Oryginalny instruktaż udzielania pierwszej pomocy. NIE tylko dla rodziców!

Fot. screen z Youtube [url=https://www.youtube.com/watch?v=C2kp_IDpI6E]St John Ambulance[/url]
Fot. screen z Youtube St John Ambulance
Z jednej strony tak wiele się o niej mówi, z drugiej nadal niewielu z nas potrafi ją prawidłowo przeprowadzić. Mam na myśli pierwszą pomoc w ogóle, choć tym razem mowa o resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Na nietypowy pomysł wpadli członkowie St John Ambulance, organizacji charytatywnej zajmującej się udzielaniem i nauką udzielania pierwszej pomocy. Nagrali film instruktażowy o tym, jak zachować się, gdy dziecko przestaje oddychać. Podkreślają jednak, że kierują go nie tylko do rodziców.

Skąd pomysł? Twórcy nagrania twierdzą, że najczęściej w rozmowach z młodymi rodzicami spotykali się z obawami dotyczącymi oddychania. Tego, że maluch zacznie się dusić lub po prostu przestanie oddychać. Rodzice podkreślali też niejednokrotnie, że choć wiedzą jak wykonać „sztuczne oddychanie” w teorii, to boją się, że w praktyce coś pójdzie nie tak i wyrządzą dziecku krzywdę. Co czwarte z nich przyznało, że nie wie jak się zachować.
Dlatego właśnie chcieli w jak najprostszy sposób nauczyć rodziców jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Sami twierdzą, że w ten sposób nie tylko rodzice, ale i dziadkowie lub osoby zajmujące się niemowlakiem zrozumieją i zapamiętają co robić, gdy dziecko przestanie oddychać.
Choć informacje są proste a film, bardzo czytelny, sami twórcy podsumowują go jeszcze „pisemnie”:

1. Zadzwoń po karetkę. Pamiętaj numer 999 lub 112
2. Połóż dziecko na płasko i podtrzymaj główkę
3. Wykonaj 5 wdechów obejmując swoimi ustami nos i usta dziecka
4. Palcem wskazującym i środkowym uciskaj klatkę piersiową dziecka na wysokości mostka. Wykonaj 30 uciśnięć
5. Na zmianę wykonuj 2 wdechy i 30 uciśnięć
6. Powtarzaj czynności z punktu 5 dopóki nie przyjedzie pogotowie


Członkowie St John Ambulance stworzyli dodatkowo zestaw kolorowych plakatów. Są na nich instrukcje jak udzielić pomocy w różnych sytuacjach. Pokazali nie tylko jak prawidłowo wykonać resuscytację, ale również jak reagować w przypadku zadławienia czy poparzenia. Postery można wydrukować, lub ściągnąć w specjalnym formacie na smartfona.

Źródło: St John Ambulance
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE