Światowy Dzień Wody jest raz do roku, ale woda jest ważna i fajna cały czas

Fot. Pixabay / http://bit.ly/1FIxWGp / CC0 Public Domain / http://bit.ly/CC0-PD


22 marca ustanowiony został Światowy Dzień Wody i nie ma nic dziwnego w tym, że właśnie woda doczekała się "swojego dnia". Przecież bez niej nie byłoby nas! Ale woda nie tylko jest nam niezbędna, od jej jakości również zależy wiele.

Odkręcamy kran, butelkę i voila - jest. Kiedy tylko chcemy. Edukacja najmłodszych — to ich zdrowie i przyszłość następnych pokoleń. Żyjemy na zielono-niebieskiej planecie, ale tylko 3% zasobów wodnych — to woda słodka! Aż 1,2 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody!


Nauczmy dzieci kochać i szanować wodę !
Prawdziwą kulturową rewolucją stało się promowanie picia wody, z epoki soków, słodzonych herbat czy (o zgrozo!) wody z glukozą, doskonale przeszliśmy w erę prawidłowego pojenia naszych dzieci. Już w okresie ciąży kobiety bardzo starannie dobierają wodę, którą spożywają — biorą pod uwagę jej jakość. Gdy maluch pojawia się na świecie kolejnym naturalnym wyborem (zaraz po mleku mamy) staje się czysta woda.


Zazwyczaj statystyczny polski przedszkolak (również dzięki wielu akcjom edukacyjnym) jest świadomy wartości H2O, jednak nie zawsze chętnie sięga po nią do picia lub niekoniecznie rozumie o co tyle krzyku. Warto wziąć sprawę w swoje ręce i porozmawiać dzieckiem o wodzie - to również okazja do świetnej zabawy!


Woda i papier
Polski rynek wydawniczy jest bogaty, w księgarniach znajdziemy edukacyjne książki o przyrodzie, a nawet te poświęcone tylko wodzie. Ciekawą propozycją literacką dla dzieci jest książka „Wielkie przygody małej kropelki wody. Bardzo pouczająca historia” - to niebanalna opowieść poświęcona wodzie i jej miejscu w środowisku naturalnym.
„Wielkie przygody małej kropelki wody. Bardzo pouczająca historia” - recenzja

Tytułowa Kropelka jest jeszcze młoda i niedoświadczona. Wyrusza w swoją pierwszą podróż – podekscytowana, lecz pełna obaw. Czytelnik może towarzyszyć jej we wszystkich przygodach, które na nią czekają od momentu, gdy wszystko się zaczęło i kropelka spadła z chmury (...)

Autorka nie zmusza dziecka do zapoznawania się na wstępie z całą gamą nieznanych mu pojęć – opowiada i wyjaśnia dane zjawisko, naturalnie i prosto – a terminy pojawiają się jakby od niechcenia, jako zwykłe „nazwanie” dobrze już znanej dziecku rzeczy – stają się wręcz pewna oczywistością.
Czytaj więcej

Dzieci wodę kochają - nie tylko tę w basenie! Mokre zabawy, to specjalność najmłodszych — bez wody nie można przecież dmuchać baniek, puszczać bąbelków nosem w wannie czy malować farbami. Jest też potrzebna żeby zimą zrobić lodowisko, zamrozić kostki lodu w upalne dni lub po prostu umyć zęby (o napełnianiu balonów wodą, chyba nie trzeba wspominać). Pokażcie dzieciom, że woda jest fajna! Jest ich towarzyszem na dobre i na złe!
Woda w domu
Kultura picia wody rodzi się w domu, dlatego szczególnie ważne jest, aby zacząć od dobrego przykładu płynącego od nas - rodziców. Pijmy wodę na zdrowie i zadbajmy o wodę zdrową, jak najlepszej jakości. Nie trzeba zmagać się z noszeniem hektolitrów butelkowanej wody(nie zawsze tak czystej, jak zachwalą producenci). Domowe filtry i systemy oczyszczania wody są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Pij wodę i pokaż swojemu dziecku, że to naturalny i oczywisty wybór!

Drobne dzbanki filtrujące lub bardziej zaawansowane filtry wodne do domowego użytku - dla każdego do wyboru do koloru. Wraz z rozwojem technologicznym i filtry (niegdyś przyprawiające swoim rozmiarem o zawrót głowy) zmieniają oblicze. Firma AQUAPHOR od lat dopracowuje szczegóły w filtrach do użytku domowego. Nowa generacja filtrów odwróconej osmozy, raz na zawsze wyeliminowała wymówkę: "chciałabym, ale nie, mam za małe mieszkanie". A gdy woda jest łatwo dostępna i zawsze "pod ręką" - wszyscy chętniej po nią sięgamy!

Świętuj Światowy Dzięń Wody razem z AQUAPHOR i weź udział w konkursie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...