mamDu_avatar

Co pyli w maju? Sprawdź, czy to katar i kaszel, czy alergia na pyłki

Marta Kabulska

27 kwietnia 2023, 12:30 · 3 minuty czytania
W maju pyli wiele różnych roślin i drzew m.in. babka, szczaw czy trawa. Ich pyłki mogą wywoływać alergię wziewną, objawiającą się dokuczliwym kichaniem, katarem czy łzawieniem oczu. Sprawdź, co mówi kalendarz pylenia o maju, by wiedzieć, jak uchronić siebie lub dziecko przed uporczywymi dolegliwościami.


Co pyli w maju? Sprawdź, czy to katar i kaszel, czy alergia na pyłki

Marta Kabulska
27 kwietnia 2023, 12:30 • 1 minuta czytania
W maju pyli wiele różnych roślin i drzew m.in. babka, szczaw czy trawa. Ich pyłki mogą wywoływać alergię wziewną, objawiającą się dokuczliwym kichaniem, katarem czy łzawieniem oczu. Sprawdź, co mówi kalendarz pylenia o maju, by wiedzieć, jak uchronić siebie lub dziecko przed uporczywymi dolegliwościami.
Co pyli w maju? To najtrudniejszy czas dla uczulonych na pyłki m.in. traw i sosny. Prawo autorskie: pahis / 123RF Zdjęcie Seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
 • Co pyli w maju? Wiele roślin, m.in. niektóre drzewa i trawy.
 • Objawy alergii wziewnej w maju, m.in. katar sienny, kichanie, szczypanie i łzawienie oczu, nasilają się.
 • W maju pyli na żółto sosna – żółte pyłki sosny pokrywające chodniki, samochody i ulice to bardzo charakterystyczny widok w tym miesiącu.

Co pyli w maju?

W maju pyli wiele roślin, co nie jest dobrą wiadomością dla uczulonych na pyłki. Słoneczna pogoda w maju to marzenie dla osób lubiących wypoczywać na łonie natury. Drzewa są w pełnym rozkwicie, podobnie jak i inne rośliny zielone. Takie warunki — bezwietrzne i bez opadów — nie są jednak najlepsze dla alergików, którzy mocno odczuwają szkodliwe dla nich pylenie roślin w maju.

Wiosną uczulają pyłki wielu roślin, jednak w maju pylą przede wszystkim:

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa
 • dąb
 • sosna.

Jakie trawy pylą w maju?

Od maja do połowy lipca w Polsce występuje wysokie stężenie pyłku traw. Trawy często dają objawy alergii wziewnej i kataru siennego. Wg danych ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) ok. 16 proc. przypadku alergicznego kataru wywołują właśnie pyłki traw. Pyłki traw kwitnących w maju mogą też wywołać atopową astmę oskrzelową, charakteryzującą się suchym, duszącym kaszlem.

W maju pyli odmiana trawy Sweet Vernal, tzw. słodka trawa wiosenna, zaczynają też pylić tymotka i kupkówka. Warto wiedzieć, że w naszym kraju rośnie około 200 różnych odmian traw, z 11 tys. gatunków, jakie są znane biologom.

Osoby uczulone na pyłki traw najgorzej będą się czuły na zewnątrz o poranku i pomiędzy południem a wieczorem. W suchym i gorącym powietrzu pyłki łatwo się unoszą, wywołując przykre reakcje alergiczne.

Co pyli w maju – lista roślin

Rośliny, które pylą w maju to m.in.:

 • babka – pyli od maja do września i choć maj przypada na początek jej kwitnienia, osoby wyjątkowo wrażliwe na takie alergeny mogą zacząć odczuwać nieprzyjemne objawy. Pojawia się wówczas pokrzywka i atopowe zapalenie skóry. W maju i w czerwcu pylą dwa z trzech występujących w Polsce gatunków babki. Stężenie alergenu w powietrzu nie jest wysokie, chyba że w regionach, w których roślina ta występuje w dużych ilościach;
 • pokrzywa – pyli od połowy maja. Pyłki pokrzywy zalicza się do jednych z najsilniejszych wiosennych alergenów. Osoby uczulone mogą odczuwać nasilone objawy alergii na pyłki pokrzywy od maja do października, ale największe stężenie takich alergenów w powietrzu występuje od czerwca do sierpnia;
 • szczaw – zaczyna pylić w maju, a jego alergeny są obecne w powietrzu przez całe lato, aż do połowy września. Największe stężenie pyłków szczawiu notowane jest na terenach podmiejskich. Osoby uczulone na pyłki szczawiu mają najczęściej typowe objawy alergii: katar sienny, łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Jakie drzewa pylą w maju?

Pod koniec kwietnia rozpoczyna się pylenie dębu, a pyłki dębu najbardziej unoszą się w powietrzu właśnie w maju, nasilając objawy alergii wziewnej. Dzięki temu, że dąb pyli raczej krótko, to już pod koniec maja osoby uczulone na jego pyłki będą na dworze czuły się normalnie.

Co pyli na żółto w maju?

Pytanie o żółte pyłki w maju zadają sobie nie tylko alergicy. W niektórych miejscach samochody, okna, balkony, chodniki i ulice są wprost pokryte żółtym pyłkiem. Od początku maja do połowy czerwca kwitnie sosna i od razu zaczyna pylić. To właśnie sosna pyli na żółto w maju.

Alergia na pyłki drzew iglastych, w tym sosny, występuje jednak bardzo rzadko. Jeśli jednak zdarzy się uczulenie na pyłki sosny, może ona dawać objawy alergii krzyżowej z owocami oleistymi, takimi jak różne gatunki orzechów.

Alergia na pyłki w maju i innych miesiącach

Chcesz wiedzieć, kiedy skończą (lub zaczną!) się nieprzyjemne objawy alergii na pyłki? Sprawdź, co pyli w:

Jeśli ty lub twoje dziecko cierpicie na alergię wziewną, koniecznie sprawdzaj aktualny kalendarz pylenia. Pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, czy nieprzyjemne objawy, które odczuwacie to właśnie alergia na pyłki, czy może jednak zwykłe przeziębienie.

Alergie wziewne powodują nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek i łzawienie. Unikanie ekspozycji na alergizujące pyłki w maju często jest trudne, ale znajomość tego, co i kiedy kwitnie, a tym samym pyli, to dobry sposób łagodzenia objawów alergii.

źródła: gov.pl, pzh.gov.pl, ur.edu.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/154877,rodzaje-alergii-i-wstrzas-anafilaktyczny-jak-rozpoznac-i-reagowac