Rozwój dziecka w 3 wymiarach. Dlaczego warto sprezentować maluchowi puzzle 3D?

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie tzw. puzzlami przestrzennymi. To nowa odsłona starej, sprawdzonej zabawy, która w tym przypadku polega na składaniu trójwymiarowych modeli
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie tzw. puzzlami przestrzennymi. To nowa odsłona starej, sprawdzonej zabawy, która w tym przypadku polega na składaniu trójwymiarowych modeli Materiały prasowe
Mimo upływu lat wciąż nie tracą na popularności. Nic dziwnego, skoro potrafią wciągnąć na długie godziny. Swoją magię – zdolność do absorbowania czasu – zawdzięczają ogromnej różnorodności. Puzzle, dostępne dziś w tysiącach wariantów, nie stoją jednak w miejscu. Poza żonglowaniem liczbą elementów czy motywami układanego obrazka przechodzą również designerską rewolucję, czego najlepszym przykładem jest ich najnowsza generacja – puzzle 3D.

Tradycyjne tekturowe układanki od dawna mają już konkurencję w postaci puzzli drewnianych, magnetycznych czy wykonanych z pianki. W ostatnich latach rośnie natomiast zainteresowanie tzw. puzzlami przestrzennymi. To nowa odsłona starej, sprawdzonej zabawy, która w tym przypadku polega na składaniu trójwymiarowych modeli. Brzmi jak wyzwanie, któremu podołać może tylko dorosły albo starsza latorośl? Bez obaw, puzzle 3D mają też swoją uproszczoną wersję, która będzie świetną, ale i twórczą zabawą dla małych dzieci.

Z myślą o maluchach mających konstruktorską żyłkę powstały oryginalne i wyjątkowe zestawy przestrzennych puzzli z serii ''Składaj i baw się''. W pudełku mały budowniczy znajdzie 12 lub 14 dużych elementów, z których będzie mógł złożyć małe dzieła sztuki będące niewątpliwie powodem do dumy z wykonanej pracy. Gotowa konstrukcja sprawdzi się doskonale jako zabawka, ponieważ każdy zestaw wykorzystuje bardzo barwny i ekscytujący dla dziecka motyw.
W serii z logo Zielonej Sowy jak dotąd można wybierać między 4 tytułami. Jeden z zestawów pozwoli dziecku na skonstruowanie fantastycznego wozu strażackiego i wyobrażenie siebie w roli ruszającego innym na ratunek pogromcy ognia. W innym maluch znajdzie elementy do złożenia własnej kuchni i bawienia się w wymyślanie przepisów na dania dla całej rodziny. Kolejny skrywa niesamowity środek transportu, bo biblijną Arkę Noego, z którą oczami wyobraźni można wyruszyć w podróż po niebezpiecznych wodach. Ostatni to zaproszenie do jeszcze bardziej niezwykłej wyprawy - zadaniem, jakie czeka dziecko, jest zbudowanie statku kosmicznego.

W każdym opakowaniu mały amator przestrzennych układanek znajdzie sztywną kolorową książeczkę. Zawarta w niej tematycznie powiązana z puzzlami historyjka rozszerzy całą zabawę, jeszcze bardziej rozbudzając wyobraźnię dziecka. Jej lektura będzie miała też walor edukacyjny. Czytając historię odważnego strażaka, poznając proste przepisy kulinarne dla rodziny, odkrywając historię Noego i ocalonych przed potopem zwierząt czy zgłębiając temat podróży na Księżyc, maluch nie tylko odkryje ciekawe fakty, ale też zrozumie, że należy myśleć o innych i pomagać im.


Dlaczego warto sprezentować maluchowi puzzle 3D? Pomijając samą frajdę z budowania rakiety, samochodu czy innej wymyślnej repliki, to, co powinno akurat najbardziej zwrócić uwagę rozważającego zakup puzzli rodzica, to fakt, że tego rodzaju układanki kształtują rozwój młodego człowieka na 3 ważnych płaszczyznach. Mowa tu o takich istotnych umiejętnościach jak mała motoryka, wyobraźnia przestrzenna oraz spostrzegawczość i cierpliwość.
Dzięki trójwymiarowym puzzlom dziecko rozwija swoje zdolności manualne, ucząc się precyzyjnego chwytania części, łączenia ich i tworzenia z nich stabilnej konstrukcji. Konieczność dopasowania fragmentów modelu konstruowanego w trzech wymiarach wymaga zaś od malucha myślenia przestrzennego. Stanowi to swego rodzaju intelektualne wyzwanie, oczywiście odpowiednie do wieku bawiącego się puzzlami dziecka.

Choć złożenie puzzli 3D w porównaniu z tradycyjnymi puzzlami liczącymi tyle samo elementów wymaga nieco więcej czasu, to stanowi bardzo dobry sposób na naukę spostrzegawczości i przede wszystkim cierpliwości. Jednocześnie takie zadanie rozbudzi ciekawość w każdym maluchu, a ambicja jego ukończenia nie pozwoli mu odejść od niekompletnej układanki.

Kto więc szuka oryginalnego prezentu dla malucha, ma już jedną z opcji wartych rozważenia. Wszystkie dotychczas wydane zestawy puzzli przestrzennych ''Składaj i baw się'' (Wóz strażacki, Kuchnia, Arka Noego, Rakieta kosmiczna) można znaleźć na oficjalnej stronie Zielonej Sowy. Producent gier edukacyjnych jest zarazem wydawcą książek dla dzieci i młodzieży, ilustrowanych książeczek edukacyjnych oraz audiobooków.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE