4 miesiąc ciąży – wreszcie widać brzuszek. Być może poznasz płeć dziecka

Martyna Pstrąg-Jaworska
11 października 2016, 16:18 • 1 minuta czytania
W czwartym miesiącu ciąży dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. 4 miesiąc to spokojny czas: wykonałaś już wszystkie ważne badania, a dolegliwości ciążowe ustępują. To idealny czas na urlop we dwójkę. Jeśli będziesz miała szczęście, w tym czasie możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka, a także poznać jego płeć.
Przy odrobinie szczęścia w 4 miesiącu ciąży poznasz płeć swojego dziecka. fot. 123RF Zdjęcie Seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czwarty miesiąc ciąży

4 miesiąc rozpoczyna drugi trymestr ciąży. Trwa cztery tygodnie – od 14 tygodnia ciąży do 17 tygodnia ciąży. To czas największej ruchliwości dziecka, a pod koniec miesiąca możesz nawet zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka! Początkowo będą one przypominać głaskanie, lekkie muskanie, niektóre kobiety określają je jako "bąbelki" lub "motyle w brzuchu".


Jak rozwija się dziecko w 4 miesiącu ciąży?

W 14 tygodniu ciąży płód ma wielkość niewielkiej pomarańczy – mierzy ok. 8-11 cm i waży ok. 40 g. Pod koniec 4 miesiąca maluch osiągnie wielkość dorodnej gruszki, czyli ok. 13-15 cm. Waga dziecka będzie wynosiła ok. 140 gramów.

Płód coraz bardziej przypomina małego człowieczka. Kończyny są już ukształtowane, nogi wydłużają się, by stać się dłuższe od ramion. Widoczne są już rysy twarzy, zaczynają pojawiać się brwi i rzęsy, ale oczy są nadal zamknięte. Maluch ma już linie papilarne, a na palcach dłoni i stóp pojawiają się miniaturowe paznokcie. Tkanka chrzęstna zaczyna kostnieć.

Całe ciało pokrywa meszek, zwanym lanugo. Skóra jest przeźroczysta i widać przez nią naczynia krwionośne. Ok. 17 tygodnia zaczyna wytwarzać maź płodową – tłustą substancję, która pokrywa skórę dziecka aż do czasu porodu i zabezpiecza ją przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi.

Mózg dojrzewa. Powstają liczne połączenia nerwowe, a kora mózgowa jest pofałdowana. Serce pracuje bardzo intensywnie. Przepompowuje ok. 30 l krwi na dobę i bije w tempie 120-160 uderzeń na minutę (dwa razy szybciej niż twoje).

Co potrafi dziecko w 4 miesiącu ciąży?

Płód potrafi już ssać kciuk – nie tylko ćwiczy tak odruch ssania, ale też uspokaja się, gdy np. jest mu smutno, lub gdy ty masz gorszy nastrój. Malec połyka płyn owodniowy, rozpoznaje jego zapach i smak. Słyszy także dźwięki, a nawet może je rozpoznawać!

14-17 tydzień ciąży to czas największej ruchliwości płodu. Twoje dziecko przeciąga się, wygina, porusza ramionami – dzięki temu mięśnie, stawy i kości pracują lepiej.

Czwarty miesiąc ciąży: jak wygląda brzuch

W czwartym miesiącu ciąży brzuszek jest już widoczny (chyba że przyszła mama jest bardzo wysportowana). Warto już pomyśleć i nowych elementach garderoby np. nowym biustonoszu, sukienkach czy spodniach ze specjalnym pasem.

4 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości

Typowe dla ciąży dolegliwości, takie jak mdłości, częstomocz czy tkliwość piersi w czwartym miesiącu ciąży ustępują. Za to zauważysz inne znany zachodzące twoim organizmie:

Jak się możesz czuć w 4. miesiącu ciąży?

Poczujesz zadowolenie i uspokojenie, bo twoja psychika zacznie wracać do normy. Wiele par w tym czasie decyduje się na urlop we dwójkę. Niewykluczone, że będziesz odczuwać większą ochotę na seks (pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona). Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz uprawiać seks nawet do końca 9 miesiąca.

Badania i zalecenia dla kobiet w 4 miesiącu ciąży

W czwartym miesiącu ciąży nie wykonuje się zbyt wielu badań. Lekarz może zlecić rutynowe badanie ogólne moczu, morfologię, badanie pH wydzieliny pochwowej oraz pomiar ciśnienia i masy ciała.

Jeszcze jest za wcześnie na kolejne obowiązkowe USG, jednak wykonane w tym czasie może już zdradzić płeć maluszka. W 14 tygodniu ciąży widoczne są już cechy płciowe.

To dobry czas, by o ciąży powiedzieć w pracy. Należy pamiętać, że niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego, jeśli nie możesz wykonywać określonych prac.

Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl