OECD: Polska fatalnym krajem do życia

Według OECD w Polsce dobrze działa tylko system edukacyjny
Według OECD w Polsce dobrze działa tylko system edukacyjny Fot. poolie /http://bit.ly/1o3rpAo CC BY 2.0 / http://bit.ly/1rRyEZO
Polska to jeden z najgorszych krajów do życia – wynika z najnowszego raportu OECD. Wśród 34 przebadanych przez ekspertów krajów, trudniej żyje się tylko w Meksyku i Turcji.

Eksperci porównywali służba zdrowia, poczucie bezpieczeństwa, czyste środowisko czy dochody. W każdej z nich można było zdobyć maksymalnie dziesięć punktów.

Najlepiej wypada u nas jakość kształcenia, która - według raportu - należy do najlepszych wśród krajów członkowskich. Wyprzedzają nas w tym Czesi i Słowacy, a zaraz za Polską uplasowały się Kanada i Izrael. Dobrze wypadamy również pod względem bezpieczeństwa.

To już właściwie koniec optymistycznych wniosków z raportu. Fatalnie oceniono m.in. nasz poziom wynagrodzeń, ale również jakość służby zdrowia, czystość środowiska czy zaangażowanie społeczne. Najgorzej w Polsce jest z dostępnością mieszkań.

Średnio Polska uzyskała w raporcie 4,3 proc. To nieznacznie mniej niż Słowacja (4,5) czy Czechy (5,3). Najgorzej natomiast wypadły Meksyk i Turcja, w których wyniki zaniżają przede wszystkim wskaźniki dotyczące pracy, wykształcenia i bezpieczeństwa.

Raport pokazuje zadowolenie z życia również w poszczególnych regionach kraju. Z danych OECD wynika, że najlepiej w Polsce żyje się mieszkańcom województwa mazowieckiego i pomorskiego.

Źródło: Wyborcza.biz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE