Kalendarz szczepień 2019. Minister ogłosił dwie ważne zmiany

Obecnie wszystkie dzieci objęte są kalendarzem szczepień obowiązkowych
Obecnie wszystkie dzieci objęte są kalendarzem szczepień obowiązkowych Prawo autorskie: nenovbrothers/ 123RF Zdjęcie Seryjne
Minister Jarosław Pinkas ogłosił, że kalendarz szczepień na 2019 rok jest już gotowy. Warto zwrócić uwagę na dwie ważne zmiany.

Kalendarz szczepień 2019
Jarosław Pinkas zapewnił, że kalendarz szczepień na przyszły rok zostanie opublikowany pod koniec października. Na razie wszyscy zwracają uwagę na dwie ważne zmiany, ale ma być ich więcej.

Kalendarz szczepień dziecka 2018. Szczepienia obowiązkowe dla dzieci

Zmiany kalendarzu szczepień 2019 – szczepienia przeciw gruźlicy

2018. Pierwsza doba – pierwsza dawka szczepionki przeciw WZW typu B; szczepionka przeciw gruźlicy.

Od 2019 roku szczepionka przeciwko gruźlicy pozostanie obowiązkowa, jednak wystarczy, że noworodek zostanie zaszczepiony przed opuszczeniem szpitala. To duża zmiana dla tych maluchów, które muszą zostać w szpitalu dłużej z powodu stanu zdrowia czy wcześniactwa.

Minister podkreślił jednak, że jest przeciwny całkowitej rezygnacji z obowiązkowego szczepienia przeciwko tej chorobie lub przesuwaniu szczepienia na późniejszy termin. Głównymi argumentami są nadal wysoka zachorowalność, szczególnie na wschodzie kraju i migracja z Ukrainy, w której wiele osób jest nieszczepionych. – Zachorowanie noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne – powiedział szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zmiany kalendarzu szczepień 2019 – szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce

2018. I DAWKA. 13. - 15. miesiąc życia dziecka - pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce; przeciw pneumokokom (trzecia dawka szczepienia podstawowego).

2018. II DAWKA. 10 rok życia. Dawka przypominająca przeciw odrze, śwince i różyczce.

W tym przypadku zmiany dotyczą przesunięcia wieku przy II dawce. Pierwsza dawka musi zostać podana w 13. miesiącu życia, a druga gdy dziecko ma 6 lat. Dzieci, które obecnie skończyły 6 lat, zostaną zaszczepione jak dotychczas – czyli w wieku 10 lat.

Inne zmiany w kalendarzu szczepień 2019
Ministerstwo Zdrowia planuje kolejne zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak najpewniej nie zostaną one wprowadzone w przyszłym roku. Chodzi o wprowadzenie do kalendarza kolejnych szczepień, które dziś są dodatkowymi: szczepienia przeciw rotawirusom, meningokokom, HPV, a także szczepionek przeciwko różyczce dla dziewcząt w 19. roku życia, by chronić je przed tą chorobą w trakcie ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE