Nie bój się USG dopochwowego! Oto wszystko, co musisz wiedzieć, o tym badaniu

Dopochwowe USG powinno się przeprowadzać raz w roku
Dopochwowe USG powinno się przeprowadzać raz w roku Prawo autorskie: likuzia / 123RF Zdjęcie Seryjne
USG dopochwowe, czyli USG transwaginalne, to badanie narządów płciowych kobiety polegające na wprowadzeniu do pochwy głowicy ultrasonograficznej. Wykorzystuje ono ultradźwięki wytworzone przez urządzenie USG.

USG dopochwowe pozwala na precyzyjną ocenę małych struktur takich jak jajniki czy błona śluzowa macicy. Przy pomocy sondy można dokładnie ocenić położenie i budowę macicy oraz szyjki macicy, zmierzyć grubość endometrium (błony śluzowej macicy), ocenić wielkość, położenie i budowę jajników, oraz wykryć wszelkie nieprawidłowości, w tym także guzy i torbiele. Pozwala również zdiagnozować, czy szyjka macicy jest w stanie utrzymać ciążę do terminu porodu. Jest o wiele dokładniejsze niż USG wykonywane przez powłoki brzuszne.

Jak wygląda USG dopochwowe?
USG transwaginalne wykonuje lekarz ginekolog, najczęściej w gabinecie ginekologicznym. Powinno być ono robione w trakcie każdego badania ginekologicznego, lub (gdy gabinet nie jest wyposażony w sprzęt do wykonywania takiego USG) lekarz powinien kierować pacjentkę na to badanie co rok lub co 2 lata. Do badania kobieta przystępuje rozebrana od pasa w dół, USG wykonuje się w pozycji leżącej na plecach.

Na głowicę ultrasonograficzną nakładana jest specjalna, jednorazowa osłonka i żel, który ułatwia wprowadzenie sondy dopochwowej (podłużnego urządzenia o średnicy ok. 2 cm). Po wprowadzeniu głowicy do pochwy na ekranie komputera widoczne są narządy płciowe pacjentki.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne
Większość pacjentek odczuwa jedynie lekki dyskomfort w trakcie i bezpośrednio po badaniu. USG dopochwowe trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Pacjentka otrzymuje wynik, który zawiera słowny opis oraz dokumentację w formie zdjęć lub filmu.

Kiedy wykonuje się USG dopochwowe?
U kobiety, która rozpoczęła współżycie, powinno być regularnym badaniem w czasie wizyty w gabinecie ginekologicznym. Wykonuje się je w sytuacjach, gdy wystąpiło krwawienie z dróg rodnych, kobieta skarży się na bóle podbrzusza niewiadomego pochodzenia, w diagnostyce i w czasie leczenia niepłodności, występują trudności z donoszeniem ciąży, kobieta ma bolesne miesiączki, występują zaburzenia miesiączkowania, istnieje podejrzenie guza, lub torbiela na jajnikach, istnieje podejrzenie zespołu policystycznych jajników, lekarz podejrzewa wady anatomiczne narządów płciowych.
USG dopochwowe u kobiety w ciąży
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie USG trzy razy w czasie trwania ciąży między 11. a 14. tyg. ciąży, między 18. a 22. tyg. ciąży, po 30 tyg. ciąży. USG dopochwowe stosuje się w celu rozpoznania wczesnej ciąży i potwierdzenia życia płodu. Dzięki niemu można określić, czy nie doszło do ciąży pozamacicznej i czy płód rozwija się prawidłowo.


Między 11. a 14. tygodniem wykonuje się wyłącznie USG dopochwowe. Umożliwia ono określenie dokładnego wieku ciąży, ustalenie, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, pozwala ocenić rozwój płodu i wykryć ewentualne nieprawidłowości. W II trymestrze ciąży USG dopochwowe stosuje się bardzo rzadko (tylko jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo), zaś w III trymestrze stosuje się już wyłącznie USG z użyciem sondy przezbrzusznej.

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem USG dopochwowego?
- lekarz pyta o datę ostatniej miesiączki,
- pęcherz do badania powinien być pusty,
- jeśli kobieta jest dziewicą powinna poinformować o tym lekarza, gdyż w takiej sytuacji, aby nie uszkodzić błony dziewiczej, wykona on USG przez powłoki brzuszne, lub przez odbyt,
- USG dopochowego nie wykonuje się w trakcie miesiączki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE