Jak nauczyć dziecko pisać litery? Tego błędu nie popełnij (większość z nas go robi!)

Marta Uler
23 listopada 2022, 09:45 • 1 minuta czytania
Nauka pisania początkowo sprawia dzieciom trochę trudności. Nic dziwnego, w końcu na tym polega właśnie proces uczenia się. Choć, prędzej czy później, umiejętność pisania posiądzie każde dziecko, warto sprawić, by te pierwsze kroki z literami i cyframi szły łatwiej.
Naukę pisania powinna poprzedzać dobra zabawa w towarzystwie kredek, nożyczek, itp. Fot. Cottonbro Studio/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nauka pisania liter to trudna sztuka

Nauka pisania liter dla dzieci jest nie lada wyzwaniem. Maluchy, które nie mają jeszcze opanowanej motoryki małej, mają trudności nawet z prawidłowym trzymaniem ołówka. Stawianie precyzyjnych łuków i kresek może wydawać się im nie do osiągnięcia. Nic dziwnego, że początki nauki pisania bywają okupione solidną dawką frustracji, a nawet łez. Ale nie musi tak być. Nauka pisania dla dzieci powinna być przede wszystkim zabawą.

Kiedy zacząć naukę pisania

Pierwsze próby pisania mają miejsce już w przedszkolu. A zatem już z trzylatkiem – sama – możesz zacząć podejmować pierwsze próby pisania. Oczywiście na początku nie będzie to jeszcze pisanie literek i cyferek! Rysowanie, zaznajamianie się z trzymaniem kredek, to przecież wstęp do nauki pisania. Czy można więc jakoś precyzyjnie określić, kiedy zacząć naukę pisania? Jeśli roczne dziecko rysuje na kartce bazgroły – można powiedzieć, że właśnie zaczęło uczyć się pisać.

Przygotowania do "prawdziwego" pisania rozpoczynają się w kolejnych latach życia dziecka. W przedszkolu dzieci kolorują obrazki, uczą się, jak nie wychodzić za linie, prowadzą kredkę po śladzie – wszystko to rozwija tak zwaną motorykę małą, czyli usprawnia rękę. By ręka dziecka stawała się coraz bardziej precyzyjna, pomóc mogą także inne ćwiczenia:

Im dziecko częściej angażuje dłonie i paluszki, tym stają się one sprawniejsze, mięśnie silniejsze, a koordynacja ręka-oko coraz bardziej zaawansowana. Wszystkie te ćwiczenia powodują, że ręka coraz lepiej reaguje na polecenia z mózgu. 

Jak nauczyć dziecko literek

Nauka pisania cyferek i literek to kolejny etap w rozwoju dziecka. Kiedy ręka zacznie już "słuchać się" głowy, można rozpocząć właściwą naukę pisania. Już w przedszkolu, a w zerówce obowiązkowo, dzieci rysują szlaczki. Ponieważ wychodzi im to różnie, wiele maluchów tego nie lubi. Trudno więc oczekiwać, że będą chciały rysować szlaczki jeszcze w domu. Jeśli chcesz zachęcić do tego jakoś swoje dziecko, daj mu inne zadania:

Mniej oczywiste ćwiczenia przydatne w nauce pisania

Okazuje się, że nauka pisania dla dzieci to nie tylko motoryka mała. Zaangażowana jest w ten proces również motoryka duża. Podczas pisania istotne są także kręgosłup, miednica oraz barki. Piszemy przecież, siedząc przy stole – a jeśli samo siedzenie będzie sprawiało dziecku trudność, pisanie także nie pójdzie łatwo. Motorykę dużą usprawni na placu zabaw. Bieganie, wspinanie się i skakanie przez przeszkody, wbrew pozorom, przysłużą się pisaniu. 

Nauka właściwego pisania

Jeśli twoje dziecko opanowało już wszystkie kroki, które mają zbliżyć je do "prawdziwego" pisania, możesz rozejrzeć się za pomocami dydaktycznymi, w których znajdziesz konkretne wskazów, jak nauczyć dziecko pisać. Mogą to być na przykład książeczki zawierające ćwiczenia grafomotoryczne - rysowanie po śladzie liter, łączenie kropek czy przerysowywanie rysunków na kartkę obok – na tym w zasadzie polega cała nauka pisania. 

By ułatwić dziecku pisanie, warto także wyposażyć je w odpowiednie przybory. Na pierwszy ołówek wybierz ten o trójkątnym przekroju. Lepiej leży w małej rączce, nie wyślizguje się i jest po prostu wygodniejszy dla dziecka. Jeśli chcesz, by dziecko ładnie pisało, kup mu zeszyt z wyraźnymi liniami, w których będzie próbowało mieścić pierwsze literki i cyferki.

UWAGA! Jak nie uczyć dziecka pisać

Wielu rodziców popełnia ten błąd. Chodzi o pokazywanie dzieciom prostych, drukowanych liter, które łatwo można narysować, trzymając kredkę w pięści lub patykiem na piasku. Zauważ jednak, że żadna książka nie jest stworzona z wielkich drukowanych liter. To tylko dodatkowe znaki, których uczy się twoje dziecko. To w konsekwencji może też utrudnić mu naukę czytania.

Czytaj także: https://mamadu.pl/128165,11-atrakcyjnych-zabaw-ktore-przygotuja-twoje-dziecko-do-nauki-pisania