Tych reguł przestrzegają tylko dobrzy rodzice. Najwyższy czas wprowadzić je w twoim domu!

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/szczęśliwy-dziecko-portret-chłopiec-49361/]Greyerbaby[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Greyerbaby / CC0 Public Domain
Jaką radość sprawia widok raczkującego niemowlaka czy dziecka, które postawiło pierwsze kroki. Obserwujemy jak rośnie, rozwija się, wsiada pierwszy raz na rower. Czasem jednak, z czystego roztargnienia, zapominamy o tak ważnych sprawach, jak wizyta u ortodonty czy mycie rąk przed jedzeniem. Upewnij się, czy zdrowo wychowujesz dziecko i przestrzegasz zasad bezpieczeństwa.

1. Podawanie dziecku 5 posiłków dziennie
Jedzenie o regularnych porach to znakomity sposób na to, żeby twoje dziecko nie zapadło w przyszłości na choroby serca i raka. Dzięki nim uchronisz je także przed otyłością. Pilnuj, aby twój potomek jadł o tych samych porach i nie przekarmiaj go.

2. Dbanie o dietę bogatą w owoce i warzywa
Niestety rzadko które dziecko należy do amatorów szpinaku czy brukselki. Na pewno nie trafisz do jego żołądka za pomocą teorii naukowych. Ale nie zrażaj się tym. O ile małe dzieci chcą wszystkiego spróbować, o tyle starsze potrzebują czasem nawet 15 podejść, żeby do czegoś się przekonać. Spróbuj podawać warzywa i owoce w jak najatrakcyjniejszej formie i oprawie wizualnej. Posiłek ma wyglądać estetycznie. Być może dzięki temu szybciej przekonasz malucha do swoich propozycji kulinarnych.

3. Wyrobienie w dziecku nawyku mycia rąk
Zarazki są przenoszone na wiele sposobów. Jednak naukowcy są zdania, że ręce to źródło infekcji numer jeden. Jeżeli więc twoje dziecko znowu przyniosło chorobę z przedszkola i szukasz winowajcy, odpowiedz sobie na pytanie, jak często myje ręce. Nie patrz od razu krzywym okiem na domowego pupila, kichającą babcię i męża w brudnych butach. Rozpocznij śledztwo od dłoni dziecka.


Niektóre badania wskazują, że małe dzieci dotykają twarzy nawet 50 razy na godzinę. Wystarczy, że szkrab zbliży brudne rączki do buzi, nosa albo oka. Dalszy scenariusz możesz dopisać sobie sama. Siedliskami zarazek są również przedmioty, które mają styczność z dłońmi: klamki od drzwi, klawiatury, zabawki. W miarę możliwości dbaj o ich czystość. Nie zapomnij też o utrzymaniu higieny w kuchni i łazience.

4. Przestrzeganie harmonogramu szczepień
Każdy rodzic dostaje w szpitalu dokładną informację na temat harmonogramu szczepień. Grafik nie jest wymysłem lekarza, ale koniecznością. Szczepienia wykonuje się wtedy, kiedy układ immunologiczny noworodka jest dostatecznie rozwinięty, ale zanim wzrośnie ryzyko zachorowania na niebezpieczną chorobę.
Jeżeli nie będziesz pilnować terminów szczepień, może to niekorzystnie wpłynąć na efektywność szczepionki i wywołać efekty uboczne. Przykładowo, zbyt późne podanie szczepionki przeciw odrze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia drgawek gorączkowych.

5. Mycie zębów dobrą pastą z fluorem
Nawet niewielkie ubytki mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka. Brakuje im apetytu, cierpią na bezsenność, skarżą się na ból. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na inne zęby. Nie wspominając nawet o zapaleniach dziąseł, które trzeba leczyć antybiotykami. Pilnuj więc, aby dziecko myło zęby dwa razy dziennie i kupuj dobrą pastę z fluorem. Chodźcie również na regularne przeglądy do stomatologa

6. Dbanie o prosty zgryz
Jeżeli twój potomek nie ma prostych zębów, odwiedźcie ortodontę. Chodzi tu o zdrowy, piękny uśmiech. Dokładnie tak, dobrze przeczytałaś. Krzywy zgryz zwiększa ryzyko występowania ubytków i ścierania się szkliwa. Tak więc dobranie odpowiedniego aparatu na zęby i pilnowanie, żeby dziecko nosiło ustrojstwo w buzi, pozwoli uniknąć wielu problemów stomatologicznych w przyszłości i ma znaczenie dla zdrowia.

7. Kładzenie do łóżka o tej samej porze
Już w małych dzieciach warto wyrabiać nawyk stałych godzin przebywania w łóżku. Dzieci różnie reagują na brak snu. Jedne stają się hiperaktywne, inne – marudne. Spada ich zdolność do koncentracji oraz więcej jedzą. Dzieje się tak ze względu na zaburzenia w produkcji leptyny – hormonu, który zmniejsza apetyt, wysyłając sygnał, kiedy przestać jeść. Mogą więc zajadać stres i cierpieć na otyłość. Pamiętaj również, że w zależności od wieku, maluchy potrzebują innej długości snu. Niemowlaki śpią 11 – 14 godzin na dobę, dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły – nawet 13 godzin dziennie, a najmłodsi, którzy nie są już w wieku przedszkolnym – do 11 godzin.

8. Pilnowanie, żeby dziecko nosiło kask
Obojętnie, czy jest to wycieczka rowerowa, czy przejażdżka na rolkach, kask może uratować życie i zapobiec trwałym uszkodzeniom. Dobrze jest więc nauczyć dziecko, że kask i kółka stanowią nieodłączny duet. Oczywiście trzeba wymagać również od siebie, więc świeć dobrym przykładem. Jeżeli twoja pociecha skarży się, że nie jest jej wygodnie w grzybku na głowie, prawdopodobnie założyła go nieprawidłowo.

Możesz kupić regulowany kask albo dobrać jego rozmiar do wielkości główki. Nie powinien on być luźny, ani spadać z głowy, kiedy jest odpięty. Należy założyć go w taki sposób, aby odległość między brwiami a krawędzią kasku wynosiła dwa palce. Nie zaciskaj zbyt mocno paska pod brodą, aby szkrab mógł otwierać buzię i swobodnie oddychać. Między skórą a tasiemką powinien się zmieścić jeden palec, ale nie zostawiaj więcej wolnego miejsca.

9. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych
Jeżeli zdecydowaliście się na wyjazd do ciepłych krajów, szczególnie chroń wrażliwą skórę twojego dziecka. Ma ona bardzo cienką warstwę ochronną, przez co nie trudno o jej uszkodzenie. Tymczasem oparzenie słoneczne w młodym wieku jest szczególnie niebezpieczne i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Nie przebywaj na słońcu z dziećmi, które nie ukończyły jeszcze 6 miesięcy. Tym starszym zakładaj okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV, jasne ubranka i okrycia głowy w kolorystyce. Smaruj także ich twarz oraz odkryte miejsca kremami z filtrami UV dostosowanymi do ich wieku.

10. Zapinanie pasów bezpieczeństwa
Zawsze, zanim odpalisz auto, upewnij się, czy twoje dziecko zapięło pasy bezpieczeństwa. Najmłodszych woź w specjalnym foteliku, ale nigdy tyłem do kierunku jazdy, ani na przednim siedzeniu.

Nie wszystkie wyżej wymienione zasady są dla rodziców oczywiste. I chociaż odwlekanie wizyty u ortodonty czy przejażdżka po ścieżce rowerowej bez kasku z pozoru wydają się niewinnymi odstępstwami od reguły, konsekwencje mogą być brzemienne w skutkach.

Źródło: Parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE