Bólu piersi doświadczyła chyba każda z nas. Mimo tego, gdy bolesność piersi pojawia się po zakończeniu miesiączki, często popadamy w panikę. Czy to ciąża? A może objaw choroby? Boimy się wyczuć guzek w piersi i każdy ból nas niepokoi albo bagatelizujemy sprawę, kładąc to na karb cyklu. Tyle że przyczyn bólu piersi może być wiele. Dowiedz się jak rozpoznać przyczynę bólu i kiedy powinien cię on zaniepokoić.
Ten odczuwamy chyba najczęściej, to jeden z najczęstszych objawów PMS. Piersi kilka dni przed okresem bywają nabrzmiałe, bolesne, wrażliwe na dotyk. Zazwyczaj ból gnieździ się w obydwu piersiach, ale może być także w jednej.
Przed miesiączką dochodzi do gwałtownego spadku estrogenów i wzrostu progesteronu, dlatego cykliczne zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na bolesność piersi. Ból piersi przed miesiączką może gnieździć się w obydwu piersiach, bądź jednej. Nie jest to gwałtowny, ostry ból. Gdy dotkniesz pierś, poczujesz, że jest obolała, ale ból będzie raczej tępy.
2. Ból w czasie miesiączki
Wiele kobiet ma to szczęście, że ból ustępuje pierwszego dnia krwawienia. Z innymi ten dyskomfort pozostaje dłużej, ale zmienia się sposób jego odczuwania. Piersi nie są już drażliwe, ból jest raczej ciągnący. Możesz go niwelować, stosując chłodne okłady.
3. Piekący ból
Na pewno odróżnisz ten rodzaj bólu, od tego, który pojawia się w zależności od dnia cyklu. Ból palący, piekący, ostry może wskazywać na zastoinowe zapalenie sutka. To częsta przypadłość młodych matek, wynikająca z niedostatecznego opróżnienia piersi z mleka.
4. Ból, który może wskazywać na zmiany nowotworowe
Piekący ból w piersi może być także objawem choroby nowotworowej. Ból piersi w przypadku nowotworu odczuwany jest w momencie, gdy guzek osiągnie większy rozmiar. Dlatego każda kobieta, która wyczuje u siebie chociaż niewielką zmianę lub uczucie mrowienia brodawek powinna jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza. W porę zdiagnozowana choroba oraz odpowiednie leczenie mogą uratować życie.
5. Ból po bokach piersi: mastopatia
Ten ból poczujesz raczej po bokach piersi, dodatkowo podczas samobadania możesz wymacać w piersi zgrubienia, które mogą być wypełnionymi płynem guzkami. Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi: gdy twój organizm wytwarza zbyt mało progesteronu w stosunku do estrogenów.
W tym przypadku najczęściej obie piersi są wrażliwe na dotyk i nabrzmiałe, a ból w piersiach pojawia się na tydzień przed planowaną miesiączką, a także zaraz po okresie. Jeśli wyczujesz u siebie jakikolwiek guzki, udaj się do lekarza. Jeśli stwierdzi on piersi mastoplastyczne, wdroży leczenie terapią hormonalną, czasem konieczne jest także chirurgiczne usunięcie guzków.
6. Rwący ból po karmieniu
Bolesność piersi w czasie karmienia jest czymś zupełnie naturalnym i typowym. Już w pierwszych dniach po porodzie piersi stają się nabrzmiałe i bolesne, bo kanaliki zaczynają napełniać się mlekiem.
Innymi problemami są także zastój pokarmu albo zapalenie piersi, z którym boryka się ⅓ karmiących matek. Zapaleniu piersi towarzyszyć może także gorączka, złe samopoczucie, zaczerwienienie i bolesność piersi.
7. Ból zwiastujący ciążę
Bolesne piersi to wczesnociążowy objaw, który pojawia się u 95 proc. kobiet. Piersi stają się drażliwe, napięte, pojawiają się na nich widoczne żyłki. Dodatkowo brodawki stają się ciemniejsze.
Kobiety mogą borykać się z problemem bolących piersi już na etapie wczesnej ciąży tj. ok. 3-8 tygodnia, by ponownie pojawić się w okresie połogu kiedy rozpoczyna się proces laktacji. Piersi przygotowują się do rozbudowy i możliwości karmienia dziecka, dlatego poziom progesteronu zwiększa się, a twoje ciało jest coraz bardziej "obolałe".
Mimo że ból związany z karmieniem piersią jest naturalny, bywa uciążliwy. Najważniejsze wtedy jest noszenie dobrze dobranego stanika — najlepiej sportowego, który podtrzyma nasze piersi bez opinania nich.