Dzieci będą się uczyć rok dłużej! Zostaną gimnazja, przedłużą się licea. Jakie zmiany szykuje dla nas rząd?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/study-student-dictation-pen-921885/]Komsomolec[/url] / [url=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / Komsomolec / CC0 Public Domain
Jednym z postulatów wyborczych PiS była likwidacja gimnazjów. Teraz, kiedy przyszedł czas na realizację wyborczych obietnic, okazuje się, że nie jest to jeszcze przesądzone. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiada, że decyzje w tej sprawie zapadną w czerwcu.

Przeciwnicy pomysłu
Pomysł likwidacji gimnazjów budzi wiele kontrowersji. Okazuje się, że ma tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. Do drugiej grupy zalicza się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, część samorządowców oraz organizacje pozarządowe i kościelne, które prowadzą gimnazja w całej Polsce. To właśnie ich protesty, skłoniły rządzących do ponownego rozważenia planowanej rewolucji w systemie edukacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej powołało zespół ekspertów, którzy mają opracować system zmian potrzebnych w oświacie. Wiadomo, że znajdują się w nim nauczyciele, autorzy podręczników szkolnych i programów nauczania oraz wykładowcy akademiccy. Zgłoszenia do grupy eksperckiej potrwają do 22 stycznia, do tej pory wpłynęło już 400 kandydatur.

Dłuższe licea
Politycy PiS podkreślają, że bardziej od likwidacji gimnazjów, zależy im na wydłużeniu liceów i to miało stanowić główny cel zmiany systemu edukacji. 11 stycznia, minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła jeszcze inny rozważany przez polityków wariant- zostawienie gimnazjów przy jednoczesnym przedłużeniu czasu nauki w liceum o rok.
Anna Zalewska
minister edukacji

Nie rozmawiamy tylko o jednym elemencie edukacji. Wiemy na pewno, że studenci nie są gotowi do studiowania, że liceum powinno być czteroletnie oraz że edukacja wczesnoszkolna jest najważniejsza, bo to ona decyduje o tym, jak mały człowiek będzie później traktował swoje obowiązki w szkole.


Pewne zmiany
Jak widać, sporna kwestia gimnazjów wciąż pozostaje nierozwiązana. Nie zostaje nam nic innego, jak poczekać do czerwca na rezultaty toczących się negocjacji. Tymczasem MEN pracuje nad likwidacją godzin karcianych w Karcie Nauczyciela, wycofaniem sprawdzaniu szóstoklasisty oraz przepisami, które umożliwiłyby maturzystom odwoływanie się od wyników matur.

Źródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE