Jedno na dziesięcioro dzieci w Polsce żyje na granicy ubóstwa. Mimo to jest coraz lepiej

Ubóstwo dzieci jest dużym problemem współczesnego świata.
Ubóstwo dzieci jest dużym problemem współczesnego świata. fot. flickr / http://skroc.pl/4e285
Takie są wnioski z najnowszego raportu UNICEF-u "Dzieci recesji". Raport ten wywołał szok w wielu europejskich krajach, w tym przede wszystkim na Wyspach Brytyjskich. Wynika z niego, że jedna czwarta brytyjskich dzieci żyje na granicy ubóstwa. W Polsce sytuacja wygląda lepiej. Ale do tego, żeby powiedzieć, że jest dobrze cały czas nam daleko.

Coraz lepszy los polskich dzieci. Mimo wszystko
Brytyjscy eksperci podważają ustalenia raportu, ponieważ bierze on pod uwagę średnią dochodów na rodzinę i jego procentowy wzrost lub spadek w wyniku recesji. Ubóstwo - według norm ONZ - zaczyna się, gdy rodzina na utrzymanie ma kwotę poniżej 60 procent tej średniej. W przypadku Wielkiej Brytanii jest ona relatywnie, w porównaniu do innych krajów, wysoka.

Raport UNICEF-u pokazuje jednoznacznie: wśród 41 monitorowanych krajów Wielka Brytania znalazła się na 25. miejscu, daleko za Polską, która zajmuje w rankingu miejsce drugie. Oznacza to, że od 2008 roku poziom ubóstwa małych Brytyjczyków wzrósł o 1,6 procenta. Z kolei los polskich dzieci, poprawił się, wraz ze spadkiem ich ubóstwa, o prawie 8 procent.

600 tysięcy biednych dzieci mniej
Polska zajmuje w raporcie drugie miejsce spośród 41 państw Unii Europejskiej i OECD, tuż za Chile. Co kryje się za tymi danymi w praktyce? Mówiąc wprost: w Polsce między 2008 a 2012 rokiem liczba biednych dzieci zmniejszyła się o 600 000 tysięcy. Tyle mieszkańców mają miasta takie jak Haga czy Bratysława.
Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Miliony dzieci zostały błyskawicznie i bezpośrednio dotknięte skutkami recesji, dużo bardziej niż inne zagrożone grupy, jak na przykład ludzie starsi. Wiele z nich będzie je odczuwało jeszcze przez wiele lat.

Gdyby spojrzeć jednak na tę sytuację nieco inaczej, dużych powodów do optymizmu nie ma. Nadal w Polsce ponad więcej niż jedno dziecko na dziesięcioro (14,5%) żyje poniżej granicy ubóstwa.
Jak zmienia się życie w Polsce?
Raport UNICEF-u skupił się na wpływie kryzysu finansowego na los dzieci. Autorzy rankingu przyjrzeli się 4 wskaźnikom określającym ocenę zadowolenia z życia, która występuje właśnie wśród najmłodszych i wśród młodych. Spośród nich Polska najlepiej radzi sobie w badaniu dotyczącym postrzegania szans dzieci na naukę i rozwój (to daje Polsce 3 miejsce w ogólnej klasyfikacji).


Pozostałe trzy wskaźniki, czyli bezpieczeństwo żywnościowe, poziom stresu i satysfakcji z życia pogorszyły się wśród polskich dzieci między 2007 a 2013 rokiem.

Czy w Polsce są Ninjas?
Hasło "Ninjas" robi dużą karierę na Zachodzie. Jako Ninjas określa się tam często młode osoby, które nie mają dochodów, nie mają pracy i nie mają swoich atutów (No Income, No Job, No Assets). Raport UNICEF-u podaje informacje o tym, że w Polsce odsetek osób młodych w wieku od 15 do 24 lat, którzy nie pracują, nie uczą się i nie doszkalają wzrósł o 3 punkty procentowe: z 9% w 2008 roku do 12,2% w 2013.

Właśnie w takie osoby najmocniej uderzył kryzys ekonomiczny. Ponad 7,5 miliona osób w tym wieku w Unii Europejskiej nie uczy się i nie pracuje (co stanowi prawie równowartość populacji Szwajcarii).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE