12 NIEBEZPIECZNYCH umiejętności, które musi opanować twoje dziecko. Zobacz ile mu jeszcze zostało

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/girl-swing-rocking-autumn-fall-996635/]Skitterphoto[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Skitterphoto / CC0 Public Domain
Za wszelką cenę staramy się uchronić nasze dzieci przed czyhającym na nie niebezpieczeństwem. Chowamy przed nimi ostre przedmioty, pozwalamy bawić się tylko w wyznaczonych do tego miejscach i setki razy sprawdzamy zabawki. Panujący obecnie trend zapewniania całkowitego bezpieczeństwa, ma jednak również swoje negatywne konsekwencje.

Przypominacie sobie wasze dzieciństwo? Na pewno było pełne potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, ale za to obfitowało w prawdziwe przygody. Psychologowie ostrzegają, że izolowanie dziecka od wszystkich niebezpieczeństw sprawia, że takie cechy jak cierpliwość, wytrwałość, umiejętność właściwiej oceny ryzyka oraz zdolność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach rozwijają się znacznie wolniej i w ograniczonym stopniu. Jest też podstawą do powstawania fobii i lęków.

Jeśli więc chcesz zapewnić dziecku bezpieczną przyszłość, musisz pozwolić mu na pojęcie kilku potencjalnie niebezpiecznych wyzwań w dzieciństwie. Należą do nich m.in.:

1. Wspinanie się po drzewach
Kto z nas tego nie robił? Oczywiście, wiąże się to z ryzykiem upadku, poobdzierania nóg czy wbicia sobie w palec drzazgi, ale świat widziany z perspektywy gałęzi jest tego wart!

2. Zjeżdżanie na sankach twarzą do dołu
Rodzice, zamknijcie oczy! Dzieci, przygotujcie się na przyspieszony kurs latania! Zjeżdżanie na sankach z górki, kiedy leżysz na nich brzuchem, to niezapomniane doznanie. Rozcięta warga? Cóż, trzeba podjąć jakieś ryzyko…

3. Przejście przez strumień
Trudno będzie sprostać temu wyzwaniu w mieście, ale wakacje na wsi to idealna okazja, żeby zmierzyć się z siłami natury. Strumienie są zazwyczaj płytkie, ale bardzo… zimne! Brrr! To próba charakteru, którą można przypłacić katarem.


4. Umiejętność korzystania z transportu publicznego
Może przydać się w kryzysowych sytuacjach. Niech dziecko samo skorzysta z biletomatu, skasuje bilet i sprawdzi rozkład jazdy. Naucz je, jakimi liniami trafi do domu i jak poruszać się na waszych najczęstszych trasach.
5. Zgubienie się
Żaden rodzic celowo nie zgubi swojego dziecka, ale „kontrolowane zgubienie” może pomóc mu nauczyć się cennych umiejętności. Zainscenizujcie taką sytuację. Czy dziecko wie gdzie szukać pomocy? Przy okazji przeżyjecie wspólną przygodę.

6. Majsterkowanie
Na pewno posiadacie w domu jakąś zepsutą zabawkę. Daj swojemu dziecku śrubokręt i pozwól mu ją otworzyć. Szansę na naprawę są doprawdy nikłe, ale frajda z tej czynności będzie ogromna. Przy okazji możecie przećwiczyć wymianę baterii, to na pewno się przyda!

7. Wieszanie obrazka
Jeden gwóźdź, jeden młotek, ale kciuki na szczęście dwa, także któryś na pewno wyjdzie z tej operacji cało.

8. Szycie
Twojemu dziecku marzy się nowy strój dla lalki albo peleryna superbohatera? Zapoznaj je z obsługą igły i nitki, a zobaczysz jak zachwycone będzie tym, że może stworzyć coś samo. Od pokłutych palców nikt się jeszcze nie wykrwawił!

9. Używanie kuchennego noża
Słyszałam o osobie, która będąc na studiach nie potrafiła zrobić sobie sama kanapki. Wyobrażacie to sobie? To może być wasze dziecko, także nóż w dłoń i do roboty!

10. Postępowanie z ogniem
Podstawowa wiedza o ogniu jest gwarantem bezpieczeństwa. Oczywiście, można ją przekazać w teorii, ale z praktyką będzie dużo więcej zabawy! Ogień sam w sobie nie jest przecież zły, trzeba tylko wiedzieć, jak ostrożnie się z nim obchodzić.

11. Bycie znudzonym
Nie ma w tym nic niebezpiecznego, a jednak rodzice starają się jak mogą, żeby ich dzieci przypadkiem nie poczuły nudy. Nie zabawiaj dziecka na siłę, daj mu szansę wymyślić dla siebie aktywność. Dzięki temu rozwija swoją kreatywność.

12. Przegrana w grze
Zawsze podczas gier dajesz dziecku fory? Natychmiast przestań! Dzieci, które nie wiedzą, jak radzić sobie z frustracją, mają ten problem również jako dorośli. Nie chroń dziecka przed przegraną, to będzie dla niego cenna lekcja.

Za każdym razem, kiedy usilnie chronimy dziecko przed jakimś niebezpieczeństwem, przekazujemy mu podświadomie, że samo nie sprostałoby temu zadaniu. Nie uczmy naszych pociech bezradności, ale bądźmy ich towarzyszami w zdobywaniu nowych, cennych doświadczeń. Ilu rzeczy z tej listy doświadczyło już twoje dziecko?

Źródło: yahoo.com
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE