8 faktów o noworodkach, które mogą zaskoczyć cię zaraz po porodzie

Narodziny pierwszego dziecka są bardzo ważnym momentem w życiu każdej kobiety. Najczęściej młode mamy starają się przygotować do tego momentu najlepiej jak potrafią, są jednak sprawy, o których mało pisze się w poradnikach, a które mogą zaniepokoić świeżo upieczonych rodziców. Oto 8 faktów o noworodkach, które mogą zaskoczyć cię zaraz po porodzie:

1. Główka mojego dziecka ma dziwny kształt- przyzwyczajeni jesteśmy do zdjęć uroczych, różowych i okrągłych bobasów, tymczasem dziecko zaraz po porodzie przypomina raczej małego kosmitę. Najwięcej niepokoju w młodych rodzicach wzbudzić może stożkowaty kształt główki. To wszystko efekt porodu! Czaszka dziecka jest elastyczna właśnie po to, żeby mogła dopasować się kształtem do kanału rodnego. Chroni to mózg przed uszkodzeniami. Innymi pozostałościami po porodzie mogą być spuchnięte oczy, siniaki na twarzy, czy ściśnięte nozdrza. Spokojnie, za kilka dni wszystko się unormuje, a wasz maluch będzie piękny niczym z reklamy pieluszek!


2. Moje dziecko jest nerwowe- poród jest dużym szokiem nie tylko dla rodziców, ale też dla dziecka. Nagle ma ono nieograniczoną niczym przestrzeń, w której może się poruszać. Noworodek nie wie jeszcze w jaki sposób kontrolować swoje ciało, jego ruchy mogą więc wydawać się rodzicom nerwowe. Nie można zapominać też o odruchach z którymi rodzi się dziecko, takimi jak odruch moro. Występuje on w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, hałas lub gwałtowny dźwięk. Maluch reaguje wtedy energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk, odchyleniem głowy do tyłu i zaciśnięciem pięści, po czym odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Dodatkowo, młodzi rodzice mogą zauważyć, że noworodkowi drżą podbródek lub nóżki- jest to skutek uboczny rozwoju systemu neurologicznego, który wysyła do mięśni więcej impulsów niż jest to konieczne. Jeśli wspomniane drżenie jest delikatne i ustępuje po dotknięciu dziecka, nie ma powodu do niepokoju. W innym wypadku warto skonsultować się z lekarzem.

3. Moje dziecko jest ciągle głodne- pierwsze tygodnie życia dziecka faktycznie przepełnione są karmieniem. Ma to jednak swój ukryty cel! Częste żądania malucha są naturalnym sposobem pobudzenia twojej laktacji. Dzieci karmione piersią jedzą częściej, bo mleko matki jest szybciej trawione i wchłaniane niż mleko modyfikowane. Dodatkowo, noworodek potrzebuje dużej ilości pokarmu, ponieważ bardzo szybko rośnie. Podwojenie swojej wagi urodzeniowej w ciągu sześciu miesięcy wymaga dużej ilości substancji odżywczych.


4. Rączki i nóżki mojego dziecka są zimne- chcąc sprawdzić temperaturę ciała noworodka, nie należy sugerować się dłońmi ani stópkami, tylko torsem. Wciąż rozwijający się układ krążenia w pierwszej kolejności dostarcza krew do ważnych narządów i układów, co sprawia że kończyny dziecka często wydają się bledsze i chłodniejsze niż reszta ciała. Przystosowanie się do życia poza łonem matki może zająć maluchowi do trzech miesięcy.
5. Moje dziecko ciągle kicha- spokojnie, nie jest chore, zmarznięte ani uczulone. W ten sposób oczyszcza swoje drogi oddechowe i udrażnia nosek. Czasem karmienie lub przytulanie malucha może sprawić, że jego nos się spłaszczy i zatka, dlatego noworodki często kichają po jedzeniu.

6. Skóra mojego dziecka się łuszczy- jest to skutek gwałtownej zmiany z wodnego środowiska na powietrze. Kiedy maluch znajdował się jeszcze w twoim brzuchu, jego skóra była chroniona mazią płodową, po urodzeniu dzieci pokryte są jeszcze jej pozostałościami, które wycierają się wraz z górną warstwą skóry. Takie łuszczenie się naskórka trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch i nie należy w nie ingerować.

7. Moje dziecko nieregularnie oddycha- rodzice noworodków mają tendencję do częstego sprawdzania jak oddychają maluchy. Mogą czuć się zaniepokojeni, kiedy zauważą, że oddech dziecka bywa nieregularny, są w nim niewielkie przerwy i okresy szybkiego wdychania powietrza. Tymczasem te niewielkie przerwy są wynikiem rozwoju przepony i układu neurologicznego, trwają one zazwyczaj 3-10 sekund. Przeważnie oddech normuje się w ciągu pierwszych 6 tygodni życia dziecka. Uwaga! Za objaw bezdechu przyjmuje się przerwę . dłuższą niż 20 sekund i wymaga ona niezwłocznej konsultacji lekarskiej!

8. Płacz mojego dziecka ciągle brzmi tak samo- młode mamy często oczekują, że już od pierwszych dni życia dziecka będą w stanie rozpoznać po płaczu jego potrzeby. Tymczasem noworodek za każdym razem brzmi tak samo… Nauka wzajemnej komunikacji między dzieckiem a matką też zajmuje trochę czasu, a w opiece nad maluchem najważniejsza jest po prostu twoja obecność.

Źródło: parents.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE