Wielu rodziców popełnia te błędy, ty także. Zdrowe żywienie dzieci nie jest proste

Prawo autorskie: goldenkb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: goldenkb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były zdrowe, szczupłe i dobrze się odżywiały. To, czy tak będzie, w znacznej mierze zależy właśnie od nas. Co w takim razie robić, by nasze dziecko pokochało warzywa i nawet nie chciało spojrzeć na żaden fast food? Przede wszystkim unikać podstawowych błędów w żywieniu dzieci.

Zbyt krótkie wyłączne karmienie piersią
Woda, woda z cukrem, herbatka, sok – co podawać do picia kilkumiesięcznemu dziecku? Oczywiście nic. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Natomiast z badań przeprowadzonych w latach 2014 – 2015 wynika, że już kilka dni po porodzie aż 25 procent matek nie karmi dzieci wyłącznie piersią. W szóstym miesiącu życia dziecka zaledwie 38 procent matek kontynuuje karmienie piersią, natomiast jedynie 4 procent spośród nich karmi dziecko wyłącznie piersią. Pamiętajmy, że na początku mleko matki służy dziecku zarówno do zaspokojenia głodu, jak i pragnienia.

Zbyt częste posiłki
Niemowlak w czasie rozszerzania diety powinien otrzymywać około 5-6 posiłków na dobę. Tymczasem z badan wynika, że aż 20 procent zarówno sześcio- jak i dwunastomiesięcznych maluchów otrzymuje dziesięć lub więcej posiłków w ciągu doby (plus przekąski). Układ pokarmowy pracuje prawidłowo dopiero wówczas, gdy między posiłkami zachowamy trzy- lub czterogodzinną przerwę i do tego właśnie warto przyzwyczajać dzieci.

Słodkie napoje
Gdy niemowlę ma już rozszerzaną dietę warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co je, ale także na to, co pije. Tutaj sprawa jest prosta: najlepiej pragnienie zaspokoi woda źródlana. Wszelkiego rodzaju soczki i herbatki (zwłaszcza te o dużej zawartości cukru) są zbędne. Jeśli dla urozmaicenia chcemy podać dziecku sok, wybierzmy ten bez dodatku cukru i rozcieńczmy go wodą. Herbatka – dobrze, by w jej skład wchodziły bezpieczne dla dziecka zioła i owoce, a nie liście herbaty. Nie ma też potrzeby słodzenia jej.
Niewłaściwie przygotowane mleko
Z badań przeprowadzonych przez Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” wynika, że aż dwadzieścia procent ankietowanych przygotowuje mleko modyfikowane niezgodnie z zaleceniami producenta. Problem polega na tym, że w przypadku zbyt gęstej lub zbyt rzadkiej mieszanki dziecko może otrzymać za mało lub za dużo składników odżywczych. Nie warto również zastępować mleka modyfikowanego krowim, roślinnym lub jakimkolwiek innym. Kupna mieszanka może nie dorównuje mleku matki, ale jest stworzona tak, by optymalnie zaspokajać potrzeby rozwojowe dziecka. Inny rodzaj mleka może nie tylko nie być równie dobry, ale wręcz szkodzić niemowlęciu.


Dieta uboga w warzywa
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka najmniejsze dzieci spożywają jedynie połowę zalecanej dawki warzyw, a aż jedna trzecia nie je warzyw codziennie. Tymczasem to właśnie warzywa powinny stanowić podstawę diety maluchów. Jak temu zaradzić? Najłatwiej będzie pilnować, by warzywa były elementem każdego posiłku, jaki dostaje nasze dziecko.

Zbyt dużo soli i cukru
Dodawanie soli i cukru do jedzenia wydaje się być świetnym sposobem na to, by dziecko chętnie zjadło swój posiłek. Tymczasem tak długo jak dziecko nie zna tych smaków, nie potrzebuje ich. Dlatego nie warto mieć obaw, że przygotowane dla malucha jedzenie jest niesmaczne, on bowiem ma zupełnie inne wyczucie smaku niż osoba dorosła. Im dłużej będziemy unikać włączania soli i cukru do diety dziecka, tym lepiej dla niego.

Źródło: onet.pl , fitpregnancy.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE