Czy twoje dziecko już to umie? "Kroki milowe" malucha 6-9 miesięcy

Dziecko po szóstym miesiącu życia uczy się siedzieć, komunikować i przemieszczać.
Dziecko po szóstym miesiącu życia uczy się siedzieć, komunikować i przemieszczać. Fot. Screenshot z youtube.com
Dopiero dowiedziałaś się o ciąży. Dziewięć miesięcy minęło w mgnieniu oka. Uff, przeżyłaś poród. Za tobą są już pierwsze nieprzespane noce, kolki. Są też pierwsze wspólne chwile, godziny tulenia, pierwsze uśmiechy, pierwsza zjedzona przez dziecko marchewka. Minęło już pół roku od narodzin malucha, a ty wciąż nie możesz wyjść z podziwu nad tym, że każdego dnia dziecko się zmienia. Pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia zdobędzie kolejne umiejętności pozwalające mu na coraz dokładniejsze poznawanie świata. To wręcz “kroki milowe” w jego rozwoju.

Krok pierwszy - pozycja siedząca
Siedzenie - nowa umiejętność dziecka, która pozwala mu oglądać świat z zupełnie innej perspektywy niż do tej pory. Odkrywa nowe sposoby na zabawę. Także spacery wyglądają dzięki tej umiejętności całkiem inaczej. Dziecko siedząc widzi znacznie więcej. Dzięki temu jeszcze bardziej interesuje się otaczającym je światem.

Dzięki temu, że maluch siedzi, możemy śmiało wprowadzać coraz to więcej posiłków. Dziecko jest już w stanie bez większego problemu chwytać jedzenie. Co prawda nie zawsze trafia ono prosto do buzi, ale na pewno sprawia maluchowi mnóstwo frajdy i uczy odkrywania nowych smaków, tekstur, zapachów.
Krok drugi – przemieszczanie się
W tym okresie dzieci zaczynają też raczkować, turlać się czy pełzać. Ta umiejętność w jeszcze większym stopniu umożliwia im poznawanie świata. Przygotowuje też do nauki chodzenia, dzięki temu, że dziecko uczy się, jak poruszać się w przestrzeni.

W tym okresie musimy zwrócić uwagę na to, co maluch ma w zasięgu rąk, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafi to do jego buzi. Jest to zwykle czas, kiedy dziecko poznaje smak kartonu, błota z kółek wózka czy psiej sierści. Zaczyna się czas, kiedy rodzic powinien mieć oczy dookoła głowy.
Krok trzeci - komunikowanie się
Do tej pory dziecko gaworzyło. Teraz zaczyna rozumieć słowa rodzica i próbuje odpowiadać. Oczywiście to jeszcze za wcześnie na pierwsze słowa, ale dziecko zaczyna już intonować wydawane przez siebie dźwięki. Są to tak zwane wzory intonacji. Jak mówi psycholog, Joanna Matejczuk: “z zewnątrz taka rozmowa wygląda jak dialog, taki pseudodialog”.


Na co zwrócić szczególną uwagę
W dalszym ciągu podstawą jest budowanie poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Maluch w tym wieku bardzo potrzebuje bliskości oraz kontaktu z rodzicem. Ale musimy też pamiętać o tym, że świat dziecka bardzo się powiększa. Potrzebuje ono coraz więcej propozycji różnych zabaw i aktywności.
Dzięki temu, że dziecko bywa w różnych miejscach, poznaje też nowych ludzi. Warto zwrócić uwagę, żeby dziecko poznawało je bezpiecznie - w spokoju mogło się oswoić i przyzwyczaić. Jako rodzice jesteśmy pośrednikiem pomiędzy dzieckiem, a światem zewnętrznym, mamy więc ogromny wpływ na to, jak maluch ten świat odbierze.

Jak spędzać czas z dzieckiem 6 - 9 miesięcznym
Dzięki temu, że dziecko nauczyło się siedzieć, wachlarz zabaw, jakie możemy mu zaproponować jest naprawdę duży. Maluch ma możliwość dotykania i manipulowania przedmiotami, dlatego szczególnie atrakcyjne będą zabawy, które angażują jak najwięcej zmysłów. Pozwólmy w tym okresie na zabawy przedmiotami o różnych fakturach, temperaturach, na chlapanie się w wodzie. Pojawiają się też zabawy w naśladowanie. To jest właśnie ten czas, kiedy maluch woła na psa “au au”, a na auta “brum”, klaszcze i macha rączką robiąc “pa pa”.
Czas między szóstym a dziewiątym miesiącem życia dziecka jest czasem bardzo intensywnego rozwoju i zdobywania umiejętności, które całkowicie zmieniają świat dziecka. Umie już siedzieć, przemieszczać się, zaczyna komunikować się z rodzicem. Każda nowa rzecz, której nauczy się maluch wzbudza w nas ogromną radość. Cieszmy się tymi pierwszymi momentami i nowymi umiejętnościami. Czas szybko mija i ani się oglądniemy, a raczkujące dziecko będziemy oglądać już tylko na zdjęciach.
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE