mamDu_avatar

Sprawdź, co pyli w marcu. Alergicy powinni unikać spacerów w parkach

Marta Kabulska

04 maja 2023, 10:58 · 3 minuty czytania
W marcu alergicy muszą się przygotować na pierwsze oznaki intensywniejszego pylenia różnych roślin i drzew. Pyłki w marcu staja się przyczyną wielu uporczywych dolegliwości. Sprawdź, jak radzić sobie z alergią na pyłki wczesną wiosną.


Sprawdź, co pyli w marcu. Alergicy powinni unikać spacerów w parkach

Marta Kabulska
04 maja 2023, 10:58 • 1 minuta czytania
W marcu alergicy muszą się przygotować na pierwsze oznaki intensywniejszego pylenia różnych roślin i drzew. Pyłki w marcu staja się przyczyną wielu uporczywych dolegliwości. Sprawdź, jak radzić sobie z alergią na pyłki wczesną wiosną.
W marcu pylą już niektóre drzewa i inne rośliny Fot. 123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
 • Co pyli w marcu? Wczesną wiosną zaczynają pylić przede wszystkim drzewa.
 • Alergia wziewna już w marcu może utrudnić życie uczulonym na pyłki m.in. leszczyny i olchy.
 • W marcu pylą także wierzba, topola i cis.

Co pyli w marcu?

Alergicy mogą sobie skutecznie radzić z uczuleniem na pyłki roślin dzięki znajomości kalendarza pylenia w danym miesiącu. W marcu zaczynają już pylić pierwsze drzewa, a alergia wziewna mocno daje się we znaki osobą uczulonym na ich pyłki.

W marcu pylą następujące wczesnokwitnące drzewa:

 • leszczyna – drzewo wcześnie kwitnące, o podłużnych, żółtych kwiatostanach. Pojawiają się one na tzw. przedwiośniu, właśnie w marcu. Choć zdarza się, że przy wyjątkowo ciepłych zimach pylenie leszczyny rozpoczyna się już w styczniu lub w lutym. Największe skupiska leszczyn znajdują się w lasach i parkach. To drzewo pospolite, powszechnie występujące w Polsce. Pyłki leszczyny najwcześniej pojawiają się w powietrzu na południowym zachodzie, na zachodzie i w centrum Polski, gdzie jest też najcieplej. Pyłki leszczyny ponadto wykazują reakcje krzyżowe z pyłkami olchy i brzozy, a także z alergenami pokarmowymi, takimi jak orzechy laskowe;
 • olcha – drzewo pylące od przełomu stycznia i lutego, ale najwyższa kulminacja kwitnienia i pylenia olchy przypada na połowę marca. Wiele osób w Polsce uczulonych jest na pyłki olchy. Już od samego początku kwitnienia, olcha od razu pyli mocno, przez co jej alergeny mają bardzo wysokie stężenie. Uczulenie na pyłki olchy bardzo często powoduje w naszym klimacie alergiczny nieżyt nosa. Pyłki tego drzewa wykazują reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny i olchy oraz alergenami pokarmowymi;
 • cis – zaczyna kwitnąć po 20 marca i pyli od 10 do 30 dni. Pyłki cisu zawierają alkaloid, czyli toksynę mocno podrażniającą błony śluzowe nosa i gardła. Najmocniej na alergię wziewną na pyłki cisów narażone są osoby mieszkające lub przebywające w marcu w Borach Tucholskich. Bardzo często cisy są sadzone jako roślina ozdobna w żywopłotach i przydomowych ogrodach;
 • topola – początek kwitnienia topoli przypada już na koniec lutego, ale to drzewo pyli najbardziej dopiero w trzeciej dekadzie marca. Rośliny męskie produkują przy tym więcej alergizujących pyłków niż odmiany żeńskie. Pyłki topoli mogą wywoływać reakcje krzyżowe z pyłkami wierzby;
 • wierzba – Wierzbowe pyłki pojawiają się w powietrzu w marcu. Wierzby rosną w wielu parkach, dlatego w miastach alergicy mają ciężej niż na wsi, gdzie wierzby rosną najczęściej w pewnym oddaleniu od domostw. Wierzba kwitnie od połowy marca do końca kwietnia.

Kalendarz pylenia: co najsilniej pyli w marcu?

Największe stężenie w powietrzu mają w marcu pyłki olchy, będące częstą przyczyną alergicznego nieżytu nosa. Natężenie pyłków olchy, według Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, jest w marcu bardzo wysokie przez cały miesiąc.

Pylenie w marcu a alergia wziewna

Szacuje się, że co dwie dekady liczba osób cierpiących na alergie wziewne, czyli alergie na pyłki, się podwaja. Nieleczone uczulenie na pyłki może prowadzić do astmy oskrzelowej. Alergik powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza alergologa, a niekiedy także pulmonologa. Nade wszystko jednak warto zrobić testy skórne, aby wiedzieć, co nas uczula i przygotować się do sezonu z odpowiednim wyprzedzeniem.

W marcu osoby uczulone na pyłki kwitnących akurat drzew powinny unikać spacerów do lasów i parków w bezchmurne dni. Po deszczu stężenie pyłków w powietrzu jest niższe, to też najlepsza pora na spacer dla alergików.

Alergia na pyłki w marcu: objawy

Uczuleni na pyłki w marcu zgłaszają najczęściej takie objawy alergii wziewnej jak:

 • pieczenie oczu
 • katar sienny
 • świąd nosa
 • łzawienie oczu
 • zaczerwienienie spojówek.