lepsze.
Lepsze można zmienić na jeszcze lepsze. Fot.hdornak/Pixabay-http://bit.ly/1COlxQW/CC BY-http://bit.ly/1My30er
Wydawałoby się, że jak coś jest dobre, to nie należy tego zmieniać. Dalecy od takiego poglądu są Finowie, którzy już teraz mogą pochwalić się doskonałym systemem edukacji, na co dowodem są wysokie miejsca w rankingach dotyczących umiejętności pisania i czytania. Ponadto wiele europejskich krajów próbowało fiński system edukacyjny wprowadzić na swój własny grunt.

Jednak okazuje się, że Finowie nie zamierzają spocząć na laurach. Jak sami uważają, ich system edukacyjny, który bardzo dobrze dotychczas się sprawdzał, potrzebuje zmian, by nadążyć za wymaganiami, jakie stawia młodym ludziom współczesny świat. Jak sami podkreślają należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kształcić dzieci i młodzież, by wiedza przez nich zdobyta miała w przyszłości realne zastosowanie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zmiany, jakie zamierzają wprowadzić Finowie można spokojnie nazwać radykalnymi. Otóż w szkołach uczniowie nie będą mieć tradycyjnych dotychczas przedmiotów, które odbywały się w określonych godzinach i kolejności ustalonej planem.

Zabraknie tradycyjnej matematyki, czy biologii.
Edukacja fińska ma skupić się nie na temacie, teorii naukowej, ale na tym do czego daną teorię można zastosować. Słowem przekazywana wiedza ma mieć przede wszystkim charakter praktyczny. Uczniowie będą uczyć się przykładowo o Unii Europejskiej łącząc wszystkie zagadnienia z nią związane, między innymi ekonomię, historię krajów wspólnotowych, geografię i języki.

W szkołach zawodowych może powstać na przykład przedmiot omawiający usługi gastronomiczne, gdzie młodzież zapozna się z problemami prowadzenia kawiarni, na tym przykładzie będzie uczyć się matematyki, języków (w celu obsługi klientów zagranicznych), czy podstaw biznesu.
Zmieni się także sposób prowadzenia lekcji. Dotychczas uczniowie biernie siedzieli przed nauczycielem. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami dzieci mają pracować w mniejszych grupach, tym samym poprawiając swoje umiejętności komunikacyjne.


Jak podkreślają władze Finlandii odpowiedzialne za rewolucję edukacyjną to, czego obecnie potrzeba młodym ludziom, to przygotowanie ich do życia zawodowego. Nowy system ma zachęcać do różnych rodzajów uczenia się, ma pokazywać jak rozwiązywać problemy oraz uczyć współpracy.

Rewolucja w fińskiej edukacji już trwa. Obecnie w szkołach miejskich odchodzi się powoli od tradycyjnego podziału przedmiotów, a 70% nauczycieli jest szkolonych w zakresie nowego podejścia do nauczania. System ma być wdrożony ostatecznie w całej Finlandii w 2020 roku.

Źródło: sciencealert.com, independent.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE