Kalendarz pylenia roślin 2019. Co i kiedy pyli?

Kalendarz pylenia 2019 - co i kiedy pyli?
Kalendarz pylenia 2019 - co i kiedy pyli? https://mamotoja.pl//pub/mtj/kalendarz_pylenia.jpg
Przeanalizowanie kalendarza pyleń może sprawić, że alergik lepiej przygotuje się na okres, w którym mocniej zagrażają mu poszczególne alergeny. Kiedy pylenie jest największe, a kiedy najmniejsze? Kiedy pylą poszczególne rośliny?


Alergie nazywane są już epidemią XXI wieku. Szacuje się, że co drugi Polak jest alergikiem. Częstą przyczynę alergii stanowi wpływ pyłków roślinnych na organizm człowieka. Takie alergeny powodują nadmierną odpowiedź ze strony układu odpornościowego, przez co wyzwalane są różne objawy alergii – katar sienny, kaszel, łzawienie oczu i tym podobne. Dla alergików trudnym okresem jest wiosna i lato, kiedy pyli najwięcej roślin. Warto zapoznać się z kalendarzem pylenia na 2019 rok, aby wiedzieć, w jakich miesiącach najbardziej jesteśmy wystawieni na szkodliwy wpływ alergenów z pyłków roślin.


Czym jest kalendarz pylenia?
Okres pylenia roślin w praktyce nigdy się nie kończy i trwa przez cały rok, choć w środku zimy alergicy czują się zdecydowanie najlepiej. Stężenie pyłku poszczególnych roślin w powietrzu zmienia się w ciągu roku, dlatego opracowano na tej podstawie kalendarz pylenia roślin. Znajdują się w nim cenne informacje dotyczące alergenów znajdujących się w powietrzu.
Z roku na rok okres pylenia najbardziej alergizujących roślin się zmienia-ulega wydłużeniu, wskutek ocieplania klimatu. W powietrzu pojawia się coraz więcej pyłków, w wyższym stężeniu. Unikanie alergenów, na przykład poprzez ograniczenie czasu przebywania alergika na świeżym powietrzu, pomaga w minimalizowaniu szkodliwych skutków ekspozycji na pyłki. Kalendarz pylenia 2019 stanowi element profilaktyki reakcji alergicznych.

Co pyli zimą?
Styczeń to jeden z najkorzystniejszych pod względem jakości powietrza miesiąc w roku. Pod jego koniec notowane jest niskie stężenie pyłku leszczyny.
W lutym rozpoczyna się okres niskiego, a po 10. dniu miesiąca średniego pylenia leszczyny. Pyli również olcha-w ostatnich dniach lutego stężenie pyłków tej rośliny jest wysokie i wyraźnie odczuwalne przez alergików uczulonych na takie alergeny.

Nasilone pylenie na wiosnę
Marzec rozpoczyna na dobre okres pylenia roślin. Występuje średnie i niskie stężenie leszczyny oraz najwyższe stężenie olszy. Jednocześnie zaczyna pylić topola-na początku w niewielkim stopniu, ale pod koniec miesiąca notowane jest średnie stężenie jej pyłków w powietrzu. Na koniec marca zaczyna też pylić Cladosporium (rodzaj grzybów). Dokładne dane dotyczące pylenia roślin na początku kalendarzowej wiosny, opisaliśmy tutaj: "Co pyli w marcu?".


W kwietniu w średnim stopniu pyli olsza. Z początkiem miesiąca alergeny zaczyna wytwarzać brzoza, a po 10 dniu jej stężenie jest już bardzo wysokie. Topola pyli najmocniej w pierwszych dwudziestu dniach miesiąca, a później stężenie jej pyłków maleje. Z początkiem kwietnia pyli także Cladosporium, zwiększając nasilenie alergenów w powietrzu na średnie. Zaczyna też być odczuwalne niskie stężenie Alternaria, ale to po 10 kwietnia. Sprawdź dokładny kalendarz pylenia 2019 na kwiecień.

Maj jest wybitnie trudnym miesiącem dla alergików. Pylą grzyby z gatunku Cladosporium i grzyby Alternaria-najpierw w stopniu niskim, a później średnim. W ciągu pierwszych 10 dni maja najmocniej pyli brzoza i dąb. Po 10 dniu miesiąca w powietrzu występuje wysokie stężenie pyłków dębu, a także średnie stężenie pyłków traw oraz niskie szczawiu czy pokrzywy. Ostatnie dni maja oznaczają wysokie stężenie pyłków traw, średnie stężenie pyłków pokrzywy i szczawiu oraz niskie pyłków dębu. W maju pyli wiele roślin, dlatego warto się zapoznać z dokładnym wykazem pylących drzew i traw w naszym serwisie.

Szczyt pylenia letniego
W czerwcu najmocniej pylą trawy, pokrzywa oraz grzyby Cladosporium-wysokie stężenie tych alergenów występuje przez cały miesiąc. Średnie stężenie pyłków notowane jest w przypadku szczawiu i grzybów Alternaria, choć już na koniec miesiąca grzyby te uzyskują wysoki poziom stężenia alergenów w powietrzu. Na koniec maja zaczyna nieznacznie pylić komosa.

Lipiec jest dla alergików trudnym miesiącem. Wychodzenie na dwór powoduje u nich silne objawy alergiczne, takie jak katar czy kaszel i łzawienie oczu. Najmocniej pylą grzyby-Cladosporium i Alternaria oraz pokrzywa - wysokie stężenie ich pyłków utrzymuje się przez cały miesiąc. Jednocześnie mocno pylą trawy-w pierwszych 20 dniach miesiąca występuje wysoki poziom tych alergenów, a na koniec średni. Szczaw pyli przez pierwsze 20 dni lipca w stopniu średnim, a na koniec miesiąca w stopniu niskim. Przez cały miesiąc notowane jest niskie stężenie komosy. Za to w stopniu średnim, od połowy miesiąca oraz wysokim na jego koniec, pyli bylica.

W sierpniu występuje wysokie stężenie pyłku bylicy, a także grzybów Cladosporium i Alternaria. Przez pierwsze dwadzieścia dni mocno pyli także pokrzywa, aby na koniec sierpnia stężenie jej pyłków było już tylko średnie. Niskie stężenie pyłków notowane jest w sierpniu w przypadku komosy i szczawiu, a na koniec miesiąca rośnie stężenie pyłków traw.
Wrzesień oznacza dla alergików wysokie stężenie pyłków Cladosporium i Alternaria, choć te ostatnie na koniec miesiąca mają już tylko średnie stężenie w powietrzu. Pierwsze 10 dni września zbiega się w czasie ze średnim stężeniem pyłku trawy, pokrzywy i bylicy. W kolejnych 10 dniach stężenie pyłków tych roślin maleje, aby na koniec miesiąca pozostały już tylko pyłki pokrzywy, w niskim stężeniu. Komosa pyli przez pierwsze 20 dni września, choć stężenie tych pyłków pozostaje niewielkie.

Jesień daje oddech alergikom
Październik jest właściwie ostatnim miesiącem, w którym notowane jest średnie stężenie pyłków Cladosporium oraz niskie Alternaria, przez pierwsze 10 dni miesiąca. W listopadzie i grudniu, według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych Sp. z o.o. zgromadzonych na podstawie pomiarów w latach 1989-2017, nie pylą popularne rośliny alergizujące.

Umiejętne posługiwanie się kalendarzem pyleń powoduje, że alergikom łatwiej jest normalnie funkcjonować i wychodzić na zewnątrz, a kiedy pyłki alergenów są najbardziej wyczuwalne, można ograniczyć na nie ekspozycję.

Jak jest u was z alergią? Zmagacie się z nią wy lub wasze dzieci?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...