Śląscy celnicy przejęli kilka tysięcy rakotwórczych bransoletek. Zawierały rekordowe ilości ftalanów

Celnicy zatrzymali transport gumek do wyplatania bransoletek. Zawierały one rekordowe ilości ftalanów.
Celnicy zatrzymali transport gumek do wyplatania bransoletek. Zawierały one rekordowe ilości ftalanów. Fot. Franklin Park Library / http://bit.ly/1ubtNTo CC BY 2.0 / http://bit.ly/1mhaR6e
Zatrzymane przez śląskich celników gumki do robienia popularnych wśród dziewczynek bransoletek, zawierały niebezpieczne dla zdrowia ftalany, których zawartość została przekroczona 400 razy. Zamiast dopuszczalnej normy 0,1 procenta masy zabawki było ich 41,50 proc. To jak dotąd rekordowe wykrycie trujących zabawek.

Silikonowe bransoletki zamówił w Chinach przedsiębiorca z okolic Żywca. Celnicy zainteresowali się nimi tylko dlatego, że już wcześniej słyszeli o tym, że na polski rynek trafiają szkodliwe zabawki.

Trudno ocenić, jaka jest w Polsce skala zabawek zawierających niebezpieczne substancje. Ostatnie kontrole Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazały, że w większości sklepów sprzedawane gumki do wyplatania bransoletek są bezpieczne dla dzieci.

UOKiK jednak zwraca uwagę na to, że jednak czasami pojawiają się na rynku takie, które zawierają szkodliwe związki. Częściej są jednak one sprzedawane na targowiskach, a nie w sklepach.

Źródło: TVP Info
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE