"Kroki milowe" malucha 3-6 miesięcy. Nie bój się, obserwuj i wspieraj! Oto kilka wskazówek

Maluszki szybko rosną. W krótkim czasie przyswajają wiele nowych umiejętności
Maluszki szybko rosną. W krótkim czasie przyswajają wiele nowych umiejętności Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie SeryjneJuż po wszystkim. Tym, co spędzało nam sen z powiek, co wywoływało w nas lęk i zarazem ekscytację, ogromne obawy, ale i radość na myśl, że ten etap zbliża się ku końcowi. Poród, tak to o tym wydarzeniu mówię. I mogę się założyć o wszystko, że nie ma na świecie kobiety, którą nie targały by wtedy sprzeczne emocje, która by się choć trochę go nie bała, która w końcu, nie mogłaby się doczekać by powiedzieć: „Jak dobrze, że to już za mną”.


Przez 9 miesięcy skupione na przebiegu ciąży, wyprawce, teraz zderzamy się z inną rzeczywistością. Od tej chwili świat jest inny. Całkiem inny, tak jak i stajemy się innymi ludźmi. Stajemy przed faktem, że tak oto, zostałyśmy mamami i od teraz, to my jesteśmy odpowiedzialne za to bezbronne maleństwo, które najbezpieczniej czuje się w naszych ramionach, którego płacz potrafi uspokoić tylko mama, które jest najszczęśliwsze na świecie, gdy jesteśmy tuż obok.


Ten moment, gdy opuszczamy szpital i nagle dociera do nas, że choć przed porodem opanowałyśmy teorię, to teraz ogarnia nas bezradność: „Czy podołam?” – myślimy. I chociaż początki bywają trudne i każdy dzień jest wyzwaniem, to wystarczy jedno spojrzenie na nasze maleństwo, by zrozumieć, że wszelkie trudności są do pokonania.


Ten początkowy okres życia dziecka, jest nie tylko niezwykle fascynujący, dla każdego rodzica zakochanego po uszy w swoim dziecięciu, ale przede wszystkim, to bardzo niezwykły i intensywny okres rozwoju.

Krok 1

Przez pierwsze kilka miesięcy życia, maluch zaczyna poznawać siebie i świat, który go otacza. W niezwykle krótkim okresie odkrywa coraz więcej możliwości, słyszy głos mamy, z każdym dniem coraz wyraźniej widzi jej twarz, bada własne ciało, dłonie, ogląda paluszki z uwagą, zaczyna rozumieć, do czego są mu one potrzebne.
Ważne, żebyśmy nie ograniczali dziecku przestrzeni, by mogło poznawać wszelkie kształty i faktury, zarówno dłońmi jak i ustami. Większość maluchów próbuje wkładać do buzi wszystko, co tylko znajdzie się w jego zasięgu, dlatego musimy uważać, by były to przedmioty dla niego bezpieczne.

Krok 2

A już niebawem, na ogół w 5, 6 miesiącu, zabierzemy się za rozszerzanie diety. Pozwólmy dziecku na próbowanie różnych pokarmów, nie ograniczajmy się do marchewki. W małych ilościach, warto uczyć dziecka różnych smaków.

Krok 3

Nie ma na świecie osoby, która by tak okrutnie fałszowała jak ty? Nie ważne. Nasze mamy, babcie śpiewały maluchom bez żadnych kompleksów. To co podpowiadała im intuicja, nie tylko działa na dziecko uspokajająco i pomaga w tworzeniu więzi, a buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga mu w rozwoju mowy i stymuluje do komunikacji.
Pierwsze miesiące życia dziecka, etapy jego rozwoju śledzi cała rodzina. Momentami wzruszającymi do łez są pierwsze próby chwytania, raczkowania, gaworzenia, czy pierwsza łyżka zjedzona z smakiem (nawet, gdy uprzednio większość porcji wylądowała na bodziaku).

Ważne

O czym absolutnie nie możemy zapominać? Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie i widełki są naprawdę szerokie. Nie dajmy się zwariować, zastanawiając się w kółko: Czy nasze dziecko nie powinno już gaworzyć, siadać? Psycholog Joanna Matejczuk mówiła: Nasza bliskość, ciepło, poczucie bezpieczeństwa. To, że utrzymujemy z dzieckiem kontakt wzrokowy, że maluch często słyszy nasz głos – to jest najważniejsze”.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...