O tych 9 krokach milowych w rozwoju dziecka nie powie ci żaden lekarz. To wzruszająca lista stworzona przez rodziców

Prawo autorskie: brickrena / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: brickrena / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pierwsze kroki, wprowadzanie stałych pokarmów – to wszystko przełomowe momenty w życiu każdego rodzica. Przygotowujemy się do nich czytając poradniki i wertując tysiące stron internetowych. Czekamy na nie i świętujemy je.

Ale zupełnie nie te wspominamy po latach.

Wspominamy te wyjątkowe momenty, które udało nam się uchwycić jako rodzicom. Te niepowtarzalne dla nas i naszego dziecka. Te, na które często nie czekamy świadomie i z których tak bardzo się cieszymy. Każdy rodzic może stworzyć własną, magiczną listę, choć ta wydaje się dość wyjątkowa i wzruszająca.

1. Pierwsze zdanie
Dokładnie tak – nie pierwsze, wyczekiwane z wytęsknieniem słowo. Maluchy dość sprawnie posługują się pojedynczymi wyrazami, ale ten moment, kiedy same od początku do końca je skleją jest niezwykle wzruszający.

2. Pierwszy świadomy taniec
Może być to wystukanie rytmu albo powtórzenie jakiejś sensownej melodyjki. Reakcja dziecka na muzykę jest niezwykle urocza dla otoczenia, ale dla mamy i taty to zupełnie inny zestaw emocji.

3. Pierwszy wspólny posiłek w restauracji
To moment, w którym niejednego rodzica po prostu rozpiera duma. Malec mówi, co chciałby zamówić, sam zjada, dziękuje za posiłek i zachowuje się nie jak niesforny urwis, ale jak rozumne, duże dziecko. Takie, które je posiłek wybrany w menu a nie obiadek ze słoiczka, który mama przygotowała w domu. Mniej więcej oczywiście, bo to akurat idealny i wymarzony scenariusz.

4. Pierwszy spacer bez wózka
To niewątpliwie wydarzenie, ale też początek nowej jakości spacerów. Dłuższych a zarazem bliższych. Z dodatkowym obciążeniem w postaci niezbędnych rzeczy które musisz zabrać a nie możesz spakować ich do dolnej „szuflady” wózka. Ale masz świadomość, że to przełom, kolejny etap rozwoju malucha.


5. Pierwsze skaleczenie
To nie jest magiczny ani najbardziej słodki moment wspomnień z dzieciństwa twojego malucha, ale to moment, w którym uświadamiasz sobie, że twoja pociecha odkrywa świat. Próbuje nowych rzeczy, uczy się na błędach, oswaja się z tym, że wypadki się zdarzają. Ale to moment, w którym możesz też zobaczyć jak magiczne właściwości ma pocałunek mamy.
6. Pierwsze oznaki samodzielności
Dziecko od małego pokazuje, kiedy czegoś chce i na coś ma ochotę. Od początku ma swoje zdanie. Ale przychodzi moment, kiedy robi to absolutnie świadomie. Demonstruje swoje zdanie, otwarcie mówi czego nie chce a co mu odpowiada. A do ciebie dociera, że dorasta…

7. Pierwszy projekt
Najpierw z klocków, albo w jakiejś graficznej formie wyrysowany kredkami. Później tunel z zabawek, albo inny prom kosmiczny z krzeseł. Jesteś dumna, wzruszona, i zapamiętujesz ten dzień, w którym twoje dziecko nie chciało zjeść kredek, ale zapragnęło namalować obrazek.

8. Pierwsze przejawy miłości
Szeroko rozumianej. Do ciebie, do rodzeństwa, do domowego zwierzaka. Jakie by nie były rozczulają. I zapamiętasz je dużo lepiej niż to, kiedy pojawił się pierwszy ząb.

9. Pierwszy całus
To coś, co mnie jako mamę rozczuliło do łez. Nigdy nie zapomnę tego pierwszego, słodkiego i nieudolnego buziaka. Jeszcze w piżamach, w leniwy niedzielny poranek. Chcę ten kadr zatrzymać w swojej głowie już na zawszę. I wam też życzę tylko takich obrazków.

Inspiracja: Parents
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE