Nowe zalecenia odnoszące się do postępowania z noworodkami. Dotyczą pierwszych sekund życia dziecka

Nowe zalecenia dotyczące postępowania z noworodkami
Nowe zalecenia dotyczące postępowania z noworodkami eans / 123RF Zdjęcie Seryjne
Udowodniono, że ta praktyka przynosi wyraźne korzyści zdrowotne zarówno dla wcześniaków i noworodków donoszonych.

Podczas gdy w Polsce trwa walka o prawa rodzących, Amerykański Uniwersytet Położnictwa i Ginekologii wydaje nowe oficjalne zalecenia dotyczące postępowania z noworodkami, czyli opóźnianie zacisku pępowiny w przypadku zdrowych noworodków. Chodzi o możliwość przepływu krwi z łożyska do dziecka przez kilka chwil po narodzeniu. ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) zaleca czekać co najmniej 30 do 60 sekund po urodzeniu przed zaciśnięciem pępowiny. Wytyczne opierają się na najnowszych badaniach i stanowią odstępstwo od tych z 2012 roku.

Zgodnie z komunikatem ACOG, wcześniaki mogą dużo zyskać z tego nowego podejścia: „lepsza cyrkulacja, lepszy poziom czerwonych krwinek, ochrona przed niedoborami żelaza. Opóźnienie zacisku pępowiny może również obniżyć ryzyko zachorowań, które wiążą się z koniecznością transfuzji krwi”.

Z nowej praktyki nie płyną jednak same korzyści. ACOG przyznaje, że opóźnienie zacisku może przyczynić się do nieznacznego wzrostu ryzyka żółtaczki u niemowląt i krwotoku u matek. Lekarze i położne powinni mieć na uwadze powyższe, decydując o momencie zacisku w celu zminimalizowania takiego ryzyka.
Doktor Maria A. Mascola

Choć istnieją różne zalecenia dotyczące optymalnego czasu dla opóźnionego zaciśnięcia pępowiny, nastąpił wzrost dowodów, które pokazują, że z tej praktyki płyną wyraźne korzyści zdrowotne zarówno dla wcześniaków i noworodków donoszonych.

Źródło: fitpregnancy.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE