10 pozytywnych strategii wychowawczych. Nie musisz krzyczeć, żeby twoje dziecko było grzeczne

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/34547181@N00/]Phillippe Put[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Phillippe Put / CC BY
Wychowywanie już dawno przestało kojarzyć się z surową dyscypliną i wojskowym rygorem. Dobrze wiemy, że traktowanie dzieci z należnym im szacunkiem, ma dużo lepsze efekty niż bezrefleksyjne ich „tresowanie”. Dzięki temu możemy mówić o pozytywnych strategiach wychowawczych, które inspirują dzieci do dobrego zachowania. Chcecie je poznać?

Przede wszystkim, musimy zrozumieć, że nie istnieją dzieci, które są „niegrzeczne” z natury. Ich zachowanie kształtuje się na skutek naśladowania tego co widzą i eksperymentowania z reakcjami otoczenia, dlatego krzyczenie i karcenie dzieci często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Maluchy są o wiele bardziej zmotywowane do dobrego zachowania, kiedy mogą obserwować je wokół siebie. Te 10 strategii pomoże ci zaszczepić w dziecku pozytywne wzorce i nawyki:

1. Bądź wzorem
Małe dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie. Obserwując zachowanie rodziców w trudnych sytuacjach, dowiadują się jak reagować, kiedy w przyszłości znajdą się w podobnej sytuacji. Pamiętaj o tym, kiedy coś wyprowadzi cię z równowagi. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko nabyło jakieś dobre nawyki (np. sprzątanie po sobie, poranne mycie zębów, uprzejme witanie się z sąsiadami) najpierw musisz wypracować je u siebie.

2. Zrozum i zaakceptuj charakter swojego dziecka
Dziecko to autonomiczna istota, której nigdy nie uda ci się całkowicie ukształtować. Z nieśmiałej istotki nie zrobisz duży towarzystwa, a aktywnego kilkulatka, nie zmusisz do siedzenia w spokoju przez długi czas. Dodatkową trudnością jest to, że małe dzieci czasem zmieniają swoje upodobania (ulubione bajki, zabawki itd.) co drugi dzień. Ważne jest, aby rodzic zrozumiał charakter swojego dziecka i postarał się do niego dopasować. Nie ma uniwersalnych sposobów na zdyscyplinowanie malucha, ale znajomość jego charakteru zdecydowanie pomoże ci w poszukiwaniach najskuteczniejszej metody.


3. Zachęcanie
Pewnie słyszeliście już to setki razy, ale chwalenie jest dużo bardziej skuteczne niż wymierzanie kar. Mówiąc o chwaleniu nie mam na myśli długich pogadanek wychwalających zachowanie dziecka, dużo lepiej sprawdzą się krótkie, udzielane na bieżąco komunikaty, utwierdzające malucha, że robi coś we właściwy sposób.

4. Bądź uprzejmy
Nie raz będzie kusiło cię, żeby użyć wobec dziecka kilku niemiłych słów. Tym bardziej, że będzie przechodziło ono okres buntu, który w szczególny sposób nadwyręża rodzicielską cierpliwość. Pamiętaj jednak o punkcie pierwszym! Jeśli będziesz zachowywać się agresywnie, dziecko uzna to za dobry sposób, żeby rozładowywać tak własne frustracje.
5. Nie porównuj
To bardzo częsty nawyk rodziców, który przyjmuje różne, ciekawe formy. Możemy szczegółowo wypytawać dzieci o osiągnięcia ich koleżanek i kolegów, wychwalać przy nich inne dzieci, albo wprost poprosić je żeby brały przykład z Klaudii czy Maciusia. Uwierzcie, nikt tego nie lubi! Porównując dzieci do innych, wpływamy na ich poczucie własnej wartości oraz zabijamy ich indywidualność.

6. Cierpliwie słuchaj
Wiem, że czasem nie masz czasu na długie opowieści swojego dziecka, ale to dla niego naprawdę ważne, żebyś usłyszała historię o tym, jak dzisiaj zbierało w przedszkolu liście. Kiedy jesteś cierpliwy i słuchasz tego co maluch ma ci do powiedzenia, sprawiasz że czuje się on ważny. Pomaga to też w budowaniu wzajemnego zaufania.

7. Nie traktuj dzieci z góry
„Dzieci i ryby głosu nie mają” znasz to powiedzenie? Mam nadzieję, że go nie stosujesz bo ignorowanie dzieci i wykluczanie ich z rozmowy tylko dlatego, że są dziećmi to zwyczajny brak szacunku. Prowadzi to do jednego, uczysz swoje pociechy traktowania innych ludzi z góry. Nie jest to dobrze odbierana cecha.

8. Naucz dzieci odpowiedzialności
Kiedy nauczysz dzieci odpowiedzialności, będziesz miała do nich większe zaufanie. Wyznacz im obowiązki i wytłumacz jak ważne jest ich spełnianie. Wspieraj je w tej lekcji.

9. Nagradzaj dzieci
Dobre zachowania lepiej się utrwalą, jeśli będą nagradzanie. Nie chodzi mi jednak o nagrody materialne. Uznanie rodziców jest rodzajem nagrody, która w przyszłości procentuje najbardziej. Daj maluchowi odczuć, że swoim zachowaniem sprawił ci dużą przyjemność.

10. Nie bądź śmiertelnie poważny
Nauka nowych umiejętności czy dobrych manier nie musi być nudna i poważna. Postaraj się znajdować nowoczesne i atrakcyjne sposoby uczenia dzieci nowych umiejętności. Bądź kreatywny, śmiej się, korzystaj z edukacyjnych zabawek i portali internetowych. Otwórz się na nowe możliwości, jest ich mnóstwo!

Źródło: parentingnation.in
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE