Mamo, już chodzę! "Kroki milowe" dziecka w wieku 9-12 miesięcy

Dzieci w wieku 9-12 miesięcy stawiają swoje pierwsze kroki.
Dzieci w wieku 9-12 miesięcy stawiają swoje pierwsze kroki. Fot. Screenshot z YouTube
Razem ze swoim dzieckiem przeszliście już długą drogę. Ten pierwszy rok pełen jest nowości. Maluch pierwszy raz uśmiechnął się do ciebie. Pamiętasz? Wydaje się, że było to tak niedawno. Pierwszy raz przewrócił się sam na brzuszek, zaczął podpierać rączkami, aż w końcu pierwszy raz samodzielnie usiadł. Piękne chwile. A zauważyłaś, kiedy dziecko zainteresowało się zabawkami? Wiesz, jaki był dzień tygodnia, kiedy pojawił się pierwszy ząbek? Na pewno!

Teraz czas na kolejne pierwsze razy, które zapamiętasz do końca życia. Jakie kroki milowe twojego dziecka czekają was przed jego pierwszymi urodzinami?
Krok pierwszy - dziecko coraz sprawniej się porusza
Poza raczkowaniem, pojawiają się pierwsze próby stania. Dziecko coraz częściej też porusza się, trzymając się przedmiotów w swoim otoczeniu. Wstaje w łóżeczku, zaczyna chodzić przy meblach czy trzymane za rączki. Dla dziecka jest to zupełnie nowa perspektywa poznawania świata. Inaczej widzi otoczenie, ale też siebie w otaczającej go przestrzeni.
Krok drugi - pierwsze słowa
Do tej pory dziecko komunikowało się niewerbalnie, za pomocą gestów. Było już w stanie “powiedzieć” o ważnych dla niego rzeczach, zakomunikować potrzeby. Słowa jednak otwierają całkowicie nową przestrzeń, zarówno komunikowania się, jak i myślenia. Maluch układa sobie świat na nowo.
Krok trzeci - zachowania intencjonalne
Dziecko zaczyna myśleć jak osiągnąć jakiś cel. Możemy wręcz powiedzieć, że kombinuje. Zaczyna rozumieć, że określone zachowania mogą przynieść pożądane przez niego skutki. Nasz maluch zaczyna być coraz sprytniejszy.
Jakie proponować zabawy?
Przede wszystkim zabawy, które wiążą się z działaniem. Dobrym pomysłem będą aktywności związane z prowokowaniem dźwięku. Dzieci w tym wieku uwielbiają wszelkie instrumenty muzyczne. Kochają też zabawki wydające dźwięki. Każda mama mająca dziecko w tym wieku doskonale wie, co zrobi, gdy dostanie do rąk pokrywki od garnków. Od razu zacznie uderzać jedną o drugą. Co więcej, wywoła to niemałą radość u dziecka. U mamy nie zawsze.
Świetne będą też zabawy zachęcające do wrzucania przedmiotów do pudełek, które mogą mieć otwory w odpowiednich kształtach. Maluchy lubią również rymowanki i piosenki związane z działaniem. W związku z tym, że dziecko odkryło nowe umiejętności w obszarze poruszania się, lubi używać ich w zabawie. Próbuje biegać, wspinać się, sięgać po różne przedmioty. Jest to ostatni moment, kiedy mamy szansę uchronić wszystkie delikatne przedmioty, kładąc je poza zasięgiem małych rączek.
Potrzeba bezpieczeństwa
Czas, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać, wiąże się z upadkami, nieraz uderzeniem się dziecka. Powinniśmy zapewnić maluchowi w tym okresie bezpieczeństwo, ale jednocześnie zachęcać do poznawania świata. Jeszcze nie raz przybiegnie do nas z rozbitym kolanem i musi wiedzieć, że rodzic to taka bezpieczna przystań. Ktoś, kto utuli, pocałuje i zachęci do dalszej zabawy. W żadnym wypadku nie możemy ograniczać zachowań dziecka ani straszyć tym, co może się stać.
Czytanie
Im wcześniej wprowadzamy czytanie i obycie z książkami, tym lepiej. To nic, że maluch nie rozumie jeszcze wszystkiego z bajek. Tak właśnie uczy się świata, poznaje nowe słowa, zachowania. Dobrze, jeśli dziecko będzie wiedziało, że książki są nie tylko przyjemnością, ale czymś naturalnym w życiu rodziny - jak mycie czy jedzenie. Kiedy oglądamy książeczki obrazkowe, możemy różnie bawić się z dzieckiem - opowiadamy o przedmiotach, dziecko może pokazywać części ciała czy różne zwierzęta. Dużą rolę z tym wszystkim gra ciepły, miły głos mamy, który sprawia, że książki będą się dziecku dobrze kojarzyć.
Tym razem przeżyjecie pierwsze kroki, pierwsze bunty i rozbite wazony. Twoje dziecko rośnie i za chwilę tych pierwszych razów będzie coraz mniej. Ciesz się każdym z nich, to piękne chwile, które tak szybko mijają! Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nawet, jeśli nie zgodnie z książkowym modelem, nie znaczy, że są to jakiekolwiek nieprawidłowości. Jeśli coś cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj też, że dzieci są różne i na wszystkie umiejętności przyjdzie czas.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE