"Tycie w ciąży? To przecież zupełnie normalne". Jak przetrwać ciążę i nie zwariować?

Z każdym kolejnym tygodniem obserwujesz swoje ciało, dowiadujesz się, jak w danym czasie rozwija się płód i… nie możesz się nadziwić jak bardzo tyjesz. To przecież zupełnie normalne, że w czasie ciąży przybierasz na wadze. Warto jednak kontrolować, by dodatkowych kilogramów nie było zbyt wiele.

Przede wszystkim zapomnij o lansowanym w mediach obrazie fit mamy, która pozostaje w doskonałej formie aż do rozwiązania. Pamiętaj, że nie wszystko od nas zależy. Spuchnięte, nie mieszczące się w żadne buty stopy nie są sexy, ale ich nie zmienisz. Same wrócą do dawnego wyglądu, po porodzie. Pamiętaj, że są szczęściary, które do końca zachowują szczupłą sylwetkę, a inne „ciężarówki” tyją w udach, biodrach, ramionach… Nie zawsze to, jak wyglądasz w ciąży zależy od ciebie, jednak w dużym stopniu na pewno tak. Dlatego warto zadbać o siebie od samego początku.

Zacznij przed ciążą. Im lepsza jest twoja kondycja fizyczna przed ciążą, tym lepiej będziesz się czuła w jej trakcie. Dobra forma naprawdę ułatwi radzenie sobie z dodatkowym obciążeniem, które czeka twój organizm.

Co z tymi zachciankiami?
Niepohamowane ciążowe zachcianki? Uporczywe ssanie w żołądku? A może to tylko pretekst, by wreszcie przestać się ograniczać i pozwolić sobie na trochę kalorycznych pyszności? Na czas ciąży zapomnij o niskokalorycznych dietach, ale nie przesadzaj też w drugą stronę. Niezdrowe przekąski i słodycze nie mają dobrego wpływu ani na twój organizm ani na twoje przyszłe dziecko.

Nie jedz za dwoje
To jeden z największych mitów związanych z ciążą. Kilku- lub kilkunastocentymetrowy płód naprawdę nie potrzebuje osobnej racji żywieniowej. I pamiętaj, że nie tak ważne jest to ile jesz, a to, byś odżywiała się zdrowo. Dopiero w drugim trymestrze będziesz potrzebować dodatkowych 350 kalorii, a w trzecim – 450 kalorii. To naprawdę nie jest dużo.


Zdrowe przekąski
Warto jednak pamiętać, że nagłe ataki głodu często zdarzają się przyszłym mamom. By w takiej sytuacji nie ulec śmieciowemu jedzeniu miej zawsze przy sobie coś zdrowego: owoc lub sok warzywny.

Zdrowe nawyki żywieniowe – czas start
Do tej pory twoja dieta nie należała do wzorcowych? Cóż, w końcu jesteś tylko człowiekiem. Ciąża to świetny czas, by zmienić kilka nawyków żywieniowych na lepsze. Przydadzą się, kiedy będziesz uczyć samodzielnego jedzenia swojego malucha.

Sport, ale rozsądny.
Ciąża to nie czas na nowe sportowe wyzwania. Wiele dyscyplin, tzw. kontaktowych (koszykówka, sporty walki) są całkowicie zakazane. Jeśli przed ciążą biegałaś, możesz pomyśleć o kontynuacji (tylko w konwersacyjnym tempie). Dobrym rozwiązaniem może okazać się za to basen i specjalna gimnastyka dla kobiet w ciąży. Pamiętaj tylko, by planowaną aktywność fizyczną koniecznie skonsultować z lekarzem.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch!
Spacery, wybieranie windy zamiast schodów, dojście do pracy na pieszo zamiast podjechanie samochodem bądź autobusem (jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań) naprawdę mogą poprawić twoje samopoczucie.

Po co się starać? I tak wyglądam jak trzydrzwiowa szafa
Tak nigdy nie myśl. Możesz się nie czuć komfortowo z ciążowymi kilogramami, pamiętaj jednak, że od ciebie zależy jak szybko się ich później pozbędziesz. Im szybciej zaczniesz dbać o powrót do dawnej formy i figury, tym szybciej osiągniesz sukces.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE