Jak wybrać szkolne ubezpieczenie dla dziecka? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze tej polisy

Ubezpieczenie szkolne zapewnia dziecku ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków polegających na uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Na co zwracać uwagę przy wyborze tej polisy?
Ubezpieczenie szkolne zapewnia dziecku ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków polegających na uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Na co zwracać uwagę przy wyborze tej polisy? 123rf.com
W misję szkoły wpisane jest m.in. bezpieczeństwo dzieci. Tam, gdzie jednak mamy do czynienia z tak dużym skupiskiem aktywnych młodych ludzi, nie da się zupełnie wyeliminować ryzyka takich wypadków jak skręcona kostka czy wybite zęby. Te zdarzenia będą mniej przykre dla rodziców (i ich portfela), jeśli zadbają o dobre ubezpieczenie szkolne.


Niezależnie od tego, czy jest się członkiem rady rodziców, która analizuje oferty grupowych ubezpieczeń szkolnych, czy też rodzicem szukającym dla swego dziecka indywidualnego ubezpieczenia, należy dokładnie przejrzeć warunki polisy, aby potem nie było niemiłego zaskoczenia. Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy tym wyborze.

Cel

Ubezpieczenie szkolne zapewnia ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ma ono zastosowanie jednak jedynie w przypadku uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Taka polisa nie obejmuje więc szkód rzeczowych, co oznacza, że jeśli w wypadku ucierpi tylko należący do dziecka przedmiot (np. okulary), odszkodowanie nie przysługuje.

Zasięg

W szkolnych ubezpieczeniach ochrona obejmuje, co oczywiste, następstwa nieszczęśliwych wypadków, jakie przydarzyły się dzieciom w szkole. Jednak troska o ich bezpieczeństwo nie zaczyna i nie kończy się przecież na zajęciach lekcyjnych. Należy zatem upewnić się, czy pociechy będą też ubezpieczone od NNW w drodze z i do szkoły.

Okres

Polisy dla dzieci i młodzieży szkolnej mogą obowiązywać przez 12 miesięcy. Mogą, ale nie muszą, dlatego warto dowiedzieć się o zakresie czasowym ochrony ubezpieczeniowej, żeby potem nie okazało się, że dziecko, które w czasie wakacji, ferii zimowych czy świąt, doświadczyło wypadku, nie ma co liczyć na żadne odszkodowanie.

Sport

Wielu rodziców z góry przyjmuje, że ubezpieczenie chroni dzieci uczestniczące w zajęciach sportowych. Tak, ale tych na lekcjach WF-u w szkole. Natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy dziecko zajmuje się uprawianiem sportu wyczynowego. Takiej ochrony na ogół nie zapewnia podstawowy wariant polisy. Trzeba więc ją dokupić.

Wyłączenia

Czyli sytuacje, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj ograniczenia odpowiedzialności dotyczą wypadków, do których doszło u dzieci pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Również przypadki autoagresji (samookaleczenia) nie podlegają ochronie. Wyjątków może być jednak więcej i to trzeba sprawdzić.

Sprawdź ubezpieczenie dziecka, którego ceny zaczynają się już od kilku złotych miesięcznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...