Fot. jarmoluk/ [url=https://pixabay.com/pl/rysowanie-dziecko-rysunek-plastyka-428383/]Pixabay[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Sprawne dłonie dziecka to podstawa przy nauce pisania
Fot. jarmoluk/ [url=https://pixabay.com/pl/rysowanie-dziecko-rysunek-plastyka-428383/]Pixabay[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url] Sprawne dłonie dziecka to podstawa przy nauce pisania
REKLAMA
1. Zakręć butelkę
Zakręcanie i odkręcanie butelek wymaga dużo siły i wcale nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Poprośmy dziecko, by pomogło nam odkręcić i zakręcić zgromadzone butelki lub słoiczki. Zadanie możemy nieco utrudnić rysując na butelkach i nakrętkach symbole lub oznaczając je różnymi kolorami i prosząc o odpowiednie dopasowanie.
2. Wieszanie prania
Klamerki do wieszania prania są świetnym narzędziem do ćwiczeń chwytu pęsetowego, potrzebnego przy odpowiednim trzymaniu ołówka czy długopisu. Zabawa w wieszanie prania albo pomoc w domowych obowiązkach będą interesującym i niezwykle rozwijającym zajęciem nawet dla dwulatka. Możecie tez pobawić się w pstrykanie klamerkami, zawieszanie na sznurze odpowiedniej ilości (dodatkowo ćwiczymy matematykę) lub tworzenie klamerkowych rzeźb.
3. Ugniatamy ciasto
Plastelina, ciastolina, masa solna lub ciasto na pierniczki czy pierogi - nie ważne co, byle gnieść i doskonalić siłę i sprawność dłoni. Wałkowanie, wykrawanie, lepienie dowolnych kształtów to świetne ćwiczenia, a dodatkowo duża frajda i zabawa dla najmłodszych. Czas na świąteczne pierniczki, więc połączcie przyjemne z pożytecznym i rozwijajcie przy tym małą motorykę.
4. Śnieżki z gazety
Śnieg może kiedyś spadnie, ale zanim to nastąpi pobawcie się robienie śnieżek z gazet. Gniećcie stare arkusze i starajcie się ścisnąć je w jak najmniejsze kulki, a potem… urządźcie sobie prawdziwą wojnę na śnieżynki. Kto powiedział, że ćwiczenia sprawności dłoni muszą być nudne i żmudne?
5. Przesypywanki
Przesypywanie daje dzieciakom wiele radości i potrafi zająć ich na dłuższy czas. Fasola, makaron, kasza czy ciecierzyca są łatwo dostępne i wprost stworzone do tej zabawy. Zanurzanie w nich dłoni znakomicie stymuluje czucie i zwiększa ich wrażliwość. Postaw przed dzieckiem różne miseczki, kubeczki, butelki i pozwól na przesypywanie, zabawę w gotowanie lub tworzenie ozdobnych słoiczków, które postawicie później na półce w pokoju malucha. Możesz dać dziecku łyżeczki o różnej wielkości, a starszym nawet pęsetę - znakomity trening precyzji, sprawności dłoni i koordynacji wzrokowo -ruchowej.
Nie trzeba siedzieć nad szlaczkami i nieustannie rysować po śladzie lub kolorować w wyznaczonym obszarze. Malowanie, rysowanie, wydzieranie, lepienie z ciastoliny, wycinanie, przewlekanie sznurków i zapinanie guzików - tak też można (i trzeba!) rozwijać małą motorykę dziecka.