Rodzicu, przestań lekceważyć problem i udawać, że nie widzisz, że twoje dziecko jest otyłe

Fot. Flickr/ [url=https://www.flickr.com/photos/criminalintent/2480803005/]Lars Plougmann[/url] / [url= https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url] Co piąte dziecko w Polsce jest otyłe
Fot. Flickr/ Lars Plougmann / CC BY Co piąte dziecko w Polsce jest otyłe
Co piąte dziecko w Polsce jest otyłe, ponad 22% uczniów szkół podstawowych ma nadwagę. A rodzice zamiast zrobić coś, by to zmienić, w kolejny weekend zabierają dzieci na fast foody i spędzają czas wolny przez telewizorem.

Nie zagłuszą problemów z otyłością zajęcia dodatkowe z basenu, czy tenisa. Jeśli pod nos naszemu dziecku po treningu podtykamy batonik lub drożdżówkę i wozimy je autem na zakupy do osiedlowego sklepu, to wcześniej czy później ono poważnie się rozchoruje. Niestety większość rodziców zupełnie lekceważy zdrowie własnego dziecka. I nie ma w tym krzty przesady.
Prof. Mirosław Jarosz
dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia

Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że otyłość jest główną przyczyną takich chorób przewlekłych, jak: cukrzyca typu 2., choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), nadciśnienie tętnicze, nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), kamica żółciowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego czy nocny bezdech. Więcej

Warto sobie uzmysłowić, że otyłość równa się spotkaniu naszego dziecka z onkologiem, diabetologiem, psychologiem, kardiologiem, czy ortopedą. To jest naprawdę poważny problem. Walka z otyłością nie działa tak, jak wielu rodziców zakłada: - A urośnie, wyciągnie się i będzie szczupłe. Przyjdą wakacje, to się wybiega. Nic bardziej mylnego.

Specjaliści biją na alarm mówiąc, że jeśli nie zadbamy o zdrowie dzieci – dobre nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, to kolejki do specjalistów lekarzy będą systematycznie się zwiększać, a w szpitalach spotykać będziemy coraz młodsze osoby mające chociażby problemy z oddychaniem. Najwięcej uczniów otyłych i z nadwagą, czyli ze wskaźnikiem BMI 25 i wyższym, jest w województwie mazowieckim (32%) i łódzkim (29,8%), najmniej na Śląsku (16%).

Niestety rodzice nie świecą przykładem. Według badań aż 64% mężczyzn w Polsce ma nadwagę, otyłe Polki stanowią aż 49%. Lekarze otwarcie mówią, że mało kto interesuje się tematem zdrowego odżywiania, problem ciągle spychany jest na margines. Mówimy o walce z nowotworami, zawałami, a tak naprawdę nie podajemy do wiadomości, ze częstą przyczyną zachorowań jest właśnie nadwaga. Eksperci próbują uzmysłowić społeczeństwu, jak ważna jest walka z otyłością. A pomysłów im naprawdę nie brakuje.
Prof. Mirosław Jarosz
dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia

Ważnym elementem tej walki powinno być wprowadzenie do polskiego systemu ochrony zdrowia kompleksowych programów leczenia otyłości. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są 12-tygodniowe programy redukcji masy ciała organizowane przez Instytut z partnerami w ramach wspomnianego wcześniej Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Więcej

Więc może zamiast otwierać kolejną paczkę chipsów, pojechać do parku na długi spacer, albo wyciągnąć zakurzone rowery. Można też pojechać do sklepu i kupić rolki. A na weekendowy wypad zapakować do torby mnóstwo warzyw i owoców. W końcu kiedy, jak nie wiosną, smakują najlepiej.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE