Nowy rok szkolny to dla każdego dziecka jakiś początek, który może sprawiać trudności. Warto wspierać dziecko w przezywaniu tych różnych emocji i uczulać na to, że takie same uczucia mogą mieć jego koledzy i koleżanki. Powiedz dziecku te 2 zdania, zanim zacznie szkołę – uczą życzliwości, otwartości na innych i empatii.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Początek roku szkolnego to dla wielu osób po prostu początek. Początek nowego przedszkola, nowej szkoły, powrót do starej klasy, ale w nowym roczniku. A początki czasem bywają niezwykle trudne, bo nie każdy dobrze znosi zmiany w życiu i umie się szybko przystosować, szczególnie małe dzieci (choć nie tylko one).
Te, które zaczynają szkołę/przedszkole albo wracają tam po wakacjach, czasem potrzebują kilku tygodni na adaptację do rzeczywistości po wakacjach. To też moment niepewności, delikatności i zmniejszonego poczucia własnej wartości, które są spowodowane nowym otoczeniem i zachwianiem poczucia bezpieczeństwa.
Aby dziecko w nowej sytuacji poczuło się pewniej i miało świadomość, warto z nim rozmawiać i uczyć je, że wśród nowych osób, należy dbać o to, by nie powiedzieć czegoś, co komuś może sprawić przykrość. Nauka życzliwości, empatii, szacunku do drugiego człowieka powinna odbywać się każdego dnia, szczególnie poprzez zachowanie rodziców, które maluchy obserwują i naśladują.
Ucz życzliwości i otwartości
Przed rozpoczęciem nowego roku porozmawiaj jednak z dzieckiem o różnych stereotypach, których nie warto powielać. Świetny post na ten temat napisali specjaliści z facebookowej strony All About Parenting Polska:
"Stereotypy – te na temat płci, wyglądu czy pochodzenia – potrafią głęboko zranić dziecięce serca! Potrafią również sprawić, że mały-wielki człowiek przestaje wierzyć w siebie i swoją wartość. W efekcie, zawstydzony swoim 'JA', chowa się za maską kogoś, kim nie jest, ale sądzi, że powinien być, bo... tak mówi mama, tata, babcia, ciocia czy nauczycielka.
Powiedzmy 'NIE' stereotypom!
NIE, chłopcy nie płaczą 'jak baba'.
Płaczą jak każdy człowiek – bo ogarnia ich smutek, przygnębienie albo frustracja.
NIE, dziewczynki nie są zbyt uczuciowe, ani nie muszą być grzeczne i ułożone.
Mogą okazywać uczucia – jak każdy.
Mogą być energiczne i żywiołowe, jeśli takie mają usposobienie" – czytamy we wpisie, któremu towarzyszą grafiki obrazujące różne scenki z placówek i wypowiedzi dzieci, które nie są zbyt miłe i przyjazne.
Szacunek dla każdego w nowej przestrzeni
Zanim zacznie się szkoła czy przedszkole, siądź ze swoim dzieckiem bez różnych rozpraszaczy i po prostu porozmawiaj. Warto dmuchać w jego skrzydła i wspierać je każdego dnia, aby było pewne siebie i miało poczucie własnej wartości. Ale teraz przed początkiem roku szkolnego warto przypomnieć mu, że każdy z nas ma emocje i to, co je boli, denerwuje i martwi, może również sprawiać przykrość innym, jeśli to ono skieruje nieprzyjemne słowa do kogoś.
Jeśli sami nie będziemy też używać taki zwrotów: "Płaczesz jak baba", "Taka ładna dziewczynka powinna być grzeczna" itp. To twoje dziecko będzie również uważało, że są one normalne, a tym samym stygmatyzowało innych ze względu np. na płeć.
Zamiast tego warto powiedzieć, że każdy ma uczucia, które można zranić, że tak jak nasze dziecko, jego koledzy i koleżanki również przeżywają różne emocje związane z początkiem szkoły lub przedszkola. Dlatego warto być wyrozumiałym, życzliwym i okazywać każdemu szacunek, bez względu na płeć czy wygląd.