Wyzwania współczesnej mamy a karmienie piersią

Materiał prasowy
Pojawienie się nowego członka w rodzinie wcale nie musi oznaczać dla mamy konieczności rezygnacji z własnych pasji i aspiracji. Realizacja wielu ambitnych celów jednocześnie może być trudna, ale nie niemożliwa. Priorytetem dla każdej mamy jest dobro jej dziecka, dlatego mimo dni wypełnionych różnymi zajęciami, współczesne mamy często nie rezygnują z karmienia piersią. Nic dziwnego – dobrze wiedzą, że ich mleko jest najlepsze dla dziecka. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęcia, a następnie jego kontynuację do 2 lat lub dłużej z jednoczesnym rozszerzaniem diety, podkreślając, że to najlepszy sposób żywienia. O co warto zadbać, wracając do pracy, aby w dalszym ciągu wspierać prawidłowy rozwój dziecka?


Uregulowany rytm dnia
Jako współczesna, aktywna mama nie musisz rezygnować z karmienia piersią. Kiedy dziecko ma kilka miesięcy, pory karmień i czas ich trwania macie już zapewne ustalone. Umiesz już dbać o swoją dobrą formę, właściwe odżywianie i poziom nawodnienia, aby organizm mógł sprostać zwiększonym wydatkom energetycznym, towarzyszącym laktacji. Znasz też swoje dziecko – wiesz, co może mu przeszkadzać i umiesz zapewnić Wam obojgu najlepsze warunki do karmienia. Uregulowanie karmień sprzyja Twojemu powrotowi do zwiększonej aktywności – choćby fizycznej – lub do realizacji pasji. Najedzone i zadowolone dziecko, które otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze, to spokojniejsza mama. Taka, która łatwiej znajdzie czas i siły na realizację swoich potrzeb oraz samorealizację w innych ważnych dziedzinach. Być może wrócisz na część etatu do pracy albo na regularne treningi? A może po prostu uda Ci się częściej relaksować podczas kawy z koleżanką.


Spełniona mama to szczęśliwe dziecko
Nie do przecenienia w codziennej opiece nad dzieckiem jest wsparcie otoczenia. Tata, babcia, a nawet koleżanka mogą zaoferować młodej mamie naprawdę dużą pomoc, choćby zabierając dziecko na dwugodzinny spacer. Dzięki nim mama odpocznie lub poświęci chwilę tylko sobie. A jeżeli planujesz istotne zmiany w sposobie karmienia dziecka (choćby zmniejszenie liczby dziennych karmień, aby zyskać kilka godzin na pracę), ważne jest także zadbanie o siebie. Piersi stopniowo przyzwyczają się do odmiennego rytmu laktacji, na przykład wyłącznie nocnego. Należy jednak zadbać o to, aby nie dopuścić do powstania zastojów pokarmu albo stanu zapalnego. W wypadku problemów warto skonsultować się ze specjalistą, np. z konsultantem laktacyjnym lub położną.


Jeśli tylko się uda, dobrze utrzymać karmienia poranne i wieczorne. Dziecko, przyzwyczajone do takich rytuałów, będzie spokojniejsze, mimo dużych zmian w karmieniu w trakcie dnia. Nacieszy się też bliskością mamy, która musi teraz dzielić swój czas również na inne obowiązki. A dodatkowo otrzyma cenne składniki odżywcze z mleka mamy, które nadal są bardzo pożądane dla jego prawidłowego rozwoju.


Jak pogodzić karmienie z pracą?
Być może planujesz już powrót do pracy albo z innych powodów myślisz o zaprzestaniu karmienia piersią? Lub połączeniu go z karmieniem mlekiem modyfikowanym? To z pewnością duża zmiana i dla Ciebie, i dla dziecka. Warto więc zrobić wszystko, abyście przeszli przez ten okres jak najłagodniej. Pomocne może okazać się stopniowe redukowanie liczby karmień w ciągu dnia na rzecz tych nocnych, które podtrzymają laktację i pozwolą pogłębiać Waszą więź. Jako mamie małego dziecka przysługują Ci też szczególne przywileje po powrocie do pracy. Masz na przykład prawo do płatnej przerwy na karmienie piersią (jednej, gdy pracujesz przez minimum 4 godziny dziennie, a dwóch, gdy pracujesz na cały etat). Każda przerwa trwa pół godziny (chyba że karmisz więcej niż jedno dziecko, wówczas trwa ona 45 minut), a możesz połączyć je i wykorzystać, w porozumieniu z pracodawcą, pod koniec dnia pracy, czyli wychodzić o godzinę wcześniej.

Jeśli zbliżacie się już do końca przygody z karmieniem piersią, zawczasu zaplanuj cały proces. Przemyśl, jakim mlekiem następnym będzie karmione dziecko. Przy wyborze zwróć uwagę na to, by było ono inspirowane badaniami nad składem do Twojego pokarmu – abyś mogła jak najlepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Doskonałe będzie na przykład mleko Bebilon Profutura 2. Dostępne jest teraz w
innowacyjnym opakowaniu, które zapewnia bardzo wysoką higienę i bezpieczeństwo przechowywania oraz komfort użytkowania pokarmu. Produkt jest doskonały, gdy mama decyduje się na zmianę sposobu karmienia dziecka, dzięki bogactwu składników inspirowanych badaniami nad składem mleka matki, wspierających kształtowanie młodego organizmu, w tym m.in.:

- wyższej zawartości kwasu DHA* (omega 3), który jest ważny dla prawidłowego rozwoju wzroku***,
- zawartości kwasu ALA** (omega 3), istotnego dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych,
- dodatkowi unikalnych tłuszczów.

Bebilon Profutura 2 w swojej recepturze zawiera także:

- opatentowaną, klinicznie przebadaną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, inspirowaną oligosacharydami występującymi w mleku matki,
- witaminy A, C i D** dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego,
- żelazo** dla rozwoju poznawczego, cynk**, niezbędny dla prawidłowego wzrostu i wapń**, wspierający prawidłowy rozwój kości.

* W porównaniu do średniej zawartości wśród mlek następnych.
** Bebilon Profutura 2 zgodnie z przepisami prawa zawiera witaminy A, C i D, żelazo, cynk, wapń oraz kwas alfa-linolenowy (ALA).
*** Korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 100 mg DHA dziennie.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić