O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Nie tylko szlaczki i kolorowanki. 5 zabaw rozwijających małą motorykę dziecka

Fot. jarmoluk/ [url=https://pixabay.com/pl/rysowanie-dziecko-rysunek-plastyka-428383/]Pixabay[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Sprawne dłonie dziecka to podstawa przy nauce pisania
Fot. jarmoluk/ Pixabay / CC0 Public Domain
Sprawne dłonie dziecka to podstawa przy nauce pisania
Mała motoryka to nic innego jak sprawność ruchowa dłoni. Jej rozwijanie zaczyna się już od pierwszych tygodni życia dziecka, od nauki chwytania przedmiotów. Silne i sprawne dłonie są niezbędne przy nauce samodzielności ( te wszystkie guziki, zapięcia i zamki przy ubieraniu się!), a także przy nauce pisania, dlatego warto zadbać o aktywności wspomagające małą motorykę naszej pociechy. I wcale nie trzeba specjalistycznych ćwiczeń i skomplikowanych działań, wystarczy kilka prostych zabaw.


1. Zakręć butelkę
Zakręcanie i odkręcanie butelek wymaga dużo siły i wcale nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Poprośmy dziecko, by pomogło nam odkręcić i zakręcić zgromadzone butelki lub słoiczki. Zadanie możemy nieco utrudnić rysując na butelkach i nakrętkach symbole lub oznaczając je różnymi kolorami i prosząc o odpowiednie dopasowanie.

2. Wieszanie prania
Klamerki do wieszania prania są świetnym narzędziem do ćwiczeń chwytu pęsetowego, potrzebnego przy odpowiednim trzymaniu ołówka czy długopisu. Zabawa w wieszanie prania albo pomoc w domowych obowiązkach będą interesującym i niezwykle rozwijającym zajęciem nawet dla dwulatka. Możecie tez pobawić się w pstrykanie klamerkami, zawieszanie na sznurze odpowiedniej ilości (dodatkowo ćwiczymy matematykę) lub tworzenie klamerkowych rzeźb.
3. Ugniatamy ciasto
Plastelina, ciastolina, masa solna lub ciasto na pierniczki czy pierogi - nie ważne co, byle gnieść i doskonalić siłę i sprawność dłoni. Wałkowanie, wykrawanie, lepienie dowolnych kształtów to świetne ćwiczenia, a dodatkowo duża frajda i zabawa dla najmłodszych. Czas na świąteczne pierniczki, więc połączcie przyjemne z pożytecznym i rozwijajcie przy tym małą motorykę.

4. Śnieżki z gazety
Śnieg może kiedyś spadnie, ale zanim to nastąpi pobawcie się robienie śnieżek z gazet. Gniećcie stare arkusze i starajcie się ścisnąć je w jak najmniejsze kulki, a potem… urządźcie sobie prawdziwą wojnę na śnieżynki. Kto powiedział, że ćwiczenia sprawności dłoni muszą być nudne i żmudne?


5. Przesypywanki
Przesypywanie daje dzieciakom wiele radości i potrafi zająć ich na dłuższy czas. Fasola, makaron, kasza czy ciecierzyca są łatwo dostępne i wprost stworzone do tej zabawy. Zanurzanie w nich dłoni znakomicie stymuluje czucie i zwiększa ich wrażliwość. Postaw przed dzieckiem różne miseczki, kubeczki, butelki i pozwól na przesypywanie, zabawę w gotowanie lub tworzenie ozdobnych słoiczków, które postawicie później na półce w pokoju malucha. Możesz dać dziecku łyżeczki o różnej wielkości, a starszym nawet pęsetę - znakomity trening precyzji, sprawności dłoni i koordynacji wzrokowo -ruchowej.

Nie trzeba siedzieć nad szlaczkami i nieustannie rysować po śladzie lub kolorować w wyznaczonym obszarze. Malowanie, rysowanie, wydzieranie, lepienie z ciastoliny, wycinanie, przewlekanie sznurków i zapinanie guzików - tak też można (i trzeba!) rozwijać małą motorykę dziecka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić